Évek óta zárva van Debrecen belvárosi piramisa

Az egyházközség nem tud arról, hogy az önkormányzat tervezné a gúla alatti kiállítás újranyitását. Egyik alpolgármester sem válaszolt a kérdéseinkre.


Üvegpiramis - Verestorony
Lakat alatt
Lia

A debreceni Nagytemplom mellett 2010 óta egy üvegpiramis található, amely az egykor a magyar reformáció legnagyobb temploma helyén álló András templomhoz tartozó Verestorony maradványait takarja. A harangtorony feltárt alapjánál egy kisebb kiállítást is létrehoztak, amelyet azonban már évekkel ezelőtt lezártak az érdeklődő helyiek és a turisták elől. A kérdéseinkkel először a Debrecen-Nagytemplomi Református Egyházközséghez fordultunk.


Üvegpiramis - Verestorony

Lia

Nem tudnak arról, hogy kinyitnák a kiállítást

Lucski Zsófia kommunikációs- és turisztikai referens a kiállítótér nyitva- és zárvatartása kapcsán illetékes debreceni önkormányzathoz irányított minket, de annyit azért elárult, hogy nincs tudomásuk arról, hogy terveznék a bemutatótér látogathatóvá tételét. Annak ellenére, hogy volt már rá példa, amikor rendezvények alkalmával pár órára megnyitották. Ilyen különleges alkalom volt 2019. május 11-én az Emlékhelyek Napja, amikor a Református Kollégium és a Nagytemplom mellett a piramis alatti területre is beléphettek az eseményen résztvevő debreceni polgárok.


Üvegpiramis - Verestorony

Lia

Üvegpiramis - Verestorony

Lia

Az évek óta lezárt kiállítótérrel kapcsolatos kérdéseinkkel kerestük Puskás István kulturális és Széles Diána turisztikai ügyekkel foglalkozó alpolgármestereket, de levelünkre egyikük sem reagált. Amennyiben válaszolnak a kérdéseinkre, cikkünket frissítjük.

Az egykori Verestorony romjait fedő üvegpiramis a Nagytemplom mellett található. Szépségét sokan vitatják. Van, aki éjszakai csúszdának használja, mások a párkányán rendeznek pikniket. Vannak, akik idegen hatalmi szimbolikát (szabadkőműves szimbólumokkal – piramis, körző, szögmérő, botra tekeredő kígyó, G betűt formáló szökőkút.stb.) lát benne, de az ítészek szerint „a leggazdagabb formavilág is felosztható egyszerű geometriai alakzatokra, négyzetre, körre, háromszögre – így kellő elszántsággal szinte minden épületről, közterületi díszítőelemről lehetne feltételezni bármilyen szimbolikát. Következésképpen a mintázatban fellelhető piramis valójában egy ártatlan háromszög, így a hasonlóság (..) csupán a véletlen műve.”
Rieth József: Útiemlékek

A hónapok óta készülődő üvegpiramist a mai napon (2010. október 22.) tették teljesen láthatóvá. Eddig körül volt kerítve. A városlakók és civil szervezetek tiltakozása ellenére épült meg a párizsi üvegpiramist „utánzó”, a történelmi környezetbe egyáltalán nem illő építmény. Fotós szempontból viszont kétségkívül érdekes, és izgalmas a látvány.
Új „épület” a Nagytemplom szomszédságában (Tundek62)

Több mint 5 tonnás harangot tartott a torony

Az egyházközség honlapja szerint a Nagytemplom helyén már a 13. században is templom állt. Az 1300-as években aztán a Dósa család építtette fel a Szent András templomot, majd miután a 16. században leégett, ennek a helyén épült az András templom. 1802-ben aztán ez is leégett, ezért Péchy Mihály tervei alapján 1805 és 1827 között felépítették a Református Nagytemplomot, amely azóta is a magyarországi reformátusok legnagyobb temploma. A Verestornyot, melynek maradványa a 2010-ben épült üvegpiramis alatt található, a több mint 5 tonnás Rákóczi-harang számára építették, a templom meglévő tornya ugyanis nem bírta volna el azt.


Üvegpiramis - Verestorony

Lia

Üvegpiramis - Verestorony

Lia

„A harangtornyot, mivel sem vakolva, sem meszelve nem volt, a debreceni nép Verestoronynak nevezte el. Így különböztették meg az András-templom Fehértornyától, melyet később mázas cseréppel fedett teteje után Cserepestoronynak hívtak” – olvasható Módy György A Szent András templom és a Verestorony kutatása 1980-ban című 1984-es régészeti közleményében.


Üvegpiramis - Verestorony

Lia

CSAK VELED együtt tudjuk garantálni, hogy az újságíró és a szerkesztő munkájába ne szólhasson bele más, csak Te, az olvasó. Egy hónapra csak 1000 forint. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert! Köszönjük!

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!