A mérési eredményekből az is látható, hogy a patak vize még az Éltex Kft. telephelyére való belépési pont előtt már vinil-kloridot, diklór-etilént és arzént is tartalmaz – olvasható a cég közleményében.
Éltex: Megalapozatlanok a Greenpeace állításai – a Salgó-patak vizében nincsen határértéket meghaladó vízszennyezés
Az április 15-én megjelent, Akkufeldolgozóból származó rákkeltő méreg került a Salgó-patakba – közölte a Greenpeace című írásunkra reagálva az Éltex Kft. az alábbi közleményt juttatta el a szerkesztőségünkhöz.
A vízügyi hatóság 2024. április 16-án ismételten helyszíni szemlét tartott és újabb mintákat vett elemzés céljából a Salgó-patakból. A vizsgálati eredményeket kérésünk alapján április 24-én megküldte részünkre a vízügyi hatóság, s az eredményekből látható, hogy sem a Salgó-patak, sem pedig a Tarján-patak vizében sincs határértéket meghaladó vízszennyezés, tehát a Greenpeace állításai megalapozatlanok. A mérgezés szó pedig kifejezetten irreális és hangulatkeltő.
A mérési eredményekből az is látható, hogy a patak vize még az Éltex Kft. telephelyére való belépési pont előtt már vinil-kloridot, diklór-etilént és arzént is tartalmaz. Megjegyeznénk, hogy a patakvízre vonatkozóan vinil-kloridra és diklór-etilénre nem állnak rendelkezésre határértékek, arzénra vonatkozóan a mért értékek pedig megfelelnek a határértéknek.
Két „szennyvízminta” és két felszíni vízminta került levételre:
• 1 db szennyvízminta az Éltex területén lévő, földből feltörő vízből;
• 1 db szennyvízminta az Éltex és Alcufer telekhatáron szintén a földből feltörő vízből;
• 1 db felszíni vízminta a Salgó-patak vizéből az Éltex telephely elérése előtt 20 méterre;
• 1 db felszíni vízminta a Tarján-patak vizéből, km-ekkel az Éltex telephely (volt acélárugyár) után.
A Greenpeace által „fellelt” befolyási pont ingatlanján korábban az acélárugyár salakkezelő létesítménye volt, ahol többmillió köbméter salak darálása és osztályozása folyt, mielőtt feltöltésként felhasználásra került volna. A terület mellett, az ingatlanról északra lévő domb is egy salak „depónia” (továbbiakban: salakhegy).
Tudomásunk szerint a volt acélárugyár területétől É-ra lévő városrész egyes területeiről összegyűjtött csapadékvíz az acélárugyár területén keresztül kerülnek bevezetésre a Salgó-patakba. Erre vonatkozóan a Polgármesteri Hivatal Városüzemeltetési Irodájától kértünk írásban tájékoztatást, hogy mely ingatlanok érintettek ebben és ott milyen tevékenységet végeznek.
Az Éltex Kft. a volt acélárugyár köztudottan évszázados környezeti szennyezéssel, és hatályban lévő kármentesítési kötelezéssel terhelt ingatlanjait vásárolta meg, átvállalva a kármentesítési feladatokat. A kármentesítés több lépésben történik, minden lépést a környezetvédelmi hatóság engedélyével lehet megtenni. A kármentesítési folyamatot megkezdtük, a teljeskörű tényfeltárást elvégeztük. Jelenleg a monitoring rendszer engedélyeztetése, kialakítása és a beavatkozási terv kidolgozása van folyamatban. A salakhegy ingatlanjára korábban teljeskörű tényfeltárái kötelezettséget írtak elő (a kármentesítés első lépése), de mivel azt az Éltex Kft. nem vásárolta meg, így annak a kötelezettségnek nincs jogutódja. A salakhegy hozzávetőlegesen többmillió köbméter kohósalakot tartalmaz. A vett minták vastartalomra vonatkozó mérési eredményei, illetve a patakba való befolyási nyomvonalon látható sárgásvöröses lerakódások is arra utaló jelek, hogy a „szennyezés” a salakból származhat.
Fentiekből az is látható, hogy a patak vize az Éltex telephely után kevésbé terhelt szennyezőanyagokkal, mint a telephelyre való befolyása előtt, ami azt jelenti köznyelvre lefordítva, hogy nem onnan ered a szennyezés, de a patakból való befolyásig a területen tovább hígul, köszönhetően a folyamatban lévő kármentesítési tevékenységeinknek a telephelyen átfolyó patakvíz az ingatlanról történő távozást követően sokkal kisebb koncentrációban tartalmaz szennyező anyagokat, mint a befolyási oldalon.
Salgótarján, 2024. május 27.
Éltex Kft.