Ez az eljárás több hátránnyal jár az élővilág egészére, mint amennyire tartósan veszélyes ezen belül a szúnyogokra. Ennélfogva nyilván a célját sem érheti el.
MÁSIK FŐVÁROS
Vérre menő
„Magyarországon ott tartunk, hogy a természetvédelmi területek kivételével minden évben lepermetezik Magyarország egészét azzal az idegméreggel, ami a vizsgálatok szerint szinte semmit sem ér, ugyanis kiderült, hogy ott, ahol elvégezték a kémiai irtást, a szúnyogpopuláció visszatér, újra fejlődik” – írta tavaly július végén az agraroldal.hu.
Ebben a cikkben adtak hírt arról, hogy megszületett az Európai Unió döntése, mely szerint 2020-tól tilos lesz a levegőből való szúnyogirtás. Miért is döntöttek így Brüsszelben? Bármennyire prüszkölni szoktak az ott hozott döntések ellen Magyarországon, ez ügyben sem „hasraütés” helyettesítette sokéves nemzetközi hatásvizsgálatot s a tiltás elrendelését. Hanem hosszú tapasztalat, tudományos megfigyelés, felmérés. Elég sok oka van annak, hogy felismerték, egyébként a szakemberek jó része nálunk is, hogy a repülőgépes kémiai, vegyszeres irtás, mostanában némileg pontosabban inkább gyérítésnek nevezték, több hátránnyal jár az élővilág egészére, mint amennyire tartósan veszélyes ezen belül a szúnyogokra. Ennélfogva nyilván a célját sem érheti el.
Persze tagadhatatlan, hogy Debrecenben alighanem ugyancsak megnyugtatta a polgárok többségét, amikor elzúgtak a fejük fölött a jó öreg Ancsák (az ikonikus An-2-es repülőgépek), s nyomukban érezni lehetett valami jóféle kemikália illatát. Nyilván azok örültek legjobban annak, hogy „végre elkezdték irtani a dögöket” (évi ilyenkor szokásos komment az utca népétől), akiket legjobban kedveltek a vérszívók. A gépek, legalábbis mifelénk, a külső kertségek fölé már nem repültek, a széléhez érve visszafordultak a belterületi városfél felé. Bár a Wiki is azt mondja, gondolom, főként a nem helybélieknek, hisz a debreceniek többsége tudja, tapasztalja, hogy jó részük (pl. Biczó István kert, Bayk András kert stb.) „már szinte belterületnek tekinthető”. Persze ennek a megkülönböztetésnek most már nincs gyakorlati jelentősége. Annak viszont van, hogy az a rendes hangerővel berregő permetező szerkezet, amely a minap illetve „miéjszaka” végigpermetezte immár utcaszintről a honlakótelepemet, eljut-e a külterületekre. Nyilván nem az egészre, de legalább oda, ahol az itteni közösségi élet zajlik (leginkább boltok, árudák, kocsmák, presszók környéke).
Ugyanakkor nyilván sokan, sokáig vitatják még a légi szúnyogirtás „európai” betiltását. A Debreciner beszámolója szerint a debreceni polgármester a nyilvános közgyűlésen a minap imigyen fakadt ki:„A hajamat tépem attól, hogy nem lehet légi szúnyogirtást csinálni az országban” – , s aki szerint lassan már ott tartunk, hogy védeni kell a szúnyogokat az EU előírásai miatt. Bár szerintem az intézkedés sokkal inkább a természeti környezetet, s így az embereket védi, mint a szúnyogokat, de a lényeg, hogy az Unió idéntől betiltotta a légi szúnyogirtást annak súlyosan környezetkárosító hatásai, valamint kétes hatékonysága miatt. Hisz „a légi irtásnak egyébként komoly környezetkárosító hatásai vannak, többek között károsan hat a méhekre, illetve az egyéb repülő rovarokra. Ráadásul nincs hatástartósága, ami annyit jelent, hogy az a rovar, ami belerepül a vegyszeres ködbe, elpusztul, de a növények alatt található rovarok ellen hatástalan a szer.” (agrároldal.hu)
Nem egy bombabiztos irtási mód helyett kell tehát másik „utólagos”, de kívánatosabban inkább megelőző eljárásokat alkalmazni, keresni, hisz a légi és a mostantól használt földi kémiai szúnyoggyérítés egyaránt elavult, s ami fontosabb, csekély hatékonyságú módszernek tekinthető. Emiatt, a múltban gyakorta megesett nem egy magyarországi településen, hogy nyaranta egynél többször kellett szúnyoggyérítést elrendelni.
Nem debreceni a vasárnap keltezett hír, de talán mi is tanulhatunk belőle: „Szúnyoginvázió van Vecsésen annak ellenére, hogy már megvolt az idei szúnyogirtás.. egy helyi lakos szerint fél óra kellett a szúnyogoknak, hogy a férfi felsőtestét teljesen beborítsák a csípésekkel.” (szeretlekmagyarorszag.hu) Ő az esőzések után az árokban felgyülemlő szennyvizet okolja, hogy ennyire elszaporodhattak, s valóban borzalmasra csípték a vérszívók.
Debrecenben aligha ilyen súlyos a gond, viszont pangó vizek, lefolyástalan területek, kisebb-nagyobb pocsolyák bőven vannak. Ennyi pedig bőven elég a nőstényszúnyognak, hogy lerakják petéiket. A petékből néhány nap alatt pedig kikelnek a lárvák, aztán kifejlődnek a bábok, majd a „kész” rovarok. S mivel a jelenlegi vegyszeres irtás anyagai végső soron a szúnyogok természetes ellenségeit szintén jelentős számban „gyérítik”, sőt már elképesztő arányban megtették, alighanem minden kezdődik Debrecenben is elölről. Rosszabb esetben már az idén nyáron.
– Modern szúnyogstratégiát Debrecennek!
– A fecskék jobb szúnyogirtók, mint a repülő – és már alig van belőlük
T. Szűcs József jegyzetsorozata itt olvasható: MÁSIK FŐVÁROS.
CSAK VELED együtt tudjuk garantálni, hogy az újságíró és a szerkesztő munkájába ne szólhasson bele más, csak Te, az olvasó. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert! Köszönjük!