Ahol eddig nem volt erőltetett iparosítás, ott most ezt pótolják a VOSZ hajdú-bihari vezetője szerint

Balogh Károly szerint a multicégeknek nem tetszik, ha a munkaerőhiány miatt növelni kell a béreket.

A kormány multinacionális vállalatokkal pótolja az erőltetett iparosítást ott, ahol ez eddig hiányzott – ezt a kijelentést Balogh Károly, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) Hajdú-Bihar megyei elnöke tette a debreceni önkormányzati médiaként működő DTV-ben november 14-én.

A szövetség elnökét a készülőben lévő debreceni kkv-parkkal kapcsolatban hívták be egy beszélgetésre, ahol először arról beszélt, hogy Debrecen a magyar gazdaság „kémcsöve”, amit itt kipróbálnak, az jól is működik. Később kifejtette, a multinacionális cégek mellé be kell kerülnie beszállítóként a kis- és középvállalkozásoknak, ebben pedig szerinte a város előnyös helyzetben van. „Itt egy komoly multinacionálisvállalat-sereg várja érdeklődve, hogy a kkv-k hogyan tudnak beszállítóként szerepelni, az értékláncoknak hasznos tagjaivá válni” – fogalmazott, hozzátéve, a város üzletpolitikája eredményeképpen a multicégek is abban gondolkodnak, „hogyan tudnak jófejek lenni, hogyan tudnak ők segíteni nekünk abban, hogy tényleg legyen ez egy jól működő egység a két szektor között”.

A beszélgetés egy pontján a műsorvezető megkérte Baloghot, reagáljon Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter szavaira, miszerint az elmaradott területeken jobban kell támogatni a vállalkozásokat. A megyei VOSZ-elnök ekkor előbb arról beszélt, hogy Debrecen térsége nem fejletlen régió, majd igyekezett nagy vonalakban felvázolni a kormány gazdaságpolitikájának lényegét. „Látszik, hogy itt egy nagyon logikus kormánypolitika kezd körvonalazódni, hogy azokon a helyeken, ahol még nincs erőltetett iparosítás, ott most, pótolva ezeket a hiányosságokat, kerülnek majd új multinacionális vállalatok” – magyarázta.

A BMW-nek a kínai autóipar támadásait kell kivédenie

Később Balogh egy kérdésre válaszolva arról is beszélt: a vállalkozók számára probléma, hogy meredeken emelkedik a bérköltség. Mint mondta, azok a cégek, amelyek nem tudják kitermelni a magasabb béreket, a vesztesei lesznek ennek a folyamatnak. „A versenyképesség törvénye szüli a nyerteseket és a veszteseket” – summázta a helyzetet. A VOSZ megyei elnöke azt is elmondta, a multicégek a beruházásokról szóló döntésük pillanatában ismerték az akkori bérszínvonalat. „Hogyha ez a munkaerőhiány miatt hirtelen a duplájára nő, akkor az nekik nem fog tetszeni, az az ő versenyképességüket csökkenti” – sorolta. Balogh szerint a BMW-nek például a kínai autóipar „támadásait” kell kivédenie, ezért nem fér bele a németeknek, hogy megháromszorozzák a debreceni béreket.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!