Debrecenben járt Toroczkai László, debütáltak a Mi Hazánk Mozgalom jelöltjei.
Csak ügyek mentén tudnak együttműködést elképzelni más politikai erőkkel
A Mi Hazánk Mozgalom hetek óta tartó országjárása április 27-én, szombaton Debrecenbe is elérkezett. Ugyan az eseményt beharangozó Facebook-posztban kevés konkrétum szerepelt, az idézőjelbe tett meglepetésvendég szóból több érdeklődő és veterán követő már tudhatta, hogy a párt elnökének, Toroczkai Lászlónak a megjelenésére lehet számítani. A lakosság számára szervezett utcafórum kezdete előtt a párt elnöke és debreceni polgármesterjelöltje, Salánkiné Kuti Zsuzsanna röviden nyilatkoztak a sajtónak.
Most már látható, hogy legalább 1400 jelöltet állít a Mi Hazánk Mozgalom szerte az országban az önkormányzati választásokon, ez azt jelenti, hogy csak a Fidesz tud nálunk többet – nyilatkozta Toroczkai. A debreceni akkumulátorgyárakkal kapcsolatban kijelentette, hogy „az az erőltetett iparpolitika, amit jelenleg a magyar kormány, a Fidesz képvisel, tönkre fogja tenni Magyarországot és a magyarságot kisebbséggé fogja tenni a saját hazájában.” Salánkiné ezen az alkalmon is elmondta: nem értenek egyet azzal, hogy negyvenöt aranykoronás termőföldekre ipart telepítenek. Az erőszakos iparosítás helyett, mi szemléletváltást hirdetünk, azt gondoljuk, hogy emberközpontú gazdaságban kell gondolkozni. Jelentős problémának tartják a Debrecenbe érkező vendégmunkásokat is; Salánkiné ezek mellett a közösségi közlekedés fejlesztését és a lakhatási válság kezelését említette „vesszőparipájaként”, bár ezekről most nem szólt részletesen. A párt debreceni vezetője korábban már egy április 17-i sajtóeseményen nyilatkozott a helyi terveikkel kapcsolatban.
A rövid sajtótájékoztatót követően a jelöltek, immáron kihangosítva, a debreceni polgároknak is bemutatkoztak a Fórum előtt. Nagy Zoltán, a párt megyei elnöke elsőként a Mi Hazánk európai parlamenti listáján harmadikként szereplő Borvendég Zsuzsannát konferálta fel. Borvendéget, saját állítása szerint legtöbben történészként ismerik, de jogi végzettsége is van. Mindkét diplomáját a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen szerezte, magát katolikusnak vallja. Borvendég három gyermek édesanyja és 26 éve házas, az eseményre a férje is elkísérte. Az egész családom mellettem áll és támogatni fog ezen az úton, ami vélhetőleg rendkívüli kihívásokkal lesz teli, de egy olyan szolgálat, amely megér bármilyen kihívást és bármilyen nehézséget is – mondta.
Borvendég nyilatkozata után Nagy Zoltán Salánkinét hívta bemutatkozásra. Salánkiné magát tősgyökeres józsai lakosként mutatta be. Úgy véli, sokan tudják róla, hogy neki milyen sokat jelentenek a termőföldek. Bűn ilyen földekre ipart telepíteni – mondta a Debrecen és Józsa körüli termőföldekre utalva. Elsődleges céljának az ilyen területeken létesítendő ipari beruházások megakadályozását tekinti. Állítása szerint minden erejével azon lesz, hogy megvédje a földeket, hogy ezáltal az ország agrárnagyhatalom lehessen. Salánkiné szerint az akkumulátorgyárak károsanyag-kibocsátásának ellenőrzésére létrehozott rendszer is problémás. Az úgynevezett monitoring rendszer nem rendelkezik szankciós joggal, ők pusztán jelenteni fognak a hatóságnak arról, hogy mit tapasztalnak. Mint mondta, a vállalatokra környezetszennyezés esetén kiszabandó bírságok mértéke nem elegendő ahhoz, hogy elrettentő ereje legyen. Ennek orvoslására a Mi Hazánk Mozgalom olyan törvénymódosítást nyújtott be, amivel bizonyos esetekben akár egymilliárd forintra is büntethetővé válnának a cégek.
