Járványhelyzetben is lehet fordulni a hortobágyi madárkórházhoz

A madárinfluenza-járvány kapcsán Déri János igazgatótól érdeklődtünk arról, milyen tünetekre kell figyelni a járvány ideje alatt, illetve mit tehetnek abban az esetben az emberek, ha fertőzésgyanús állatot találnak. Az állatorvos leszögezte, bár fokozottan figyelnek a védekezésre, ettől függetlenül ugyanúgy ellátják a sérült, beteg madarakat.

darvak - daru - madárinfluenza

facebook.com/madarpark

Korábban írtunk arról, hogy november eleje óta madárinfluenza-járvány tizedeli a hazánkba érkező darvakat. Újabb érdeklődésünkre a Hortobágyi Madárpark – Madárkórház Alapítvány segített eligazodni abban, mire kell figyelni, ha beteg, sérült madarat talál valaki.

Milyen tünetekre kell figyelni?

Déri János, a Hortobágyi Madárpark igazgatója és állatorvosa a madárinfluenza-járvánnyal kapcsolatban december 12-én arról tájékoztatott: a betegség felismerésénél figyelembe kell venni a környezetet és a fajt is. A legveszélyeztetettebb fajok a vizes élőhelyen élő madarak: eddig a hattyúk voltak rá érzékenyek, mostanában a darvak. Déri szerint a fertőzésre adhat gyanút idegrendszeri tünetegyüttes, például remegés, rendellenes testtartás, fejtartás, mozgás- és viselkedészavar.
Darvak esetében a rendellenes viselkedés lehet az első tünet: lakott területre szállnak, hagyják, hogy megközelítsék, megfogják őket. Úgy tűnik, mintha nem látna jól az állat: „a takarmány mellé csíp, majd fejét lógatja, leül, gubbaszt, fejét tekergeti, elfekszik, és végül ehullik”. Az állatorvos megjegyezte, hogy ezek a tünetek mérgezésre is utalhatnak, de a betegségeket csak laborvizsgálattal lehet elkülöníteni, ezért a mérgezéses tüneteket is úgy kell kezelni, mintha fertőzés lenne.

Védekezés és karantén

Déri János beszámolt arról, hogy a madárinfluenza-járvány idején a madárkórház fokozott figyelmet fordít a védelemre. Fertőtlenítik a befogó munkatárs ruháját, a szállítódobozt, a járművet, ügyelnek arra, hogy ürülék, váladék, toll ne kerüljön ki a szállítás, a kezelés és a tartás során sem. Amennyiben a fenti tünetek jelennek meg egy állatnál, akkor eldobható szkafandert (védőruhát), sapkát, maszkot, gumikesztyűt használnak. A befogott madarak elsőként karanténba kerülnek, laborvizsgálattal lehet kimutatni a fertőzöttségüket. Amennyiben baleset miatt kerül az állat a madárkórházba, karanténban kezelik: „a kórház karanténjába nem a szokásos útvonalon, hanem a zárt kapun kívül, már a kerítés vonalától külön bejáraton át védőruhába beöltözött munkatárs veszi át a beteget, és viszi zárt rendszerben a karanténba úgy, hogy annak az útvonala sem keresztezheti a látogatói vagy kórházi forgalmat” – magyarázta. A karantén 21 napig tart egy-egy állat esetében, ezt követően negatív laboreredmény után kerülhet át az úgynevezett „elkülönített röpdesorra”, majd újabb vizsgálatok után engedik a madárpark röpdéibe.

darvak - daru - madárinfluenza

facebook.com/madarpark

Nem szabad érintkezni a beteg madarakkal

Az állatorvos felhívta arra figyelmet, hogy minden sérült, beteg madarat fogadnak. Arra kéri az embereket, hogy a bejelentéseket lehetőleg telefonon tegyék meg a +36305366484 vagy a +36309435494-es számon, mely az év minden napján éjjel-nappal hívható. A madárkórház honlapján lehet tájékozódni a legközelebb eső mentőállomásokról. Az állatorvos hozzátette, hogy a madarat általában akkor és ott kell befogni, ahol megtalálják, madárinfluenzás időben azonban azonnal hívni kell az illetékes madárkórház munkatársait.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a fertőzésgyanús madarat nem szabad megfogni és elvinni, ha valaki mégis magához vesz egy beteg állatot, akkor ott szükséges karantént létrehozni, ahol éppen van: garázsban, istállóban, házi baromfitól távol, elszigetelt, zárt helyen. Amennyiben valaki hozzáér a madárhoz vagy annak váladékához, azonnal fertőtlenítenie kell magát, ruházatát és autóját – minden olyan helyet, amivel a madár érintkezett. „Fertőzésre gyanús beteget és hullát a hatósági állatorvosnak kérjük jelenteni.”

A járványhelyzet ellenére nem utasítanak vissza egyetlen „beteget” sem: „az év minden napján 0-24 órában fogadjuk a hívásokat és a betegeket is, de madárinfluenza-gyanú esetén szigorúan a fentiek szerint járunk el” – hangsúlyozta Déri János.

Már hét megyében van jelen a vírus

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) oldalán folyamatosan frissül a járvány által érintett települések listája. A december 13-i adatok szerint Hajdú-Bihar megyében a következő tizenöt településen alakítottak ki védőkörzetet a madárinfluenza miatt: Balmazújváros, Folyás, Földes, Hajdúbagos, Hajdúszoboszló, Hajdúszovát, Hosszúpályi, Kaba, Konyár, Nádudvar, Nagyhegyes, Polgár, Sáránd, Tetétlen és Tiszagyulaháza.

A hatóság közlése szerint már Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Pest megyékben is kimutatták a vírus jelenlétét.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!