„Felültem a Zsiguli motorházára, onnan tárgyaltam a rendőrökkel” – Vágvölgyi és az ő 1989-e

Hogyan mentette meg a világot egy szovjet tengerésztiszt? Mit jósolt egy tel-avivi holokauszttúlélő a rendszerváltáskor? Hogyan szűkül tovább az ellenzéki nyilvánosság? Ezekről is beszélt Vágvölgyi B. András az 1989 című könyvének debreceni bemutatóján.

A Debreciner online újságot kiadó Együtt Debrecenért Egyesület és a Szépírók Társasága közös szervezésében mutatta be Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező 1989 című könyvét december 6-án Debrecenben, a Baross utca 16. szám alatti Malter kávézóban. A szerzővel Porcsin Zsolt, a Debreciner szerkesztőségének vezetője beszélgetett.


Vágvölgyi B. András: 1989 – Kötetbemutató Debrecenben
Galéria: Vágvölgyi B. András: 1989 – Kötetbemutató Debrecenben (a képre kattintva megnyílik a galéria)
Koppányi Szabolcs

Az események „gyors ritmusa” jellemezte 1989-et

Habár könyvbemutatóként harangozták be, csak az est első húsz percében volt az 1989 című köteten a hangsúly. Vágvölgyi B. András elmondta, hogy tíz évvel ezelőtt jelent meg a jelenlegi munka első változata, amely még 650 oldalas volt, ezzel szemben az új verzió csupán 236 oldal. Saját bevallása szerint törekedett arra, hogy fiatalok számára is átélhető legyen a dokumentumregény, amelyben ő inkább a regény szót húzná alá. Porcsin Zsolt felvetésére, miszerint a regény „rendkívül sűrű”, Vágvölgyi azt válaszolta, hogy a jó memóriája mellett az – akkoriban szerinte a legolvashatóbbnak számító – Magyar Nemzet napilap abban az évben megjelent összes számát felhasználta a munka során, ezen kívül az Országos Széchényi Könyvtárban is végzett kutatómunkát.


Vágvölgyi B. András: 1989 – Kötetbemutató Debrecenben

Koppányi Szabolcs

Vágvölgyi azt is elmondta, hogy tudatosan választotta kötetszerkesztőnek az 1989-ben született Fehér Renátót. „Nagyon szerettem volna, hogy fiatal szerkesztőm legyen, aki nem élte át ezt az időszakot. (…) Tudom róla, hogy kimondottan egy rendszerváltás-specialista, Havel kéziratokat tanulmányozott Prágában” – mondta Vágvölgyi, aki egy közönségből érkező kérdésre azt is elárulta, hogy ő is éppen 30 éves volt a rendszerváltás idején, amikor másokkal együtt megalapították a Magyar Narancsot. „Volt az eseményeknek egy gyors ritmusa, ami, azt gondolom, nagyon fontos volt. A mából nézve ez egészen elképesztő” – mondta az 1989-es évről a szerző.

Hamis remény volt a rendszerváltás

A bemutatón kiderült, hogy a könyv három cselekményszálból áll, ezek közül a Dániel könyve önéletrajzi jellegű. A címet Vágvölgyi azzal magyarázta, hogy a Bibliában Dániel könyve a babiloni fogságból való megszabadulás hamis reményéről szól. „Azt gondolom, hogy ez az egész év, 1989 egyfajta hamis remény” – fogalmazott. Főszereplője, Dániel egy ellenzéki, hedonista fiatal, akinek a szöges ellentéte egy fiktív titkosügynök, aki a – bevallottan Radnóti Sándortól kölcsönzött – Keserű belügyi romantika című részekben szerepel. A harmadik szál – Ponyvaregény – egyfajta nemzetközi hírszerzői kitekintés, hiszen ahogy a szerző megjegyezte: „a magyar rendszerváltás része egy sokkal nagyobb történetnek, a hidegháborús korszak lezárásának”.


Vágvölgyi B. András: 1989 – Kötetbemutató Debrecenben

Koppányi Szabolcs

Azt, hogy milyen nemzetközi állapotok uralkodtak a hidegháború idején, Vágvölgyi Vaszilij Alekszandrovics Arhipov szovjet tengerésztiszt történetével szemléltette. Arhipov a kubai rakétaválság idején a felettese parancsa ellenére megakadályozta egy atomtöltetű torpedó kilövését a tengeralattjárójukról, ezzel gyakorlatilag megmentve a világot egy nukleáris háborútól. „Meg is kapta a méltó büntetését… Annak, hogy most itt ülünk és beszélgetünk, ő teremtette meg a lehetőségét” – mondta Vágvölgyi. Arhipov egyébként veserákban halt meg 1998-ban, a betegség kialakulásában pedig szerepe lehetett annak, hogy a rakétaválság előtt nukleáris balesetet szenvedett K19 tengeralattjárón teljesített szolgálatot.

Beszervezési kísérlet egy tejlopás miatt

Vágvölgyi egy kérdés kapcsán fölelevenítette, hogy egyszer megpróbálták ügynöknek beszervezni. „’87-ben lehetett, egy éjszakai buliból mentünk haza. Az idősebbek még emlékezhetnek rá, hogy a közértek elé kihúzták a tejet már reggel öt órakor. Nem vagyok egy nagy tejivó, de vagánykodásból elvettem egy literes tejet, és beleittam. Jött egy rendőrautó, felírtak. Eléggé punk voltam, felültem a Zsiguli motorházára, és onnan tárgyaltam a rendőrökkel. Pár nap múlva csöngött a telefon, bemutatkozott egy ember, mondta, hogy ő az összekötő” – mesélte Vágvölgyi. Ezt követően egy személyes találkozón kiderült, hogy a jó nyelvismerete okán külföldi munkára próbálta beszervezni őt a Belügyminisztérium: a tejlopás miatt járó büntetéssel próbálták zsarolni. Jogvégzett emberként azonban tudta, súlytalan ijesztgetésről van szó, hiszen csak pénzbírsággal járó szabálysértést követett el, az ajánlatot pedig elutasította.


