Felavatása előtt olajjal öntötték le a hajdúbagosi Horthy-szobrot – a polgármester szerint a történelemoktatás a hibás

A korábbi parlamenti képviselő Szabó Lukács szerint a Magyar Királyság kormányzója sokat tett a zsidóságért, Magyarországot pedig felvirágoztatta Trianon után.


Debreciner
Kattints a képre!
debreciner.hu

Június 12-én egy egészalakos Horthy Miklós szobrot avattak fel Hajdúbagos községben, amelyet valakik már a leleplezése előtt megrongáltak: a kormányközeli Demokrata értesülései szerint szombat reggelre ismeretlenek vélhetően fáradt olajjal öntötték le a már több hónapja a helyén álló alkotást. Az esetről telefonon kérdeztük meg a települést 2010 óta függetlenként vezető Szabó Lukács polgármestert, aki előbb 1990 és 1994, majd 1998 és 2002 között volt az MDF és a MIÉP országgyűlési képviselője – az előbbi pártból kilépett, az utóbbiból pedig kizárták –, valamint 1994 és 2002 között debreceni és Hajdú-Bihar megyei önkormányzati képviselőként is tevékenykedett.


Horthy Miklós szobrának avatása – Hajdúbagos, 2021. június 12.
Galéria: Horthy Miklós szobrának avatása – Hajdúbagos, 2021. június 12. (a képre kattintva megnyílik a galéria)
Kádár Lajos

Szabó a Debrecinert arról tájékoztatta, hogy Hajdúbagos képviselő-testülete nyolc évvel ezelőtt határozott a szobor felállításáról, a döntést nem előzte meg a lakosság véleményének felmérése. Az alkotás tervét egy Szabó által meg nem nevezett nagyváradi művész készítette, a felállított szobrot önkormányzati dolgozók öntötték. A polgármester azt nem tudta megmondani, hogy pontosan mennyibe került az önkormányzati forrásból megvalósított Horthy-szobor, mindössze annyit közölt, hogy „többszázezer forintba”.


Horthy Miklós szobrának avatása – Hajdúbagos, 2021. június 12.
Szabó Lukács beszédet mond az avatáson
Kádár Lajos

Szabó Lukács a Debrecinernek elmondta, hogy a rongálást az elmúlt 75 év történelemtanításának tulajdonítja. A politikus siralmasnak nevezte az 1920 és 1945 közötti időszak tankönyvekben történő bemutatását. „A történelem egy pártos tudomány, mindig a győztesek írják a veszteseknek” – fogalmazott. A polgármester elmondta, hogy szerinte a második világháborút követően Horthy Miklóst azért nem állították bíróság elé Nürnbergben, mert nem is követett el bűnöket.


Horthy Miklós szobrának avatása – Hajdúbagos, 2021. június 12.

Kádár Lajos

Megkérdeztük Szabó Lukácsot, hogy miért döntöttek a szoborállítás mellett, és hogy szerinte ez a gesztus mit üzen azoknak a magyar állampolgároknak, akik Horthyban nem a háborús hőst vagy az államférfit, hanem az elnyomás és a második világháborús veszteségek szimbólumát látják. A polgármester erre azt kérte, mondjunk neki egy Horthyt elutasító „embertípust”, majd megjegyezte, hogy szerinte a téma kapcsán hiányzik a „megvilágosodás”. Az elmondása szerint a Horthy-szobor felállításának fő célja az volt, hogy kimozdítsák a Horthy-képet az elmúlt 30 év „meleg posványában történő dagonyázásából”, és diskurzust indítsanak a kormányzóról. Mint mondta, nagyon kíváncsi a Horthyt negatívan megítélők érveire, mert szerinte ezek mindegyike cáfolható.


Horthy Miklós szobrának avatása – Hajdúbagos, 2021. június 12.

Kádár Lajos

Szabó egyébként azt is kifejtette, hogy szerinte Horthy Miklós egy demokratikus vezető volt, aki nehéz helyzetben került hatalomba, néhány év alatt mégis felvirágoztatta az országot. A polgármester hosszasan ecsetelte továbbá, hogy szerinte a zsidó törvényeket az adott kor körülményeinek tükrében kell vizsgálni, a zsidóságért pedig az álláspontja szerint Horthy sokkal többet tett, mint az Egyesült Államok és Nagy-Britannia együttvéve. „Akik most fanyalognak, azok meg sem születtek volna, ha Horthy nem úgy dönt, ahogy döntött” – fogalmazott Szabó Lukács.


Horthy Miklós szobrának avatása – Hajdúbagos, 2021. június 12.

Kádár Lajos

Egyre látványosabb a kultusza

Horthy Miklósnak az elmúlt években több Hajdú-Bihar megyei településen is emléket állítottak. 2012-ben a debreceni Református Kollégiumban kapott – egy helyreállított – emléktáblát – ezt az eseményt széleskörű tiltakozás (is) övezte. 2013-ban Hencidán, 2018-ban pedig Bodaszőlőn avatták fel a mellszobrát.

Ha szeretnél hozzászólni, megteheted a Debreciner közösségi oldalán. Várjuk a véleményedet!

CSAK VELED együtt tudjuk garantálni, hogy az újságíró és a szerkesztő munkájába ne szólhasson bele más, csak Te, az olvasó. Egy hónapra csak 1000 forint. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert! Köszönjük!

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...