A kormánypárti többség 132 igen szavazattal fogadta el a törvényjavaslatot. A fenntartó vagyonkezelő alapítvány kuratóriumába a jelenlegi kormány delegálhat tagokat, élethosszig tartó mandátummal. A teljes egyetemi vagyon a Fidesz irányítása alá kerülhet.
Megszavazta az Országgyűlés a Debreceni Egyetem magánkézbe adását is

debreciner.hu
Az Országgyűlés ma, április 27-én szavazott az ország 11 felsőoktatási intézménye, többek között a Debreceni Egyetem (DE) vagyonkezelő alapítványi fenntartásba helyezéséről, valamint az eddig állami tulajdonban lévő egyetemi vagyon a DE, valamint az azt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány tulajdonába helyezéséről. A szavazásoknál kisebb fennakadást okozott, hogy a kormánypártok és az ellenzék képviselői közül is többeknek elromlott a szavazógépe, ezért egy néhány perces technikai szünetet kellett elrendelni. A DE magánosításáról szóló T/15727 számú, minősített többséget igénylő pontokat is tartalmazó törvényjavaslatot végül az Országgyűlés 132 igen szavazattal, 59 ellenszavazat mellett, tartózkodás nélkül fogadta el. 8 képviselő nem vett részt a szavazáson.
A most elfogadott törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba, kivéve az átadásra kerülő vagyonról szóló rendelkezések, amelyek augusztus elsején, illetve az alapítói jogoknak az államról az alapítványra szállásáról szóló paragrafus, amely december 31-én lép hatályba.

parlament.hu
Mivel borítékolható volt, hogy a kétharmados többséggel rendelkező Fidesz-KDNP-képviselők szavazataival elfogadják a felsőoktatással kapcsolatos törvényjavaslatokat, a mai napra gyásznapot hirdetett öt egyetemi szervezet, a Free PTE, a Hallgatói Szakszervezet, az Oktatói Hálózat, a Veritas Virtus Libertas és a Zöld Front Ifjúsági Mozgalom. „Ezt az autoriter úthengert sajnos megállítani nem tudjuk, viszont az autonómia lángját továbbra is őrizhetjük, ezért egy online szolidaritási eseményt szervezünk erre a napra, hogy felhívjuk a figyelmet, vannak még olyan közösségek az országban, akik nem hisznek a hatalom által politikai célokból irányított oktatásban” – írták a kezdeményezők a közösségi médiában.
A Debreceni Egyetem privatizációja ellen tiltakozó oktatókat és hallgatókat tömörítő SzabaDEgyetem csoport közvetlenül a szavazást megelőzően a Debrecinert arról tájékoztatta: tagjaik ma este mécseseket és fekete szalagokat fognak elhelyezni a város különböző pontjain.
Négy hónap alatt keresztülvitte az akaratát a kormány
Január 7-én a Debreciner és a Magyar Narancs írta meg először, hogy a kormány döntött a Debreceni Egyetem alapítványi kézbe helyezéséről. Habár a Fidesz-KDNP kezdettől igyekezett úgy beállítani a folyamatot, mintha azt maguk a felsőoktatási intézmények kezdeményezték volna, az elmúlt hónapokban számos jelét láthattuk annak, hogy a 11 egyetem alapítványi fenntartásba helyezését a Palkovics László által vezetett Innovációs és Technológiai Minisztérium koordinálta, a szenátusi döntések csak formalitásnak tekinthetők.
Az ITM és az egyetemi átalakítás támogatói szerint a magánosítások hozzájárulnak a felsőoktatás versenyképességének növeléséhez. Az ellenzők szerint azonban ez nem igaz, továbbá a folyamat az egyetemi autonómia sérülésével fog járni, a magánosítás valódi célja pedig az intézmények és a hozzá tartozó vagyon Fidesz-KDNP általi közvetlen felügyeletének, irányításának biztosítása egy esetleges kormányváltás utáni helyzetben. Ezt látszik alátámasztani, hogy a törvény szerint az alapítványok kuratóriumának tagjait a kormány nevezi ki, a mandátumuk élethosszig szól, a későbbiekben szükséges tagpótlásról már a kuratórium dönt, továbbá, hogy az elmúlt években alapítványi kézbe helyezett egyetemek esetében kormánytagok, illetve kormányközeli személyek is kuratóriumi tagokká váltak.
A Debreceni Egyetem autonómiájáért korábban a SzabaDEgyetem nevű közösségi oldal és a Debreceniek a felsőoktatási autonómiáért nevű Facebook-csoport indított petíciót, ezt a mai napig közel 1200-an írták alá.
Kapcsolódó írások:
– Alapítványi kézbe kerülhet a Debreceni Egyetem
– Alapítványosítás következik? – Új működési modell vizsgálatáról szól a Debreceni Egyetem közleménye
– Politikai megszállás zajlik a magyar felsőoktatásban Fábián István szerint
– Amit modellváltásnak hívnak, az a „Fidesz-hálózat bebetonozása” – írja Pálinkás József a hvg.hu-n
– Megszavazza a DEHÖK a Debreceni Egyetem modellváltásnak nevezett magánosítását
– Petíciót indítottak a Debreceni Egyetem autonómiájáért
– Törvényi garanciák kellenek az egyetemi autonómia és a szerzett munkavállalói jogok megmaradásához
– Órákon belül megszavazhatják a Debreceni Egyetem alapítványi tulajdonba kerülését
– A Debreceni Egyetem professzorai kérnek egyeztetést – RTL Híradó
– 38 civil szervezet tiltakozik az antidemokratikus egyetemi folyamatok ellen
– Az első Orbán-kormány privatizációért felelős minisztere koordinálja a felsőoktatási „modellváltást”
– Egy levélben két interjúkérésünket is elutasította a Debreceni Egyetem
– Nyomokban ellenállást tartalmaz
– Amit Pósán mondott, annak a „valóságalapja kétes”
– Nemzeti színű szalagokkal tiltakozik a Debreceni Egyetem magánosítása ellen a SzabaDEgyetem csoport
– Akarnak-e kuratóriumi tagok lenni? – kérdezi Debrecen fideszes képviselőitől az LMP
CSAK veled együtt működünk. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert!
1 (egy!) ezer forint csak havonta. Köszönjük!