Vágvölgyi B. András: 1989 – Kötetbemutató Debrecenben

Koppányi Szabolcs

Vágvölgyi B. András az első izraeli útjáról visszaemlékezett egy idős úrral történő találkozására Tel-Avivban. „Rövidujjú ingben volt, a bal alkarján volt egy hatjegyű szám tetoválva. Megkérdezte egy kicsit tótos magyarsággal, hogy ’maguk magyarok?’” – mesélt a találkozásról Vágvölgyi. Az úr érdeklődésére ezt követően megosztotta vele, hogy Magyarországon éppen politikai változások zajlanak. A holokauszttúlélő férfi reakciója beleégett a szerzőbe: „’értem, elzavarják a kommunistákat. Tehát visszajönnek a nyilasok.’ Elég sokszor eszembe jutott ez a mondat 2006 óta” – mondta.

A nyilvánosság terei minden ellenzéki hang számára szűkülnek

A beszélgetés során szóba került, hogy a rendszerváltással kapcsolatban Vágvölgyi egy forgatókönyvet is írt Török-Illyés Orsolya színésznővel. Ezt 2013-ban beadták a Magyar Nemzeti Filmalapnak. 5 millió forint támogatást kértek az alaptól, de a pályázatukat elutasították. „Ezek után úgy ítéltem meg, hogy a Filmalapnál én feketeseggű vagyok” – mondta, majd a jelenlegi kultúrpolitikával való inkompatibilitását azzal is szemléltette, hogy elmondta, az 1956-ról szóló Kolorádó Kid című filmjének a szerepeltetését a forradalom 60. évfordulója alkalmából szervezett programsorozatban a Schmidt Mária által vezetett emlékbizottság nem javasolta.


Vágvölgyi B. András: 1989 – Kötetbemutató Debrecenben

Koppányi Szabolcs

Szerinte jelenleg is szűkül az ellenzéki hangoknak teret adó nyilvánosság, amely folyamatban nagy szerepe van a médiában meglévő tulajdonviszonyoknak. „Nem tesz jót a 168 órának, hogy Köves Slomó lett a tulajdonosa. Nem tesz jót az ATV-nek, hogy a Hit Gyülekezete a tulajdonosa, hogy a tévé vezetője, Németh Sándor fia az Oxigen Gymben tartja az irodáját, ahol Rogán Cecília és mások testépítenek. Egy kicsit túl NER-be kötöttnek tartom ezt a dolgot ahhoz, hogy szabad média lehessen belőle” – mondta Vágvölgyi, majd emlékeztette a közönséget arra, hogy 2020-ban újraindítja adását Magyarországon a Szabad Európa Rádió.

Hol rontották el? Lehetett nem elrontani?

Porcsin Zsolt felvetette, hogy esetleg másképp is alakulhatott volna 1989-ben az ország sorsa. Ezzel Vágvölgyi lényegében egyetértett, a rendszerváltás félresikerültségét pedig az értelmiség megosztottságára vezette vissza. „Nem biztos, hogy egészséges volt értelmiségi lövészárkok két oldalán kialakítani egy politikai rendszert” – fogalmazott. Szerinte a Kádár-rendszer az értelmiség két táborra szakításában és egymás ellen hergelésében volt érdekelt, még ha ezt a nyilvánosság nem is vette észre akkoriban. Vágvölgyi szerint „egészségesebb” politikai légkör alakulhatott volna ki, ha 1990-ben nagykoalíció köttetik az MDF és az SZDSZ között, így talán 1994-ben sem nyerhetett volna a Horn Gyula vezette MSZP.


Vágvölgyi B. András: 1989 – Kötetbemutató Debrecenben

Koppányi Szabolcs

Vágvölgyi a beszélgetés közben többször is felelevenítette, hogy az SZDSZ-hez és a Fideszhez is voltak kötődései. Orbán Viktor beszédét Nagy Imre újratemetésén az esemény sajtófőnökeként hallgatta végig. „Nagyon jó personal branding szakember volt Orbán. Tudta, ha kiáll oda szőrösen, fehér ingben, akkor ő lesz a Petőfi Sándor” – fogalmazott Vágvölgyi. Hangsúlyozta: nem igaz, hogy Orbán Viktor zavarta ki az oroszokat Magyarországról, akkor sem, ha sokakban ez a kép él a rendszerváltással kapcsolatban. Mint mondta, Orbán úgy követelte a beszédében a szovjet csapatok kivonásáról kezdeményezendő tárgyalásokat, hogy azok már csendben zajlottak, s erről a jelenlegi miniszterelnöknek is lehettek bennfentes információi. Vágvölgyi az est vége felé úgy fogalmazott, hogy a Kádár-kor egy „rohadt és nyomorult” rendszer volt, s habár a jelenlegi ennél jobb, sok jót azért a mostani vezetésről sem gondol. A jelenlegi kormányzati politikát egyenesen „a túlélő kádárizmus alatti társadalomlélektani struktúrákra épített újfeudalizmusnak” nevezte.


Vágvölgyi B. András: 1989 – Kötetbemutató Debrecenben

Koppányi Szabolcs

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!