Alternatív közmeghallgatást tart az LMP az Eve Power debreceni akkumulátorgyáráról

A párt jegyzőkönyvet küld a városházára, de az Országgyűlésbe is eljuttatnák a helyiek észrevételeit. Rutz Tamás, az LMP országos politikai tanácsának elnökségi tagja a Debrecinernek arról beszélt, hogy a DK hiába jelentette be közleményben a tárgyalási szándékát, nem kereste egyik, az ellenzéki együttműködésben szereplő szervezetet sem.

LMP

Polgár Tóth Tamás

A Debreciner írta meg először, hogy az Eve Power Debrecen északnyugati határába tervezett akkumulátorgyára megkapta a kormányhivatal engedélyét a tereprendezésre és a mélyalapozásra. Az üggyel kapcsolatban november 24-én tartott sajtótájékoztatót az LMP, ahol bejelentették: december 4-én 17 óra 30 perctől alternatív közmeghallgatást tartanak a beruházásról egy később megnevezendő helyszínen.

Schmuck Erzsébet, a párt társelnöke a közvetett módon a rendszerváltáshoz is hozzájáruló bős-nagymarosi vízlépcső ügyéhez hasonlította a kormány akkumulátor-nagyhatalmi törekvéseit. A politikus kijelentette, mivel az Eve Power megvásárolta az akkuberuházás célterületét, ezért úgy kezdhették el a tereprendezési munkálatokat, hogy még sem építési, sem környezetvédelmi, sem katasztrófavédelmi engedéllyel nem rendelkeznek. Ezt a képviselő elfogadhatatlannak nevezte, mivel így területrendezés címén nehezen visszafordítható folyamatokat is elindíthatnak a cégek. Schmuck továbbá közölte, információik szerint a recski kőbányát a debreceni ipari beruházások miatt nyitották újra, ezekre az építkezésekre szállítják az ott kitermelt követ. Emlékeztetett, máig nem kártalanították azokat a tulajdonosokat, akiknek az ingatlanjaiban károkat okozott a bányából kiindult iszapömlés.

LMP
Schmuck Erzsébet
Polgár Tóth Tamás

Rutz Tamás, az LMP országos politikai tanácsának elnökségi tagja a kormány szuverenitásvédelemmel kapcsolatos kampányára reagálva úgy fogalmazott, Debrecenben tapasztalható, hogy Magyarországon egyedül a nemzetközi nagytőke a szuverén. „Ezeknek a cégeknek az igazgatótanácsaiban dől el, hogy mi lesz az ország sorsa” – magyarázta, hozzátéve, ők úgy gondolják, a szuverenitást vissza kell adni a helyieknek, hogy megmondhassák, mi legyen a termőföld, a víz és a levegő sorsa. A politikus szerint Papp László (Fidesz), Debrecen polgármestere korábban azt ígérte, Józsa városrészben közmeghallgatást tartanak még azt megelőzően, hogy bármi is történne az Eve Power ügyében – ezt egyelőre azonban nem tartották meg. (A Debreciner kérdésére Rutz később kifejtette, emlékezete szerint Papp körülbelül fél évvel ezelőtt tett ilyen kijelentést.) Mint mondta, az LMP által szervezett alternatív közmeghallgatáson ott lesz Keresztes László Lóránt, a párt országgyűlési képviselője, egyben a parlament fenntartható fejlődés bizottságának elnöke. Rutz az akkumulátorgyárakkal összefüggésben „jövőgyilkosnak” nevezte Papp Lászlót és Debrecen jelenlegi fideszes vezetését.

LMP
Rutz Tamás
Polgár Tóth Tamás

Jegyzőkönyvet küldenek a városházára

Megkérdeztük, pontosan hogyan fog kinézni az LMP alternatív közmeghallgatása, és miért most tartják, miért nem az engedély megadása előtt szervezték. Rutz Tamás erre azt felelte, az önkormányzat nagyon kevés információt oszt meg a beruházásokról, hogy ne lehessen készülni az ilyen történésekre. Azt ígérte, a párt rendezvényén elhangzott lakossági észrevételeket jegyzőkönyv formájában fogják eljuttatni a városvezetéshez, valamint az Országgyűlésbe is bejuttatnák a debreceniek véleményét. A rendezvényre meghívják a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalt, a város önkormányzatát, valamint a beruházó Eve Power vállalatot is.

November 15-én csak néhány tucatnyian jelentek meg az Összefogás a Cívisvárosért Egyesület belvárosi demonstrációján, amely a gyakorlatban az egymással választási szövetséget kötött LMP, Momentum, MSZP és Nép Pártján kampánynyitányának tekinthető. Arra a kérdésünkre, az LMP most hogyan mobilizálná a lakosságot, mit változtatna, Rutz Tamás azt válaszolta, több időt kell hagyni arra, hogy az emberek megismerjék a rendezvényt. Mint mondta, utcai jelenléttel, szórólapozással, hirdetésekkel és személyes megkereséssel is igyekeznek mozgósítani az alternatív közmeghallgatásra.

LMP

Polgár Tóth Tamás

Egyik együttműködő szervezetet sem kereste a DK – állítja Rutz Tamás

A DK közel egy hete, november 18-án jelentette be, hogy – miután hónapokkal ezelőtt felálltak a közös tárgyalóasztaltól – ismét egyeztetne a többi ellenzéki szervezettel, így az összefogott pártok által létrehozott debreceni egyesülettel is. Megkérdeztük, történt-e már tárgyalás a DK és az Összefogást kezdeményező pártok között. Rutz Tamás azt felelte, nem tud tárgyalásról, nem is kaptak ilyen megkeresést. „Mi továbbra is várjuk azt, hogy ha Varga Zoltán és a Demokratikus Koalíció komolyan gondolják az együttműködési szándékot, akkor ne csak a sajtón keresztül gondolják ezt komolyan” – fogalmazott. Arra a kérdésünkre, hogy pontosan kiket nem keresett a DK, Rutz a következőképp pontosított: „Nem tudunk arról, hogy bármely, az együttműködésben részt vevő szervezetet tényleges tárgyalási szándékkal Varga Zoltán, a Demokratikus Koalíció vagy a DK-val együttműködő szervezetek – ha vannak ilyenek – megkeresték volna”.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...