Az irodalomtörténész úgy látja, a kultusz miatt az Ady Endréről való beszéd mindig is politikai tett volt. Öt kötete még mindig nem kapott kritikai kiadást, ezek megvalósulását Herczeg Ákos szerint a mindenkori kormánynak ambicionálnia kellene, ha fontosnak tartja a költő életművét.
„Bátorság kell ahhoz, hogy valaki annyira vásárra vigye a bőrét, mint Ady” – Herczeg Ákos a Debreciner podcastjában
2021 decemberében jelent meg Herczeg Ákos debreceni irodalomtörténésznek, az Alföld folyóirat szerkesztőjének, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár munkatársának Visszatérés a nyelvbe. Én-figurációk Ady Endre költészetében című könyve, amely a doktori disszertációjának egy alaposan átdolgozott, kiegészített változata. Ebből az alkalomból beszéltünk a szerzővel a kötetről, Adyról, valamint a mai társadalmi és közéleti megítéléséről.
Herczeg Ákos elmondta, a legnagyobb elismerésnek azt tekintené, ha az új könyvéből valami átszivárogna a közoktatásba. Szerinte Adyt az önmitizáló, diadalmas retorikája miatt kihívás tanítani, de még ma is el lehet juttatni őt a közönséghez.
Az irodalomtörténész úgy véli, Adyhoz a már életében kialakult kultusza miatt sosem lehetett semlegesen viszonyulni, a róla való beszéd mindig is politikai tett volt. Mint mondta, öt kötetéről máig nem készült kritikai kiadás, vele foglalkozó kutatócsoport sincs. Szerinte a mindenkori kormánynak ebben változást kellene elérnie, ha igazán fontos költőnek tartja Adyt.
Herczeg Ákos szerint Ady briliánsan átlátta korának viszonyait, és bátran fejezte ki a véleményét. Az arcát és a nevét vállalva fogalmazott meg éles kritikákat – ha ezt ma tenné, lehet, hogy folyamatosan falakba ütközne.
A Debreciner podcastjának ötödik adásában az irodalomtörténésszel Nyikos Mónika és Polgár Tóth Tamás, a Debreciner újságírói beszélgettek.
Herczeg Ákos Visszatérés a nyelvbe. Én-figurációk Ady Endre költészetében című könyvét január 27-én 17 órától mutatják be a Méliusz Juhász Péter Könyvtárban.
A Debreciner podcastjának technikai támogatója az Alternatív Közösségek Egyesülete. Köszönjük!
A podcastunk folytatásához olvasóink és hallgatóink támogatására van szükségünk. Amennyiben szeretnének még több ilyen adást hallgatni, kérjük, fizessenek elő online újságunkra!