Engedély nélkül vághattak ki egy több mint százéves, védett vörösfenyőt Pallagon

A forrásaink szerint a Debreceni Egyetem majdnem ötven további fa kitermelését tervezi. Az egyetem, a zöldterületi osztály és az önkormányzati képviselő sem válaszolt a kérdéseinkre.


Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégiuma

Polgár Tóth Tamás

Még szeptemberben kereste meg a Debrecinert több Pallag városrészen élő lakos amiatt, mert úgy értesültek, hogy a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégiumának parkjában az intézmény vezetése 49 darab, száz évnél idősebb vörösfenyő kivágását tervezi, tájidegenségre hivatkozva. A park helyi jelentőségű természetvédelmi terület, státuszát a 24/2006. (VIII. 14.) számú önkormányzati rendelet szabályozza.

Túl közel volt a kéményhez?

Szabó Tamás, aki a terület közvetlen közelében lakik, augusztus 10-én vette fel a kapcsolatot az ügyben Filep Miklóssal, a Balásházy igazgatójával, bízva abban, hogy csupán egy rosszindulatú pletykáról van szó. Válaszlevelében az igazgató azt írta: „A hír, mint oly sok más hír, most sem igaz…”. Az intézményvezető arra kérte Szabót, hogy küldje el neki a telefonszámát, hogy felhívhassa az ügyben, Szabó azonban hiába adta ezt meg neki, Filep nem kereste őt.


Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégiuma

Polgár Tóth Tamás

Augusztus 27-én kivágtak egy egészséges fenyőt az iskola épülete mögül. Szabó elmondása szerint a kivágást végző cég dolgozói arra hivatkoztak, hogy a fa túl közel volt az iskola kéményéhez. A forrásaink egybehangzó információi szerint ezt a kéményt nem is használja az intézmény.


Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégiuma

Polgár Tóth Tamás

Másnap Szabó ismét levélben kereste Filep Miklóst, de erre már nem válaszolt az igazgató. Szeptember 24-én ezért újra írt neki, számon kérve az igazgatót, hogy „önhatalmúan kivágatott egy teljesen egészséges fenyőt, ami semmi veszélyt nem jelentett sem az épületre, sem a kéményre”. Filep erre a levelére sem válaszolt Szabó Tamásnak.

Az önkormányzati képviselő közbelépésében reménykedtek

Dr. Tóth Imre, a Debreceni Egyetem szintén Pallagon élő professzor emeritusa Szabó Tamás leveleivel párhuzamosan, augusztus 10-én a választókerület önkormányzati képviselőjével, Majer Tamással (Fidesz) igyekezett felvenni a kapcsolatot. A levelének másolatát a polgármesteri hivatal zöldterületi osztályvezetőjének, Bognár Klára Rékának is elküldte. Szerinte előfordulhat, hogy egy-egy idős fát szakértői vélemények alapján kivágásra kell ítélni, ugyanakkor életszerűtlennek tartja, hogy 49 fa elpusztítására bármilyen szempontból szükség lenne. „Mivel nagyon hamar sorra kerülhet a pótolhatatlan természeti értékek megsemmisítése, nagyon remélem, közbelépése halasztást eredményez, és időt ad a higgadt, szakmai döntésre” – írta dr. Tóth Imre az önkormányzati képviselőnek.


Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégiuma

Polgár Tóth Tamás

A zöldterületi osztálytól senki sem kért engedélyt

Augusztus 28-án, az említett fenyő kivágása után dr. Tóth Imre ismét írt az önkormányzati képviselőnek és a zöldterületi osztályvezetőnek. „Tisztelettel tájékoztatom önöket arról,
hogy tegnap egy (vélhetően 100+ éves) egészséges fenyőfát kivágtak az iskola védelem alatt álló parkjában”
– kezdte a professzor emeritus, majd azt kérte, hogy minél hamarabb tájékoztassák az aggódó környékbelieket.

Szeptember 24-én aztán egy három nappal korábbi keltezésű levelet kapott Bognár Klára Réka osztályvezetőtől. Ezt másolatként Majer Tamás is megkapta. Bognár a levélben arról tájékoztatta dr. Tóth Imrét, hogy a fákkal kapcsolatos mindenféle munkálat elvégzéséhez az önkormányzat tulajdonosi hozzájárulása szükséges. Arról is írt, hogy az előírásokról a zöldterületi osztály szóban és írásban is informálta a Debreceni Egyetem illetékesét.


Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégiuma

Polgár Tóth Tamás

„Tájékoztatom, hogy jelen levelem keltezéséig a Zöldterületi Osztályhoz nem érkezett a tárgyi ügyben beadott természetvédelmi hatósági engedély-, illetve tulajdonosi hozzájárulás kiadásához szükséges szakkérdés vagy szakosztályi állásfoglalás iránti kérelem; valamint nem érkezett válasz korábbi tájékoztatásunkra a Debreceni Egyetemtől” – írta Bognár. Arról, hogy hogyan fordulhatott elő a fenyőfa kivágása a szükséges engedélykérések hiányában, az osztályvezető már nem tért ki a levelében.


Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégiuma

Polgár Tóth Tamás

Állítólag továbbra is napirenden van a fák kivágása

A megvalósult és az esetlegesen tervezett fakivágásokkal kapcsolatban október 9-én levélben kerestük a Debreceni Egyetemet, a polgármesteri hivatal zöldterületi osztályát, illetve Majer Tamás önkormányzati képviselőt. Választ egyik levelünkre sem kaptunk, Majer Tamást pedig a város honlapján megadott mobilszámán is hiába próbáltuk keresni, nem vette fel a telefont. A pallagi forrásaink időközben arról értesültek, hogy továbbra is napirenden van 48 védett fenyőfa kivágása, ezt a Balásházyt üzemeltető Debreceni Egyetem 2021-ben tervezi végrehajtani.


Sajtószabadság - Debreciner

Debreciner

CSAK VELED együtt tudjuk garantálni, hogy az újságíró és a szerkesztő munkájába ne szólhasson bele más, csak Te, az olvasó. Egy hónapra csak 1000 forint. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert! Köszönjük!

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!