Közmeghallgatáson feszült egymásnak Hajdúnánás fideszes vezetése és a város egyik legnagyobb munkáltatója, a Tedej Zrt.

A városvezetés és a mezőgazdasági vállalat is őket érintő hazugságokat sérelmezett, miközben a helyi lakosok többek között magas temetési díjakra, veszélyesen közlekedő rolleresekre és a mezőőri díj emelésére panaszkodtak.

Közmeghallgatást tartott Hajdúnánás önkormányzata február 19-én a város 2024-es költségvetésével és más témákkal kapcsolatban. Szólláth Tibor (Fidesz) polgármester elmondta, az idei büdzsé mérlegfőösszege 7,79 milliárd forint. A helyi adóbevétel körülbelül 200 millió forinttal nő tavalyhoz képest.

Közmeghallgatás Hajdúnánáson – 2024.február 19.
Galéria: Közmeghallgatás Hajdúnánáson – 2024.február 19. (A KÉPRE KATTINTVA MEGNYÍLIK A GALÉRIA)
Polgár Tóth Tamás

A polgármester beszélt arról az önkormányzati tulajdonban lévő munkásszállóról, amely kapcsán komoly felháborodás alakult ki ősszel, miután Nagyné Legény Ildikó (Fidesz) alpolgármester a közösségi oldalán bejelentette, georgiai vendégmunkások érkeznek oda. A lakossági tiltakozás hatására a városvezetés végül elállt az erről szóló szerződéstől. Szólláth Tibor most elmondta, az épület üzemeltetését elkezdték, de abban kizárólag magyar állampolgárságú munkavállalókat szállásoltak el.

Szólláth a tervezett beruházások között említette többek között egy nemzetközi versenyek rendezésére alkalmas kerékpárpálya építését.

Hangulatkeltésről és hazugságokról beszél a városvezetés

A polgármester szerint „komoly hangulatkeltés zajlik” az önkormányzati tartósító szövetkezet ügyében (a városvezetés és az ellenzék vitájáról korábban mi is beszámoltunk), hangsúlyozta továbbá a város eredményeit a lakosság egészséges élelmiszerrel való ellátása terén.

A polgármester beszámolójából kiderült, hogy míg 2007-ben 15 térfigyelő kamera volt a város közterületein, ma már 86 működik.

Közmeghallgatás Hajdúnánáson – 2024.február 19.

Polgár Tóth Tamás

Csiszár Imre (Fidesz) alpolgármester arról beszélt, már minden hajdúnánási közoktatási intézménynek van együttműködése a Debreceni Egyetemmel. Mint mondta, a közmeghallgatás napján írt alá megállapodást a felsőoktatási intézmény gyermeknevelési és pedagógiai kara, valamint a Hajdúnánási Óvoda. Közölte továbbá, a következő hetekben bemutatják Hajdúnánás új várostörténeti monográfiáját.

Közmeghallgatás Hajdúnánáson – 2024.február 19.

Polgár Tóth Tamás

Nagyné Legény Ildikó alpolgármester kijelentette, a költségvetés megalkotásakor és a napi munka során is azokhoz a környezetvédelmi irányelvekhez tartották magukat, amelyeket korábban meghatároztak. „Aki mást állít, az hazudik. Ha nem így gondolja, támassza alá ezeket az állításokat” – fogalmazott. Arról az alpolgármester nem beszélt, hogy kiknek milyen állításaira reagált.

Drága-e a temetkezés?

Az érdeklődő nánásiak közel másfél óra elteltével tehették fel első kérdéseiket, valamint mondhatták el észrevételeiket a közmeghallgatáson. Volt, aki a kevés mozgáskorlátozott parkolót kifogásolta, más járdán közlekedő rolleresekre és kerékpárosokra panaszkodott, de olyanok is voltak, akik felhívták a figyelmet arra, hogy bizonyos területeket jelenleg nem, vagy csak nagy kerülővel tudnak megközelíteni a mezőgazdasági gépek.

Az egyik lakos sérelmezte, hogy a városvezetés „le akarja húzni” a helyieket a magas temetési díjakkal. Szólláth Tibor polgármester erre azzal válaszolt, össze kell vetni a temetési költségeket a környező városok díjaival. Azt is elmondta, ha valaki nem tudja megoldani egy hozzátartója eltemetését, akkor az önkormányzatnak ezt kötelező átvállalnia, erre pedig fel is vannak készülve.

Közmeghallgatás Hajdúnánáson – 2024.február 19.

