Sz. Bíró Zoltán Oroszország-kutató és Netreba Vitalij ukrán nemzetiségi képviselő a háború fordulópontjairól, az ukrán nép által átélt szenvedésről és a béke lehetőségeiről a Debreciner Podcastban.
„Csak a NATO-tagság garantálja az ukránok biztonságát” – Három éve tart az orosz invázió Ukrajnában
Ma, február 24-én három esztendeje annak, hogy a két ország 2014 óta tartó konfliktusának fokozásával, a világ közvéleményének megdöbbenésére Oroszország elindította Ukrajna elleni invázióját. A Debreciner február 21-én pódiumbeszélgetést tartott, amelyen Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-kutató, a Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatója, valamint Netreba Vitalij, az Ukrán Országos Önkormányzat képviselője és a Debreceni Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat elnöke társaságában arra kerestük a választ, mik voltak az elmúlt három év fordulópontjai, milyen helyzetben van most Ukrajna és mi várható a jövőben. Meghívott vendégeinkkel Polgár Tóth Tamás, a Debreciner szerkesztője beszélgetett. A Debreciner Podcast negyedik évadának tizenhatodik adásában ezt a beszélgetést tekinthetik meg.

Sz. Bíró Zoltán szerint a Nyugat a gazdasági erejéhez képest csak visszafogott segítséget nyújtott az ukránoknak, és amennyiben még 2022-ben, a végül leszállított mennyiséghez képest sokkal több és modernebb fegyvereket kapott volna Ukrajna, abban az esetben kiszoríthatták volna az oroszokat az ország területéről. A ténylegesen megtapasztalt orosz erőfölényt figyelembe véve emberfeletti teljesítménynek tartja az ukránok védekezését.
Netreba Vitalij elmondta, komoly pszichológus- és pszichiáterhiány van Ukrajnában, miközben a háború által traumatizált emberek között gyakori a poszttraumás stressz, nemcsak a frontot megjárt katonák, hanem a gyerekek esetében is. „Egy olyan társadalmat fogunk kapni a háború után, amely nem biztos, hogy ki tudja heverni ezeket a traumákat” – fogalmazott.
Sz. Bíró Zoltán úgy látja, miután Oroszország korábban öt egyezményben garantálta Ukrajna területi épségét, majd megszegte ezeket, ma az ukrán NATO-tagság az egyetlen érdemi biztosíték arra, hogy az oroszok betartanának egy majdani fegyverszüneti megállapodást. „Az ukránok megérdemlik, hogy biztosak lehessenek abban, hogy amikor ez a háború lezárul, akárcsak egy fegyverszüneti megállapodással, akkor a Kijev felügyelete alatt maradt területen élők biztonságban érezzék magukat” – magyarázta a kutató.
Netreba Vitalij arról beszélt, Oroszország meg akarja szüntetni Ukrajnát mint független, szuverén államot, ennek pedig komoly történelmi előzményei vannak.
A Debreciner előfizetői ide kattintva megtekinthetik az Sz. Bíró Zoltánnal és Netreba Vitalijjal folytatott pódiumbeszélgetés vágatlan változatát, benne a két vendégünk közönségkérdésekre adott válaszaival.
A Debreciner Podcast korábbi műsorai itt találhatók. Ajánljuk!
A podcastunk folytatásához olvasóink és hallgatóink támogatására van szükségünk. Amennyiben szeretnének még több ilyen adást hallgatni, kérjük, fizessenek elő online újságunkra!