Emellett Salánkiné a lakhatási válságot emelte ki jelentős helyi problémaként. Milyen lehetősége van a fiataloknak, milyen lehetősége van a debreceni családoknak? Mi azt gondoljuk, hogy a magyar dolgozó emberek, a magyar családok védelme a legfontosabb, nem pedig ezek a gyárak. Ezután kitért a közösségi közlekedést érintő problémákra is.
Nem lehet kiírni Toroczkai László nevét a Facebookra?
Aki idetalált erre a fórumra, az úgyis tud már mindent Magyarországról, sőt valószínűleg a Mi Hazánk Mozgalomról is – kezdte mondandóját Toroczkai László a jelöltek bemutatkozása után. Egy olyan fórumot nem lehet meghirdetni, ahol ő is jelen van, állította. Szerinte az önkormányzatok nem engedélyezik nekik a plakátolást, a szórólapozási lehetőségek pedig a „Rogán-művek kezében vannak”.
Toroczkai elsősorban az ország gazdaságpolitikáját kritizálta. Állítása szerint a mediánjövedelmek tekintetében Magyarország lemaradt. Toroczkai úgy látja, a rossz gazdaságpolitika egyik okozója az erőltetett iparosítás, kárt okoznak az akkumulátor-nagyhatalmi ambíciók. Toroczkai szerint a beruházások egyetlen pozitív hozadéka az így nyert adóbevétel lehetne, de az ezekről szóló információkat titkosították, nem hozzáférhetők.
A termőföldek és természeti kincsek mellett az ország egyik legfontosabb értéke épp a magyar ember, mondta a pártelnök. Ennek fényében Toroczkai egy magyar adottságokra és magyar emberekre építő gazdaságpolitika létrehozását sürgeti.
Kérdezhettek az érdeklődők
Toroczkai László a monológját követően átadta a kérdezés lehetőségét a nézőknek, akik éltek is ezzel. Majd egy órán keresztül faggatták a pártelnököt az elképzeléseiről és terveiről. Mi arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen eredménnyel lenne elégedett a Mi Hazánk az önkormányzati választáson, hány képviselői mandátumot szeretnének elérni Debrecenben.
Továbbra is tartom magam a szokásos válaszomhoz. Nekünk az a lényeg, hogy legyen értelme annak, amit csinálunk – kezdte válaszát Toroczkai. A pártelnök szerint amíg vannak emberek, akik meghallgatják őket, addig megtisztelve érzi magát. Hangsúlyozta, amíg öt százalék fölött vannak és tudnak az Európai Parlamentbe képviselőt delegálni addig elégedett lesz.
Felkészülni, vigyázz…! Olvasd a Debreciner VÁLASZTÁS 2024 rovatát!
Megkérdeztük Salánkiné Kuti Zsuzsannát is, aki érdeklődésünkre azt válaszolta: a debreceni közgyűlésben azt szeretnénk, ha többségben lennénk, mert szeretnénk megreformálni. Nyilvánvalóan a tisztes kiállás az, ami számunkra a legfontosabb. Tisztában vagyunk az erőviszonyokkal. Az, hogy a közgyűlést megváltoztassuk, nagyon fontos dolog – válaszolta Salánkiné.
A majdan megalakuló debreceni közgyűlésben látnak lehetőséget más politikai erőkkel való együttműködésre? – kérdeztük a polgármesterjelöltet.
Ügyek mentén igen – válaszolta Salákiné. Azonban azonnal hozzátette, hogy semmilyen politikai szövetséget vagy más fajta együttműködést nem tudnak elképzelni senkivel. Mi mindig azt fogjuk nézni egy-egy adott ügy kapcsán, hogy ez jó-e a debrecenieknek, vagy nem, és teljesen mindegy, hogy kinek az ötlete vagy ki találja ki. Ha hasznos Debrecennek, akkor támogatni fogjuk – mondta.