„A Karsai-ügy egy kivétel, nincs dialógus az etikai kérdésekről” – Kakuk Péter bioetikus a Debreciner Podcastban

A kutató úgy látja, a jelenlegi magyar társadalmi környezet nem alkalmas az életvégi döntések ügyének megvitatására.

A Debreciner Podcast harmadik évadának 8. adásában Kakuk Péter bioetikussal, a CEU Bioetikai és Jogi Központjának kutatójával, lapunk stratégiai tanácsadójával beszélgetett Polgár Tóth Tamás, a Debreciner szerkesztője.

Kakuk Péter - Debreciner Podcast

Budai Péter

A kutatóval beszélgettünk többek között a nemzetközi egészségügyi szervezetekbe vetett bizalomról és a koronavírus-járvány idején megszaporodott összeesküvés-elméletekről, az egészségügyben jelenlévő diszkriminációról, az emberi szervek és a vérplazma etikai kérdéseiről, valamint arról, milyen területekkel foglalkozik egyáltalán egy bioetikus.

Az ALS betegségben szenvedő Karsai Dániel alkotmányjogász az aktív eutanázia engedélyezéséért az Emberi Jogok Európai Bíróságához beadott keresete kapcsán beszélgettünk az életvégi döntések etikai vonatkozásairól.

Kakuk Péter elmondta, az emberi szervek felhasználása az altruizmuson alapul, de egyes országokban megfontolják a lehetőségét annak, hogy a donorok pénzt kapjanak az áldozatvállalásukért cserébe. Ezzel a szegényebb rétegek kerülnének kiszolgáltatott helyzetbe, akikre ugyanakkor az illegális szervkereskedelem is kockázatot jelent.

Habár a sajtó élénken foglalkozik a mentális betegek eutanáziájával, a kutató szerint ezek az esetek nem számítanak tipikusnak, jellemzően a rákos betegek szeretnék, ha az értelmetlen szenvedés előtt halálba segítenék őket.

A podcastunk folytatásához olvasóink és hallgatóink támogatására van szükségünk. Amennyiben szeretnének még több ilyen adást hallgatni, kérjük, fizessenek elő online újságunkra!

A Debreciner Podcast korábbi műsorai itt találhatók.
Ajánljuk!

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!