A finnek az együvé tartozásukat ünneplik – interjú Markku Virri nagykövettel

„A mai napig is bízunk abban, hogy a közösen hozott döntéseink átsegítenek a nehézségeken” – mondta Markku Virri, Finnország budapesti nagykövete abban az interjúban, amit a Debreciner a finn függetlenség napja alkalmából kért a diplomatától. A nagykövetet kérdeztük országa EU-elnökségéről, az oknyomozó újságírás fontosságáról és a finn emberekről is.


Markku Virri, Finnország budapesti nagykövete
Markku Virri, Finnország budapesti nagykövete
Tuba Zoltán (Képszerkesztőség)

– Mi is ez az ünnep, miért fontos? Mit jelent Finnországnak és a finneknek a függetlenség 102 évvel a kikiáltása után? Magyarországon a közéleti szereplők minden nemzeti ünnepünknek megtalálják, kitalálják az éppen aktuális politikai üzenetét. Finnországban is így van? Ha igen, akkor 2019-ben mi ez az üzenet?

– A korábban autonóm nagyhercegségként Oroszországhoz tartozó Finnország 1917-ben vált független állammá. A finn parlament december 6-án fogadta el a függetlenségi kiáltványt, ennek tiszteletére ünnepeljük a függetlenség napját. Nemzeti ünnepünk emelkedett hangulatú, komoly esemény, amelynek részeként megemlékezünk a függetlenségünket fenyegető háborúk során elesett hőseinkről is. A naphoz sokféle szokás kapcsolódik, például a köztársasági elnök által rendezett függetlenség napi fogadás, ünnepélyes zászlófelvonás Helsinkiben, a Tähtitorninmäki nevű dombon, fáklyás felvonulások, illetve az elesett hősök sírjának meglátogatása. Kék és fehér gyertyát is szoktunk gyújtani, amiket kiteszünk az ablakba.


Markku Virri, Finnország budapesti nagykövete

Tuba Zoltán (Képszerkesztőség)

A függetlenség napjának megünneplése és az ünnep tartalma nem függ semmiféle politikai interpretációtól. Központjában épp az együvé tartozás érzése van, ami különösen megerősödött a második világháború során, amikor Finnországnak meg kellett védenie függetlenségét Oroszországgal szemben. Az úgynevezett téli háború kemény és kegyetlen volt, de a függetlenség megőrzése hitet és erőt adott a finneknek. A mai napig is bízunk abban, hogy a közösen hozott döntéseink átsegítenek a nehézségeken.

A függetlenség sokunk számára leginkább hétköznapi dolgokat és az azokért érzett hálát jelenti: hogy biztonságban élhetünk a saját országunkban, és megbízhatunk abban, hogy a társadalomban és a hétköznapi életben minden működik.

– Finnország tölti be az Európai Unió soros elnökségét 2019. december 31-ig. Lehet-e már mérleget vonni? Milyen eredményeket sikerült elérnie Finnországnak ebben a fél évben, mennyire valósultak meg az előzetes – kifejezetten Magyarországra és régiójára megfogalmazott – célkitűzések?

– A finn elnökségi program prioritásai az EU működésének alapját adó közös értékek és a jogállamiság elve, a versenyképes és szociálisan egységes EU, az EU mint a globális klímavédelem vezetője, illetve az állampolgárok teljeskörű biztonságának szavatolása. Jelen pillanatban csak általános szinten lehet értékelni az előrehaladást az említett területeken.

A soros elnökségi időszak során Finnország konkrét intézkedéseket hozott a jogállamiság elvének betartása érdekében, ahogyan a fenntartható gazdasági növekedés elősegítéséért is sokat tettünk. A versenyképességi tanács megfogalmazta a fenntartható növekedéssel kapcsolatos főbb üzeneteket, a soros elnök pedig jelentést adott az EU fenntartható növekedési stratégiájáról. Finnország sokat tett az EU 2050-re kitűzött klímasemlegességi céljának elfogadásáért: a hosszútávú klímastratégiát minden releváns hivatalos és nemhivatalos miniszteri tanácsban napirendre tűztük. A soros elnökség során a belső biztonság jövőjét is megtárgyaltuk különféle szempontokból. Finnország horizontálisan közelítette meg a témákat, a hatóságok és szektorok közötti együttműködést hangsúlyozva.


