56-ot elveszítettük, de Kádár alatt győztünk Kósa Lajos szerint

1989-ben a Fidesz még ázsiai zsákutcának és csődtömegnek látta azt, amit a képviselő most sikernek titulál.

Október 6-án a debreceni Honvédtemetőben mondott beszédet az aradi vértanúk emléknapján Kósa Lajos (Fidesz), a város egyik országgyűlési képviselője, a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke. A politikus arról beszélt, hogy habár a magyar hadseregnek esélye sem volt az 1848-49-es szabadságharcban az egyesült osztrák-orosz erőkkel szemben, az 1849. augusztus 2-án lezajlott, orosz győzelemmel zárult debreceni csatában elhunyt magyar honvédek áldozata mégsem volt hiábavaló. Mint mondta, a szabadságharc nélkül nem történhetett volna meg 1867-ben a kiegyezés, amely példátlanul sikeres fejlődést hozott az országnak. „Tehát tulajdonképpen a békét megnyertük” – fogalmazott.

Kósa Lajos beszédet mondott a Honvédtemetőben – debrecen.hu

Kósa a teljes beszédét arra az érvelésre építette, miszerint a magyar szabadságharcok tanulsága, hogy azokban nem, csak az azt követő időszakok alatt tudunk sikeresek lenni. „A békét meg tudjuk nyerni, a háborút azt nem. Számtalan küzdelmet folytattunk a szabadságunkért Rákóczitól kezdve egészen ’56-ig, és látszólag ugyan elbuktuk ezeket a küzdelmeket, de az utána következő békét a szatmári békétől kezdve a kádári konszolidációig úgy-ahogy megnyertük” – sorolta.

A Fidesz egyik történelmi alapkövét erodálják Kósa szavai

A fideszes képviselő szavai egyrészt illeszkednek a kormány békéről szóló politikai kommunikációjába, másrészt némileg ellenpontozást is jelent Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának néhány nappal korábbi megszólalásával szemben, amelyben lényegében arról beszélt, 1956 tanulsága az, hogy felelőtlenség védekező háborút folytatni, ha külső támadás éri az országot. Kósa mondatai Orbán Balázs gondolataihoz hasonlóan szembe mennek ugyanakkor a Fidesz három és fél évtizede épített narratívájával, amely szerint az 1956-os forradalom eredménye a rendszerváltáskor jött el, amikor az ország lehetőséget kapott egy nyugati típusú demokrácia kialakítására.

Érdemes felidézni, hogy a Kósa Lajos mostani beszéde szerint „megnyert” kádári konszolidációt hogyan minősítette az akkor még a magyar fiatalok nevében felszólaló Orbán Viktor későbbi miniszterelnök Nagy Imre 1989. június 16-án történt újratemetésén: „A ma vállunkra nehezedő csődtömeg egyenes következménye annak, hogy vérbe fojtották forradalmunkat, és visszakényszerítettek bennünket abba az ázsiai zsákutcába, amelyből most újra megpróbálunk kiutat találni”.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...