UGYANAKKOR

A Debreceni Ruhagyár 600 ezer forintot ajánlott fel lakásépítésre

Hajdú-Bihar megye ipari vezetői a gazdasági feladataikról tárgyaltak: szó esett az együttműködés hiányáról és a társadalmi tulajdon fokozott védelméről; megfogalmazódott, hogy a társaságok miért ne fordíthatnák nyereségüket jótékony célokra. – Hajdú-bihari Napló, 1957. december 1.

Az ipar és kereskedelem időszerű kérdéseiről bontakozott ki vita egy szakmai konferencián, melyen a megye iparának vezetői is részt vettek – írta meg a Hajdú-bihari Napló. A több órán át elhúzódó eszmecsere egyik kulcskérdése az volt, hogy hogyan rendelkezzenek a megye vállalatai az általuk megtermelt nyereségről.

Téglás László, az Útfenntartó Vállalat igazgatója érdekes problémáról számolt be. Arra a kérdésre kereste a választ, hogy a vállalat dolgozói miért nem részesülnek a cégük által termelt nyereségből. Úgy vélte, a dolgozóik jobban teljesítenének, ha – az Aszfaltútépítő mintájára – szolgáltató vállalatnak minősítenék őket. Az igazgató szerint ez természetes úton ösztönözné a dolgozókat arra, hogy versenyezzenek, nem volna szükség a dolgozók bürokratikus, körlevelekben történő noszogatására.

A Debreceni Ruhagyár Csapó utcai mintaboltja - 1971
A Debreceni Ruhagyár Csapó utcai mintaboltja – 1971

Molnár József, a Vas és Műszaki Vállalat igazgatója arról beszélt, hogy hiánycikként kezelik a mosógépet. A Hajdúsági Iparművek éppen ezért 29 ezer darab mosógép szállítását vállalata, de mindössze 5800 motort kaptak, így 42 millió forintnyi érték megtermelésétől estek el. Az igazgató szerint a jobb együttműködés segíthetett volna rajtuk.

Ciffra László őrnagy a belügyminisztérium megyei főosztályának vezetője a társadalmi tulajdon fokozottabb védelméről beszélt. Elmondta, olyan csatornák kezdtek kialakulni, melyeken keresztül a szocialista tulajdon, a társadalmi vagyon átvándorol a kisiparba. „Az elmúlt fél esztendőben hozzávetőleg hatmillió forint volt az az összeg, amely hűtlen kezelés, lopás, sikkasztás folytán a bűnözők zsebébe került” – figyelmeztetett az őrnagy.

Nagy Ferencné, a Debreceni Ruhagyár párttitkára több javaslatot is tett. Ezek közül többet is pozitívan fogadott a megyei és városi pártbizottság, azokat a közeljövőben megvalósítja. A lakásínséggel kapcsolatban elmondta a párttitkár, 600 ezer forintot ajánlottak a vállalati nyereségből lakásépítkezésre a tanácsnak.

Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat szerkesztője Papp Dávid. Az UGYANAKKOR további cikkei itt olvashatók.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...