Stumpf István 1998 és 2002 között volt az ország kancelláriaminisztere, 2010 és 2019 között pedig alkotmánybíró.
Az első Orbán-kormány privatizációért felelős minisztere koordinálja a felsőoktatási „modellváltást”
Január 29-én töltötte fel közösségi oldalára Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke azt az általa aláírt kormányhatározatot, amelyben Stumpf István korábbi alkotmánybírót február 1-től két évre miniszteri biztossá nevezi ki. Az ő feladata lesz a felsőoktatási intézmények modellváltásának nevezett átalakítási folyamat levezénylése.
Stumpf István 2010 és 2019 között volt az alkotmánybíróság tagja, a mostani feladatköre kapcsán azonban érdekesebb, hogy 1998 és 2002 között az első Orbán-kormány kancelláriaminisztereként ő felelt az országban zajló privatizációs folyamatokért.
Stumpf kinevezéséig a felsőoktatás átalakítását a Palkovics László által vezetett Innovációs és Technológiai Minisztérium irányította. A minisztérium egyébként éppen a napokban bocsátotta el indoklás nélkül két miniszteri biztosát.
A felsőoktatási intézmények alapítványi átalakítását a kormányzat, valamint a magánosításokat szorgalmazó kormányközeli személyek általában „modellváltásnak” vagy „korszerűsítésnek” nevezik, a „privatizáció” szót kerülik az ezzel kapcsolatos kommunikációjukban. Pedig valójában ez történik, hiszen a folyamat során a köztulajdonból magántulajdon lesz. Fábián István, a Debreceni Egyetem volt rektora a Debrecinernek ennek kapcsán úgy fogalmazott: „az állami tulajdon eltűnik a szem elől”.
Kapcsolódó írások:
– Alapítványi kézbe kerülhet a Debreceni Egyetem
– Alapítványosítás következik? – Új működési modell vizsgálatáról szól a Debreceni Egyetem közleménye
– Politikai megszállás zajlik a magyar felsőoktatásban Fábián István szerint
– Amit modellváltásnak hívnak, az a „Fidesz-hálózat bebetonozása” – írja Pálinkás József a hvg.hu-n
– Megszavazza a DEHÖK a Debreceni Egyetem modellváltásnak nevezett magánosítását
– Petíciót indítottak a Debreceni Egyetem autonómiájáért
– Törvényi garanciák kellenek az egyetemi autonómia és a szerzett munkavállalói jogok megmaradásához
– Órákon belül megszavazhatják a Debreceni Egyetem alapítványi tulajdonba kerülését
– A Debreceni Egyetem professzorai kérnek egyeztetést – RTL Híradó
– 38 civil szervezet tiltakozik az antidemokratikus egyetemi folyamatok ellen
KÖSZÖNJÜK a támogatását azoknak, akik segítették a munkánkat 2019-ben és 2020-ban! Számítunk rájuk és másokra is 2021-ben, hiszen együtt tudjuk garantálni, hogy az újságíró és a szerkesztő munkájába ne szólhasson bele más, csak az olvasó. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert 2021-ben! Köszönjük!
Ajánljuk szíves figyelmedbe heti hírlevelünket, amiben legfontosabb publikációinkról és a Debreciner szerkesztőségének háttérmunkálatairól, kiadónk akcióiról adunk tájékoztatást! Itt lehet feliratkozni!