Szeli Zoltán szerint a korábbi, konfliktusokkal terhelt időszakhoz képest a városban sokat javult a közhangulat. A hulladéklerakóval kapcsolatos nyomozást megszüntette a rendőrség, de környezetvédelmi bírságot még kaphat a település, amely a nagy költségvetési hiány miatt már így sincs könnyű helyzetben. Ennek ellenére számos fejlesztést szeretnének: új idősek otthona, strandfejlesztés, sőt a Tisza-tavi turizmusba való becsatlakozás is az önkormányzat tervei között van.
„Ilyen pénzügyi háttérrel csakis pályázatokra építhetünk” – interjú Tiszacsege polgármesterével
Október 18-án a Debreciner is beszámolt arról, hogy Szeli Zoltán (független), a helyi általános iskola technikatanára nyerte a képviselő-testület önfeloszlatása miatt megtartott tiszacsegei időközi polgármester-választást. A városvezetőt megkérdeztük az első időszak tapasztalatairól, a korábbi ügyek miatt indult rendőrségi nyomozásokról, a kisváros anyagi helyzetéről és fejlesztési terveiről, valamint arról is, hogy mit tehet egy Tiszacsegéhez hasonló „zsáktelepülés” a fiatalok megtartásáért.
Közel három hónap telt el a megválasztása óta. Otthonosan mozog a városházán?
Természetesen nem teljesen új nekem a városháza, mivel a kétezres évek elején két cikluson keresztül is voltam képviselő, így valamilyen szinten beleláttam az önkormányzati feladatokba. Nyilvánvalóan polgármesterként új kihívások elé kerültem, amelyek sokkal összetettebbek, mint a képviselői tisztséggel kapcsolatosak. Próbálok minden nap otthonosabban mozogni, mind a hivatalban, mind a közigazgatásban. Minden nap tanulok valamit.
Ön egy olyan választáson győzött, amelyet a képviselő-testület oszlatása miatt kellett megtartani. Nagy feszültségek voltak korábban a testület és a polgármester között, így a város lakói között is, de már előtte sem volt konfliktusmentes a helyi közélet. Megnyugodtak a kedélyek, vagy még mindig érződik a korábbi ellentétek hatása?
Sajnos a volt polgármesterek és támogatóik között megromlott a viszony. Ebben a konfliktusokkal teli helyzetben úgy gondoltam, hogy a város fejlődése, nyugodt működése csak kiegyensúlyozott, együttműködő közösséggel lehetséges. Ezért is vállaltam a megmérettetést a polgármester-választáson: bíztam az itt élők józan ítélőképességében, abban, hogy ők is nyugalomra, előrelépésre várnak. Vannak, akik csalódottak a választási eredmény miatt, de a lakosság többsége megtiszteli bizalmával az új vezetést. Ötleteikkel, építő szándékú kritikáikkal segítik a munkánkat. A személyes visszajelzések alapján bátran kijelenthetem, hogy sokat javult a városi közhangulat, jó irányba haladunk ezen a téren.
Mi a helyzet a településen zajló rendőrségi nyomozásokkal? Értesül a fejleményekről?
Magánemberként vannak információim, hallok róluk, de hivatalos úton nem értesültem, a rendőrség engem nem keresett. Nem tudom, hogy ön melyik ügyre gondol.
Két nyomozásról tudunk, az egyik hivatali visszaélés gyanúja miatt, a másik pedig hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt indult.
Az elsőről annyit tudok, hogy a rendőrség megkezdte a tanúk kihallgatását. A másik üggyel kapcsolatban a rendőrségtől jött egy levél, hogy bűncselekmény hiányában megszüntetik az eljárást. Azzal indokolták, hogy veszélyes hulladék lerakása nem történt. Az viszont valószínű, hogy a környezetvédelmi hatóság büntetést ró majd ki az önkormányzatra, valamint kötelezni fog bennünket a rekultivációra, ennek pedig valószínűleg nagy költségei lesznek. Még nem kaptunk hivatalos értesítést az ügyben, de előre tájékozódtam, hogy ilyenkor mi szokott történni.
Milyen anyagi helyzetben volt Tiszacsege, amikor átvette a vezetését? Azóta elindult valamilyen változás? Hogyan érintik az önkormányzatot a kormány gazdasági intézkedései? A környezetvédelmi bírság minden bizonnyal sokat ronthat a helyzeten.
Sajnos az anyagi helyzetünk nem túl jó, megközelítőleg 162 millió forintos hiánnyal vettem át októberben az önkormányzat vezetését. Ezen a hiányon saját erőből valószínűleg nem tudunk faragni. A helyzetet nehezíti, hogy tavaly elvonták az önkormányzatoktól a gépjárműadót, idén pedig már az iparűzési adó egy részét is elveszik. Bízunk benne, hogy valamilyen módon kompenzálják az önkormányzatot, visszakapjuk ezt a hiányzó pénzt, valamint pályázunk. Abban bízunk, hogy a pályázatokkal a fejlődés útjára tudjuk állítani Tiszacsegét.