Markku Virri, Finnország budapesti nagykövete

Tuba Zoltán (Képszerkesztőség)

Habár elnökségi időszakunkra az intézményi változások miatt az átlagosnál kevesebb jogalkotási javaslat esett, olyan nehéz területeken is előre léptünk, mint a leendő többéves pénzügyi keret (MFF) és a migráció. A többéves pénzügyi keretről folyamatosan egyeztettünk az elnökség során. A bevándorlás- és menekültpolitikáról átfogó megbeszéléseket tartottunk, és az intézményi váltásnak megfelelő, a jövőbe tekintő kérdéseket tettünk fel.

A Brexit nem akadályozott meg minket abban, hogy előrelépjünk a többi fontos területen, és a többi 27 tagállam egységes maradt.

Finnország nem tűzött ki célokat egyes tagországokkal kapcsolatban. Azonban több területen előkerültek egyes tagállamokat érintő kérdések. Például a jogállamiság elvével kapcsolatban a Lengyelországot és Magyarországot érintő, az Európai Bizottság és az Európai Parlament által kezdeményezett jogállamisági eljárás, amelyek ügyében helyzetjelentéseket és meghallgatásokat szerveztünk.

– A finneket hagyományosan szorgalmas, tisztességes, pontos, szerény, egyenes, visszafogott, őszinte embereknek tartják. Melyik jellemző finn tulajdonságot ajánlaná a magyarok számára leginkább követendőnek?

– Ez a finnekről adott jellemzés nagyon hízelgő. Én inkább azt mondanám, hogy a finnek szeretnének olyanok lenni, mint ami a felsorolásban szerepel. Az ott említett tulajdonságokat mindenkinek lehetne ajánlani, függetlenül attól, hogy finnek, magyarok vagy más nemzetiségűek.

A munkám miatt sok országban éltem, és sok emberrel találkoztam. Lehet, hogy meglepően hangzik, de szerintem a finnek és a magyarok nem különböznek annyira egymástól például a temperamentumukat tekintve, mint ahogy sokan gondolják. Nagyon jól érzem magam Magyarországon, és sok érdekes emberrel ismerkedhettem itt meg. Nem ajánlanám jó szívvel a magyaroknak, hogy legyenek olyanok, mint a finnek vagy bármelyik másik nemzet, inkább csak azt mondanám: legyen mindenki önmaga.


Markku Virri, Finnország budapesti nagykövete

Tuba Zoltán (Képszerkesztőség)

– Évek óta nagyvonalú támogatói a Transparency International Magyarország oknyomozó újságírói mentorprogramjának, melyben szerkesztőségünk munkatársai is részt vettek. Miért fontos Finnországnak az oknyomozó újságírás és a helyi média támogatása?

– Az oknyomozó újságírás fontos munka, de nagyon sok energiabefektetést kíván: egy cikk megírása több hónapon át is tarthat. A mai, gyorsan változó világban kevesek tudnak ennyi ideig egy projektre összpontosítani. Ezért fontosnak tartjuk, hogy azok a szerkesztőségek, amelyek szívesen foglalkoznának ezzel a fajta munkával, lehetőséget kapjanak rá a mentorprogram révén.

A másik ok a sajtószabadsággal függ össze, aminek nagy hagyományai vannak Finnországban és a többi skandináv országban. A világ első sajtószabadságot garantáló törvényét 1766-ban Svédországban (és egyben az akkoriban a Svéd Birodalomhoz tartozó Finnországban) fogadták el. Finnország évek óta az első hely közelében végez a Riporterek határok nélkül sajtószabadság listáján. Büszkék vagyunk a jól működő demokráciánkra és a finnországi sajtószabadságra. A valódi újságírásnak és a nyílt közbeszédnek fontos szerepe van a mai világban, ahol az egyoldalú információk és az álhírek egyre nagyobb teret nyernek.

És végül: a mentorprogram azért is szimpatikus, mert gyakorlatias megközelítésmódja különleges, és közel áll a finn oktatásban alkalmazott módszerekhez.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!