Hiteles művészektől, természetes anyagokból, eredeti mintákkal, kipróbált technikákkal – hirdeti magát a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület. Április 6-án, szombaton betekinthettünk munkájukba.
„Kis ujjak, szakértő kezek”
A XI. Népi Kézműves Alkotóházak és Műhelygalériák Hétvégéje elnevezésű országos programban vett részt a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület is, amely a debreceni Hatvan utca 57. szám alatt működő Népi Mesterségek Házában fogadta az érdeklődőket. Akadtak olyan helyszínek is az országban, ahol két vagy három napon át tartottak a nyitott foglalkozások – tudtuk meg –, ám Debrecenben ez csak a szombatra korlátozódott.
A gyertyakészítéstől kezdve a nemezelésen át a gyönygfűzésig, a szövésig, a mézeskalácsozásig vagy éppen a szalmafonásig bármit kipróbálhatott, aki ellátogatott hozzájuk. Az eseményre főleg délelőtt érkeztek a látogatók, de délután is akadtak, akik nagy kíváncsisággal járták körbe a két egymás melletti házból álló alkotóműhely egyes állomásait. Gyöngy Enikő alkotóművész megmutatta, milyen aprólékos munka akár egy sál elkészítése is szövőszéken – pedig éppen a gyorsabb módszer szerint dolgozott ottjártunkkor, amivel pár nap alatt jön létre a mű, míg van olyan, amely esetében hetekig is eltart.
Aztán láthattuk, hogyan készül az illatos vagy éppen színes gyertya, milyen anyagok használhatók reszelékként színezésre. A szalmafonás is több gyereket vonzott, ahol fantáziadús dísztárgyak készültek, míg a grillázs és mézeskalács asztalnál születhettek névre szóló apró ajándékok is.
A rendezvénysorozat célja, hogy elsősorban a gyerekek, de igazából bárki figyelmét felkeltse, s a kézművesség szerepét jelentősebbé tegye a mai kultúrában. Ez a sorozat egyébként nem önmagában létezik Magyarországon, hanem az Európai Művészet és Kézművesség Napjaihoz (JEMA) hcsatlakozott ezúttal is, amelynek idei mottója a „Kis ujjak, szakértő kezek” volt. Azokat, akik helyben kíváncsiak a kézművességre, állandó kiállításaikra és szakköreikre is várják Debrecenben a Hatvan utca 57. alatt. Informálódni lehet az [email=”[email protected]”>[email protected][/email] email címre írva vagy Hubert Erzsébet egyesületi elnököt felhívva (06302635448). További információk itt érhetők el.