Tiszacsege költségvetésének hiánya az elmúlt öt évben
2020: 203,84 millió forint
2019: 510,95 millió forint
2018: 13 ezer forint
2017: 36 ezer forint
2016: 37 ezer forint
A pályázatok figyelése az egyetlen út a Tiszacsegéhez hasonló települések számára? Vagy van értelme komplex fejlesztési koncepciókat kidolgozni? Ha igen, van már ilyen Tiszacsegével kapcsolatban?
Ha van is koncepciónk, ahhoz is pénz kell. Ilyen pénzügyi háttérrel csakis pályázatokra építhetünk. Bízunk abban, hogy a térség egyik legjobb földrajzi adottságokkal rendelkező városaként turisztikai- és településfejlesztési pályázatokon sikeresen veszünk majd részt. Önerőből nem hiszem, hogy bármit is meg tudunk valósítani. Nagyobb beruházásokat biztosan nem. Kisebb felújításokat, javításokat tudunk elvégeztetni önerőből, amelyek a lakosság komfortérzetét növelik, de egy nagyobb útjavítás, a strandfejlesztés vagy az idősek otthona, melyekre nagyon vágyunk, nem jöhet létre saját erőből.
A mindennapokban érződik az idősotthon hiánya?
Igen. Nagyon sokan nem tudják ellátni a hozzátartozójukat, ezért viszik őket a szomszédos településekre, vagy akár több településsel arrébb, mert nagyon sok helyen teltház van. Ez megnehezíti a családok kapcsolattartását az idős családtagokkal. Mennyivel könnyebb lenne a családnak, ha minden nap helyben meglátogathatná idős rokonát, akit nem tud napi szinten ellátni!
2010 után az állam átvállalta az önkormányzatok adósságait. Lát esélyt hasonlóra Tiszacsege esetében?
Nagyon bízom benne, nagy segítség lenne, ha ezt a lépést újra megtenné a kormány. Beszélünk erről, azt nem tudom, hogy mennyire bízhatunk ebben.
A választókerület országgyűlési képviselőjével tárgyalnak erről?
Megemlítettük neki is, de konkrét választ ő sem tudott adni. A támogatását viszont felajánlotta nekünk mindenben.
Ha a pénzügyi helyzetet sikerül rendezni, milyen irányba indulhat el Tiszacsege? Ön is említette, hogy kiváló adottságai vannak a településnek: Tisza-partja és fürdője van, a szomszédban ott a Hortobágyi Nemzeti Park. Igaz, hogy vasúti közlekedés nincs, az autóbuszok pedig ritkán járnak.
Valóban, a település megközelítése tömegközlekedéssel nem a legideálisabb, azon is kellene javítani, fejleszteni. Nagyon sok irányba szeretnénk elindulni. Szeretnénk az idősek bentlakásos otthonát megépíteni, a strandot magasabb színvonalra hozni, nincs művelődési házunk, ezekre pályázni szeretnénk. Szeretnénk fejleszteni a városközpontot, sétányokat kialakítani, közterületeket rendezni, rendbe tenni a járdákat. Természetesen szeretnénk a belső útjainkat, kerékpárutunkat felújítani. Remélem, hogy egy kis odafigyeléssel jobban be tudunk csatlakozni a Tisza-tavi turizmusba is. Kiaknázatlanok a kerékpározás, a horgászat és a vízisport adta lehetőségek. Várjuk, hogy milyen pályázatok lesznek kiírva, de ezek a fő csapásvonalak.
Ha az állam átvállalja az adósságokat, hogyan lehet megakadályozni egy újabb eladósodást?
Az eddig eltelt rövid idő alatt még nem tudtuk ezt mélyebben vizsgálni, de nyilvánvaló, hogy a bevételi forrásokat kellene növelnünk, a kiadásokat pedig csökkenteni. Mint a háztartásokban: egy okosabb gazdálkodással. Meg kell vizsgálni, hogyan lehet gazdaságosabban működni. Ehhez a folyamathoz szakember segítségére is szükség lesz.
Mi a helyzet a fürdő felújításával? Az előző polgármestertől hiába kértünk több alkalommal is tájékoztatást a komplexum állapotáról.
