Civilek pályázhattak a koronavírusos krízishelyzetben. Hajdú-Bihar.
Szájmaszkok, kríziscsomagok, táblagépek – segítők és önkéntesek 1.
Az Alternatív Közösségek Egyesülete – a Regionális Közösségi Központok Program keretein belül – a 2020 márciusában kialakult krízishelyzetre reagálva pályázatot írt ki az észak-alföldi régió közösségeinek segítésére Krízispályázat 2020 címen. A húsz nyertes pályázat közül mindössze három Hajdú-Bihar megyei. Megkerestük őket, arra voltunk kíváncsiak, hogy miért pályáztak, miben akarnak segíteni a járvány idején és mire fogják költeni az elnyert összeget.
1 PONT Neked Püspökladányért Civil Kör: „Mindenki önkéntesként, ellenszolgáltatás nélkül, szabadidejében segíti a programot”
A Püspökladányban működő szervezet koordinátora, Oborzilné Nagy Erna válaszolt a kérdéseinkre.
„A Facebookon működik egy Püspökladány Hírei csoport, melynek kb. 4200 tagjának 60-70%-a városunkban él. A koronavírus járvány kitörése óta megoszlanak a szakmai és privát vélemények a szájmaszk használatának szükségességéről, előnyeiről, hátrányairól. A csoportban egyre többen vetették fel, hogy egyetértenek a többször is használható, több rétegű textil szájmaszk használatával. Mások azt jelezték, hogy mivel ilyen szájmaszkok kereskedelmi forgalomban nem kaphatók, ők varrtak/varrattak családjuk számára. Csoportunk profilja a helyi vonatkozású hírek, információk gyűjtése mellett a városban nyújtott karitatív tevékenység is, s rövid időn belül felvetődött, hogy a textil maszkok varrására szervezzünk önkénteseket, s lássuk el a maszkot igénylő barátainkat, ismerőseinket ezzel a védőeszközzel! Többen ajánlottak fel alapanyagokat is, de az igények emelkedésével láttuk, hogy szükség lenne még több alapanyagra.
Ekkor találkoztam az AKE krízispályázatával, s az eredetileg fásítási projektet szervező civil körünk nevében (és tagjainak elvi és gyakorlati támogatásával) megpályáztuk a szájmaszk-projektünkhöz az alapanyag-támogatást. Így lett az 1 PONT Neked Püspökladányért Civil Kör a szervezője és lebonyolítója a szájmaszk programunknak. Kb. 50 fővel kezdtünk szervezni, dolgozni, varrni. Mindenki önkéntesként, ellenszolgáltatás nélkül, szabadidejében segíti a programot. A programunk segít az embereknek: megelőzni a koronavírussal való fertőződésüket, lassítani a járvány terjedését, csökkenteni annak intenzitását; tudatosabban, óvatosabban viselkedni a járvány idején, segíteni másokat a védekezésben, jobban odafigyelni a körülöttük élők helyzetére, problémáira. Az elnyert összeget szájmaszkok készítésére szükséges alapanyagokra költjük, melyeket önkéntes, ingyenes munkára jelentkező helybeli varrók segítségével dolgozunk fel s osztunk szét ingyenesen a városban. Első körben személyes, nevesített módon viszünk maszkot az azt igénylőknek, majd kihelyezünk maszkokat önkéntesekhez magán lakcímekre és a helyi kisboltokba stb., ahonnan szintén ingyenesen vihet mindenki, aki addig más forrásból még nem kapott szájmaszkot. Az önkéntes munka kimerül: szervezőmunkában, alapanyagok kiszállításában, maszkok varrásában, az elkészült maszkok begyűjtésében, szétosztásának megszervezésében és azok széthordásában, osztásában.”

Igazgyöngy Alapítvány – Berettyóújfalu: „A járvány nagyban megnövelte a krízishelyzetek miatt hozzánk forduló családok számát, erre forrást kell teremtenünk”
Az alapítvány szakmai vezetője, L. Ritók Nóra válaszolt a megkeresésünkre.
„Az alapítványunk segítő szervezet, célcsoportunk a generációs szegénységben élő gyerekek és családjaik. A járvány nagyban megnövelte a krízishelyzetek miatt hozzánk forduló családok számát, erre forrást kell teremtenünk, mivel a szociális munkát az állami rendszeren kívül végezzük. Adományokból fedezzük a munkánknak ezt a részét, és figyeljük azokat a pályázati lehetőségeket is, melyek most a járvány idején lehetőséget adnak a kríziskezelésre. Sajnos ebből itthon nem sok van, ezért is örültünk nagyon ennek a pályázatnak. A segítő munkánk sokrétű, egyrészt támogatjuk a gyerekek távoktatását, nemcsak a mi művészetoktatásunkban, hanem az általános és középiskolai oktatásban is, működtetjük online a tanodánkat Toldon, és azokat a fejlesztő foglalkozásokat is, amelyeket át tudtunk tenni az online térbe, pl. a Baba-mama klubot. Emellett segítünk a gyerekgyógyszerek kiváltásában, a kisbabák pelenkához és tápszerhez jutásában, szájmaszkokat varrunk és juttatunk el a rászorulókhoz, fertőtlenítőszereket, tisztító- és tisztálkodószereket, és tartós élelmiszerből álló kríziscsomagokat is adunk a kapcsolatrendszerünkben a családoknak.