Polgár Tóth Tamás

Arra az észrevételre, hogy a földadó eltörlése miatt megemelték a mezőőri díjakat, Kiss Imre jegyző válaszolt. Mint mondta, a mezőőri díj kötött felhasználású, az önkormányzat csak a mezőőri szolgálatra költheti az ebből befolyt összeget.

Nehogy hitelrontási ügybe keveredjenek – figyelmeztetett a Tedej Zrt. egyik vezetője

Felszólalt a közmeghallgatáson Rákóczi András, a Tedej Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese is, aki sajnálatát fejezte ki amiatt, mert a városvezetés részéről senki nem ment el a cég 75. születésnapi ünnepségére. Mint mondta, a vállalat a város egyik legnagyobb munkáltatójaként 250 munkavállalóján keresztül több mint 600 hajdúnánási ember megélhetéséhez járul hozzá. Arról beszélt, nehezen tűri, ha valaki játszik ezeknek az embereknek a sorsával. „A mindennapokban sokat dolgozó, az asztalra letevő közösség meghívásáról nem tudomást venni, azt gondolom, hogy udvariatlanság. De rossz hírét kelteni, hazugságokat gyártani, az üzembiztonságot veszélyeztetni, az már sokkal több ennél: gonoszság és felelőtlenség” – fogalmazott. Arról, hogy konkrétan kik és milyen hazugságokat terjesztenek a Tedej Zrt.-ről, a vezérigazgató-helyettes nem beszélt, de felajánlott egymillió forintot annak, aki meg tudja mutatni a vállalat újonnan épített munkásszállóját. Óva intette a városvezetést továbbá attól, hogy a település bármely gazdasági társaságával szemben hitelrontási ügybe keveredjen.

Közmeghallgatás Hajdúnánáson – 2024.február 19.

Polgár Tóth Tamás

Oláh Miklós (DK-MSZP-Jobbik-Momentum-LMP-HESZE) önkormányzati képviselő visszaidézte, Szólláth Tibor polgármester többször is kijelentette, amíg ő a polgármester, nem valósulhat meg Hajdúnánás területén akkumulátorgyár vagy más hasonló beruházás. A képviselő arra volt kíváncsi, részben azért döntött-e úgy Szólláth, hogy idén nem indul a választáson, mert már nem tudná ezt megakadályozni.

Közmeghallgatás Hajdúnánáson – 2024.február 19.

Polgár Tóth Tamás

Nagyné Legény Ildikó alpolgármester a felvetésekre azt reagálta, inkább arra kellene választ találni, hogyan veszi bárki a bátorságot, hogy „alaptalan lebegtetéssel” rontsa az emberek közérzetét. „Soha nem láttunk tényeket, csak a hergelést és a dobálást, úgy, ahogy ez most is elhangzott. Nagyon sajnálom, amikor ez egy önkormányzati képviselő szájából hangzik el” – fogalmazott.

Nem tud együtt élni a vállalattal a polgármester

Szólláth Tibor polgármester a Tedej Zrt. vezérigazgató-helyettesének válaszolva arról beszélt, nem tudja ünnepelni a cég születésnapját, mert az 75 éve úgy jött létre, hogy a tanácsházán aljas, brutális eszközökkel kényszerítették rá az embereket a földjeik átadására. Mint mondta, az ország más településeiről több száz embert hoztak ide, akiknek elvették és elégették az irataikat, valamint azt mondták nekik, „maguk itt fognak megdögleni”. „Így indult ez a rabgazdaság” – summázta a polgármester. Szerinte ezt követően egy olyan család birtokába került a vállalat, amelyik megpróbál ezzel visszaélni. „Azzal az erőfölénnyel, amellyel önök folyamatosan megpróbálnak visszaélni, nem tudok és nem akarok együtt élni” – szögezte le.

Családján keresztül kötődik a céghez, de nem tulajdonos a helyi ellenzék vezetője

Szólláth Tibor ugyan nem nevesítette, de a Tedej Zrt.-t tulajdonló család alatt csak a Bódi családra gondolhatott, amelynek tagja Bódi Judit is, a helyi önkormányzat ellenzéki frakcióvezetője. Az ellenzéki politikus a Debreciner megkeresésére elmondta, a vállalatnak nem tulajdonosa és nem is vezetője. A céghez oly módon kötődik, hogy az édesapja a vezérigazgató, a férje pedig vezérigazgató-helyettes.

Szólláth Tibor a közmeghallgatás végén arról is beszélt, a korábbi városvezetés nagy hibája volt, hogy nem hajtott végre iparfejlesztést, mert ezzel legalább kétezer lakosát veszítette el Hajdúnánás, amikor más munkahelyek, többek között a Tungsram megszűntek.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...