Úgy gondolom, hogy a műszaki probléma megszűnt. Nem tudom, hogy akkoriban mi okozta a gondot, de a lényeg, hogy nyáron már üzemelt a strand. A kút körülbelül olyan üzemben van, mint az előző években. A termálstrand az 1970-es években épült, ötven év alatt nem történt ott nagyobb fejlesztésen. Az ide látogatók egy fedett és egy szabadtéri gyógymedencét, egy hidegvizes úszómedencét, valamint egy gyermekmedencét használhatnak. Ezeket szeretnénk magasabb színvonalra emelni különböző élményelemekkel, szállást adó épületekkel. Szeretnénk fejleszteni a kempinget is. Azt látjuk, hogy például Bogácson viszonylag nagy a kemping forgalma, sokan járnak oda lakóautókkal is. Valamiért Tiszacsegét még nem találták meg azok a családok, akik ilyen formában szeretnének kikapcsolódni.
Vannak-e már számításaik arra nézve, hogy a következő szezonban milyen hatásokat fejthet ki a helyi turizmusra a világjárvány? Több eshetőség is van, lehet, hogy már a nyár előtt alábbhagy a járvány, lehet, hogy csak később.
Nem végeztünk ilyen számításokat, de reálisan gondolkodva a belföldi turizmus lehetőségei jobbak lesznek, az ide látogatók száma is növekedhet. Persze számítunk a külföldi turistákra is. Mi most az állandó lakcímmel rendelkező csegeieknek 50 százalékos kedvezményt adtunk a strandbelépőkre, korábban nem volt ilyen. Eddig nem igazán használták ki a helyiek a strandot, hátha majd most. Reméljük, hogy amit elvesztünk az árengedménnyel, azt visszanyerjük a látogatók számának növekedésével.
Tanárként és most már városvezetőként hogyan látja a helyi oktatási intézmények helyzetét? Mekkora gondot okoz a tanárhiány?
Az iskola ugyan nem az önkormányzat vezetése alatt áll, de nagyon fontosnak tartom a folyamatos kapcsolattartást, együttműködést az intézménnyel. Egyébként nem csak a tanárok terén van hiány Tiszacsegén, hanem az orvosi ellátásban is. Az egyik körzetünket a leköszönő orvos egy évig árulta, nem tudta eladni, így az önkormányzatra szállt a praxis. A fogorvosunk is elment, de oda szerencsére jelentkezett más.
Hogy lehetne változtatni ezen a helyzeten?
Jó kérdés. A múltkor egy orvosokat tömörítő szervezetnek mondtam, hogy mi szolgálati lakást is biztosítunk, ha tudnának nekünk küldeni gyermekorvost és háziorvost, lehetőleg házaspárt. Azt mondták, hogy ilyen már nincs, csak a mesékben. De ez már egy másik téma.
Térjünk vissza a tanárokra!
Egyrészt szerintem nincsenek túlságosan megfizetve a pedagógusok, nem nagy vonzerő a pedagógus életpálya. Másrészt, az előző évtizedekben, nagyrészt pedagógus házaspárként idetelepülőkből vagy az itt felnőttekből kerültek ki a tanári kar tagjai. Az utóbbi 10-20 évben az elvándorlás miatt ez az arány folyamatosan csökkent. Kevés pedagógus kerül ki a településről, akik távolabbról jönnek, azok pedig inkább ugródeszkának használják az iskolánkat: nem kaptak a környező nagyvárosokban állást, bejelentkeznek az üres helyre, de ha a lakóhelyükön hirdetnek egy állást, akkor mennek is.
Mit tehet az önkormányzat azért, hogy a fiatalok Tiszacsegén maradjanak, ott boldogulhassanak?
Sajnos egyre magasabb a település átlagéletkora, fontosnak tartom, hogy megtartsuk a fiataljainkat, és visszacsalogassuk az elköltözőket. Próbálunk majd olyan fiatalok számára kedvező projekteket kidolgozni, mint a bérlakások számának növelése, a fiatalok lakhatási támogatása, a letelepedési támogatás, vagy a munkába állási támogatás kidolgozása. Megnézzük, milyen hiányszakmák vannak, az ott elhelyezkedő fiatalokat pedig támogathatjuk. Ezek a tervek még kidolgozásra várnak, de remélem, hogy csalogató, megtartó hatásuk lesz.
KÖSZÖNJÜK a támogatását azoknak, akik segítették a munkánkat 2019-ben és 2020-ban! Számítunk rájuk és másokra is 2021-ben, hiszen együtt tudjuk garantálni, hogy az újságíró és a szerkesztő munkájába ne szólhasson bele más, csak az olvasó. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert 2021-ben! Köszönjük!
Ajánljuk szíves figyelmedbe heti hírlevelünket, amiben legfontosabb publikációinkról és a Debreciner szerkesztőségének háttérmunkálatairól, kiadónk akcióiról adunk tájékoztatást! Itt lehet feliratkozni!