2022-ben az egyik városrészben a választók többsége az ellenzéki Varga Zoltánra szavazott Kósa Lajos helyett. Szekeres Antal jegyző határozata most kettévágta a korábban egy választókerületbe tartozó területet.
Módosították több debreceni választókerület határait néhány hónappal az önkormányzati választások előtt
November 30-i határozatában módosította Debrecen önkormányzati egyéni választókerületeinek (EVK) határait Szekeres Antal jegyző, a helyi választási iroda (HVI) vezetője. Debrecenben legutóbb 1998-ban fordult elő, hogy a Fidesz nem nyert minden választókerületben (ekkor Borsos Éva, az MSZP jelöltje mindössze nyolc szavazattal ugyan, de legyőzte a fideszes Bácsi Attilánét az akkori 20-as EVK-ban). Az előzmények ismeretében a 2024-es önkormányzati választáson (amelyet az európai parlamenti választásokkal összevonva tartanak meg június 9-én) is hatalmas meglepetés lenne, ha az ellenzék akár csak egy helyen is megelőzné a Fideszt.
Ennek fényében akár váratlannak is hathat, hogy a városvezetés néhány hónappal a választás előtt alaposan felforgatta a 2019-es választókerületi felosztást: a 23 EVK-ból 12-ben változtattak a határokon. Az alábbi táblázatban felsoroljuk az érintett kerületeket, feltüntetve a jelenleg hivatalban lévő képviselőt, valamint azt, hogy hány százalékkal változott meg az új határok alapján a választók száma 2019-hez képest:
Maradtak egyenlőtlenségek
Ahogy látható, több helyen is komolyan megváltozott a választók száma, a 16-os választókerületben (Libakert) például 6544 választó helyett 7353-an szavazhatnak, miközben a 21-esben (Kismacs, Nagymacs, Ondód, Nyulas) 7967 szavazásra jogosultból csak 6729-en maradtak. Míg a 16-os EVK-ba beolvad néhány belvárosi terület (például Kálvin tér és a Péterfia utca egy része), addig a 21-es választókerületből kihasítottak egy darabot az Árpád Vezér Általános Iskola környékén.
Nem tűnik úgy, hogy a változtatásokkal a HVI a választók számával kapcsolatos egyenlőtlenségeket akarta volna orvosolni. A 10-es választókerületben (ez az egyik olyan EVK, amely közel esik a CATL akkumulátorgyárhoz) például anélkül módosították a határokat, hogy változott volna az átlagos választószámhoz képest meglévő igen jelentős eltérés (13,87 százalék), a 19-esben (Egyetemváros) pedig a módosítások miatt még nőtt is az átlagtól való eltérés 1,47 százalékról 9,75 százalékra.
Kettévágtak egy 2022-ben ellenzéki többségű városrészt
A határozat ismerteti 5 százaléknál nagyobb különbség esetén az eltérés okát. Ezt többnyire a földrajzi és településszerkezeti sajátosságokkal magyarázzák. A 18-as (Pallag) és a 21-es választókerület esetében az átlaghoz képest 5 százaléknál kevesebbel tér el a választók száma, ezért ezekhez semmilyen kommentárt nem fűzött a HVI vezetője. Pedig érdekes kérdés, hogy miért látták szükségesnek kihasítani a belterületi részen földrajzilag egységes 21-es EVK-ból azt a néhány utcát, amelyeket aztán a 18-as EVK-hoz csatoltak. A módosítás miatt az eddig a város belterületétől nyugatra található Kismacs, Nagymacs és Ondód városrészek helyett ez a terület mostantól a belterülettől északra, Pallaggal tartozik egy választókerületbe.
Kellő információk hiányában nem állítjuk, hogy így történt, de elképzelhető, hogy a határmódosításnak politikai okai (is) voltak. Korábban ugyanis teljes mértékben az eddigi 21-es EVK-hoz tartozott az a négy szavazókör, amelyekben a 2022-es országgyűlési választáson Varga Zoltán, a DK jelenlegi listás parlamenti képviselője, az ellenzéki összefogás akkori egyéni jelöltje megelőzte Kósa Lajost (Fidesz), aki végül elnyerte a debreceni 1-es országgyűlési választókerület mandátumát. Ilyen többek között a Gárdonyi Géza utca, a Kéky Lajos utca, a Nyulas utca és a Vezér utca egy része is. Az intézkedéssel a jegyző tulajdonképpen kettévágott egy olyan korábban egységes tömböt, amelyben a választók többsége 2022-ben az ellenzéket támogatta. A módosított határok miatt azonban ezen ellenzéki szavazók 2024-ben az önkormányzati választáson semmiképpen nem fogják tudni ugyanazt a jelöltet támogatni.
Lehetséges, hogy a város más pontjain is hajtottak végre hasonló fejleményeket eredményező határmódosításokat, de mi ezt az egy olyan változtatást találtuk, amely akár politikai célokat szolgáló módosításnak is felfogható.
Levélben érdeklődtünk Szekeres Antaltól arról, hogy pontosan miért volt szükség a 18-as és a 21-es választókerület határainak módosítására, valamint miért maradt több esetben is nagy különbség az EVK-kban élő választók számát illetően. Amennyiben választ kapunk a jegyzőtől, cikkünket frissítjük.