Cinikus és álkeresztény, másokat a nemzetből kitagadó retorikáról és szekértáborokról írtak a debreceni ellenzéki pártok.
„Hálát adhatnak a jó Istennek, hogy nem ezer évvel ezelőtt politizáltak” – reagált az ellenzék Papp László beszédére
Ahogy arról a Debreciner is beszámolt, Papp László, Debrecen polgármestere a Dósa nádor téri Szent István-szobor avatásán beszélt a kereszténység erősítésének fontosságáról, valamint arról, hogy az első királyunknak szobrot állító Debrecennel szemben Budapest szivárványzászlókat tűz ki a középületekre.
A polgármester beszéde (amit élőben közvetítettünk) vegyes érzelmeket váltott ki a közösségi médiában megnyilvánuló debreceniekből. Megkérdeztük a 2022-es országgyűlési választáson együttműködésben induló, Debrecenben politikusokkal jelenlévő ellenzéki pártokat, hogy ők hogyan kommentálják Papp szavait. A megkeresésünkre a Demokratikus Koalíció nem reagált. Amennyiben válaszolnak a levelünkre, cikkünket frissítjük.
A Momentum szerint Papp már csak a Fidesz propagandáját szolgálja
Mándi László, a Momentum választmányi elnöke, debreceni önkormányzati képviselője a Debrecinernek arról írt: szomorúnak tartja, hogy Papp Lászlónak az ünnep kapcsán pontosan ugyanaz jutott az eszébe, mint Orbán Viktornak, a beszédében nem voltak eredeti gondolatok. A politikus szerint a polgármester az ellenségkereséssel, a nemzet részeinek egymással való szembeállításával és a gyűlöletkeltéssel volt elfoglalva. „Különösen cinikus, hogy 2020-ban, a trianoni békediktátum 100. évfordulója alkalmából a Nemzeti Összetartozás Évének nevezett esztendőben szólt ez a beszéd a nemzet különböző csoportjainak lenézéséről, a budapestiektől a más vallásúakon keresztül a melegekig” – fogalmazott a képviselő, aki szerint Papp László mára eljutott odáig, hogy 100 százalékig a Fidesz propagandájának szolgálatába áll, miközben az ünnepen sem Debrecen jelenéről, sem a város jövőjéről nem beszélt.
A Jobbik reméli, hogy Papp László 3 parancsolatot megtanít a Fidesznek
Biró László Mihály, a Jobbik debreceni elnöke álszentnek nevezte a polgármester beszédét. A párt úgy gondolja, hogy Szent István szobrának az ország bármely pontján helye van, ezért a debreceni szoboravatást is üdvözlik. Ugyanakkor úgy gondolják, hogy a Papp László által emlegetett keresztényüldözéshez hasonlóan veszélyes az „álkereszténység” jelensége is, amelyet szerintük a Fidesz képviselt az elmúlt tíz évben.
A jobbikos politikus reményét fejezte ki, hogy Papp László megtanít legalább három parancsolatot a párttársainak. Ezek a „ne lopj!”, a „ne hazudj!” és a „ne paráználkodj!”. „Hálát adhatnak a jó Istennek, hogy nem ezer évvel ezelőtt politizáltak, mert nem sok fideszes képviselő tudna kézfeltartással szavazni, és lehet, Mészáros Lőrinc sem tudná Orbán Viktor pénzét saját kezével számolgatni” – írta a Debrecinernek küldött levelében Biró. A debreceni Jobbik-elnök reakcióját azzal zárta, hogy a pártja nem kíván az ünneppel kapcsolatban „pártpolitizálni”, és remélik, hogy a jövőben minden politikai erő számára az összetartozásról, nem pedig a lövészárkok mélyítéséről fognak szólni a nemzeti ünnepek.
Elutasítja az állandó harcot az MSZP
Madarasi István, az MSZP debreceni önkormányzati képviselője és városi elnöke úgy véli, Papp László számára nem az ünnep volt a fontos, hanem a „fideszhang”. A politikus szerint mindig ezt lehet hallani: aki nem ért velük egyet, azt a Fidesz nem tekinti a nemzet részének. Madarasi István a levelében arról is írt, hogy magyarként, debreceniként és lokálpatriótaként elutasít minden megosztásra, szembeállításra vagy állandó harcra való felszólítást. „A magyarság legnagyobb ünnepén úgy beszélni az összetartozásról, a nemzet egységéről, hogy közben belerúgunk a velük egyet nem értőkbe, már szinte ’orbán’ magasságukra utal” – írta a képviselő, majd hozzátette, hogy szerinte most nem erre lenne szükség.
Szekértáborokat kérlel az LMP
„Szeretném megkérni Papp László polgármester urat és a zászlós mizéria minden egyéb aktorát az LMP Hajdú-Bihar megyei elnökségének nevében, hogy legközelebb ne az államalapítás napján vívják meg angolszász hagyományokra épülő kulturális identitás-halcsatájukat a Budapest-Debrecen tengelyen” – reagált Papp László beszédére Murguly Mátyás, az LMP országos politikai tanácsának elnökségi tagja, a párt debreceni politikusa. Murguly felháborítónak nevezte, hogy a „két nagy politikai szekértábor” évek óta „laposra kalapálja” a sokrétű magyar kultúrát. A politikus azt kérte tőlük, hogy hagyják abba egymás kiátkozását a nemzetből, hogy az emberek végre „békében tudjanak meditálni az örökségünkön”.
Idézetekkel üzen Papp Lászlónak a DK
A Demokratikus Koalíció nem válaszolt a megkeresésünkre, ezért megnéztük, hogy a párt három debreceni önkormányzati képviselője reagált-e valamit Papp László beszédére a Facebook-oldalukon. Ilyen jellegű bejegyzést egyikőjük nyilvános közösségi felületén sem találtunk. Varga Zoltán, a DK országgyűlési képviselője és debreceni elnöke a közösségi hálón egy Jeremy Bentham, illetve egy, az interneten fellelhető, idézeteket katalogizáló oldalakon Arisztotelésznek tulajdonított idézettel reflektált a polgármester szavaira. Előbbitől a következőt citálta: „Nincs nagyobb dögvész egy államban, mint a vallási buzgalom erkölcsösség nélkül.” Az ógörög filozófusnak pedig ezt a gondolatát választotta: „Egy zsarnoknak (tyranus) a szokásosnál nagyobb vallásos áhítatot kell mutatnia. Az alávetettek kevésbé aggódnak egy olyan uralkodó törvénytelenségei miatt, aki istenfélő és jámbor.”
CSAK VELED együtt tudjuk garantálni, hogy az újságíró és a szerkesztő munkájába ne szólhasson bele más, csak Te, az olvasó. Egy hónapra csak 1000 forint. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert! Köszönjük!