Osztottunk már segélyt is Toldon, illetve sikerült beindítanunk egy családtámogatási rendszert, melyben több településem már 48 tartalék nélküli, sok esetben munkáját elvesztett család kap havi 20 ezer forintos támogatást. A számuk folyamatosan bővül a támogató családok számának függvényében, akik felajánlják a segítségüket lehetőségeiktől függően. Van, ahol 4 család adja össze a támogatást 5-5 ezer forinttal, máshol egy család vállal be két támogatást is. Ezt pénzben kapják meg a családok, és óriási segítség, hogy ne kerüljenek olyan helyzetbe, amiből már nem lesznek képesek visszakapaszkodni. Jelenleg 15 településen dolgozunk. A kríziscsomagok készítésére kértünk a pályázatban 450 ezer forintot, illetve 50 ezer forintot a benzinköltségbe, hiszen most nem tudunk tömegesre szervezett osztásokat rendezni, és így a szállítási költségek is megsokszorozódtak. A héten már ebből fogunk egy nagyobb krumpliadományt venni.”
Ondód Jövőjéért Egyesület: „Az iskolás gyereket nevelő szülők számára is bizonyos nehézséget jelentett, mivel eszközileg nem voltak felkészülve az online oktatásra”
Az egyesület vezetőjének, Kovács Editnek tettük fel a kérdéseinket.
„A koronavírus-járvány váratlanul olyan helyzet elé állított fiatalt és idősebb korosztályt is, amire nem számítottunk. A tanuló gyerekek távoktatás keretében tudták biztonságosan úgy folytatni a tanulást, hogy a járvány nagyfokú terjedése akadályozva legyen, de ne maradjanak le a tananyaggal sem. Rövid időn belül kellett megoldást találni a kialakult helyzetre. Ez az iskolás gyereket nevelő szülők számára is bizonyos nehézséget jelentett, mivel eszközileg nem voltak felkészülve az online oktatásra. Itt főleg a több iskolás gyereket nevelő szülőkre gondolok, illetve azokra, akik anyagi helyzetük miatt nem is tudták megengedni az ehhez szükséges eszközök beszerzését. Szerencsére településünkön több 3-4 gyereket nevelő család is van, ahol eltérő iskolatípusba járó gyerekek vannak. Az online órákon való részvétel, illetve feladatlapok fogadása, kitöltése, visszaküldése egy eszköz használatával problémát jelentett a gyerekek számára.
A másik dolog pedig az idősekkel kapcsolatos. Településünkön több 65 éven felüli lakó él, akik fokozottan veszélyeztetettek a koronavírus szempontjából. Az ő ’bezártságuk’ enyhítésére, valamint a célszerűséget is figyelembe véve hasznos időtöltésként a szájmaszkok varrásával szerettük volna hasznossá tenni számukra az otthonmaradás idejét. A többi lakótársnak pedig a biztonságát növelni a szájmaszkok viselésével. A járvány idején a többgyerekes és a gyereküket egyedül nevelő, szegényebb anyagi körülmények között élő családoknak szeretnénk segíteni táblagépek vásárlásával. Az eszközök kihelyezésével az távoktatásban való részvétel minőségét és lehetőségét szeretnénk javítani. A szájmaszkok varrásával pedig az idősebb korosztály hasznos időtöltését, a bezártság érzésének a feszültségét szeretnénk oldani. Nem kevésbé a közösség összetartó erejének az erősítése is célunk. A lakótársaknak eljuttatva a maszkokat a járvány idejére a biztonságukat is szeretnénk erősíteni. Az elnyert 480 ezer forintból 8 táblagépet fogunk vásárolni. Négyet több iskoláskorú gyereket nevelő családnál, négyet pedig olyan családoknál szeretnék elhelyezni, akik anyagi körülményeik miatt nem tudják ezeket az eszközöket megvásárolni. A megmaradó összegből pedig kb. 400 darab szájmaszk megvarrásához szükséges anyagot fogunk vásárolni. A szájmaszkokat önkéntes munkában fogják megvarrni az otthonukban az idősebb lakótársak, valamint önként jelentkező lakótársak.”
(folytatása következik)