UGYANAKKOR

Egyik legnevesebb polgárát veszítette el Debrecen Déri Frigyes halálával – Nem érte meg az álma megvalósulását

„A magyarság iránti igaz szeretettel és jóakarattal adom át az ideiglenes lajstromot a nyilvánosságnak, abban a reményben, hogy a gyűjteményhez fűződő óhajtás teljesedni fog és hogy az a jövő generáció, nevezetesen a debreczeni lakosság és tanulóifjúság művelésére és oktatására egyaránt hasznos és jótékony befolyást fog gyakorolni. Ha ezt elérjük, megnyugvással mondhatom, hogy nehéz, de szép feladatomat sikerült megoldanom“ – írta a kultúrmecénás A Debreczeni Déri Múzeum Gyűjteményeinek Leírása című kötet bevezetésében. – Egyetértés, 1924. október 29

„Debreczen, városának mélységes gyásza van. Elvesztette egyik legnemesebb szívű polgárát, mert Déri Frigyes meghalt.” A temetést 1924. október 29-én, szerdán délután háromkor tartották Bécsben – jelentette az Egyetértés című lap.

Déri Frigyes Koppay József Árpád festményén
Déri Frigyes Koppay József Árpád festményén – Wikipédia

A cikk szerint Debrecenben mélységes megdöbbenéssel fogadták a váratlan gyászhírt. Hétfőn éjszaka Sőregi János segédmúzeumőr éppen Bécsben tárgyalt a múzeum ügyeiről így azonnal értesült a történésekről és még az este folyamán táviratban értesítette Lefkovits Artúr múzeumigazgatót. 28-án, kedden éjszaka a Déri család is megerősítette a mecénás halálhírét Debrecen városi tanácsához intézett táviratukban. Másnap reggel Csóka Sámuel polgármester-helyettes azonnal ülésre hívta össze a tanácsot. Az ülésen arról döntöttek, hogy 4 millió koronát utalnak Bécsbe, Sőregi Jánost azzal bízzák meg, hogy a város közönsége nevében koszorút helyezzen Déri Frigyes koporsójára. A tudósítás szerint a városi tanács tagjai ezután még hosszasan tanácskoztak arról, hogy miként lehetne legméltóbb módon képviseltetni Debrecen városát a temetésen és miként lehetne képviselőt küldeni, ugyanis ahhoz útlevél és vízum megszerzésére van szükség, ami nehezen intézhető el sürgősen.

A debreceni Déri Múzeum 1935-ben
A Déri Múzeum 1935-ben – Fortepan

Déri Frigyes halálával az általa gyűjtött műtárgyak sorsa is kérdésessé vált. Bár azokat Déri még életében a magyar államnak és Debrecennek ajándékozta, fölmerült, hogy az osztrák kormány megnehezítheti a nagy értékű műkincsek kivitelét. Arról, hogy Déri Frigyes mit is áldozott a magyar kultúrának, az a hatalmas kötet tanúskodott, melyet maga Déri állított össze és adott ki 1921 karácsonyán A Debreczeni Déri Múzeum Gyűjteményeinek Leírása címen.

Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat további cikkei itt olvashatók.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...