„A Te városod, a Te jövőd!” – Kutatást végeztek a debreceni közéletről, a pártpolitikai szimpátiákról

A 32 kérdésből álló internetes, kérdőíves kutatás leginkább azt igyekezett kideríteni, hogy milyen politikai irányultsága/szimpátiája van egy magát debreceni lakosnak valló kitöltőnek, vagy épp mit tart problémának Debrecenben. A kérdésekből az szűrhető le, hogy a jövő évi polgármester-választáson indulók esélyeire (is) szeretne rálátni a kutatás megrendelője, akit nem neveztek meg.

A kérdőív néhány demográfiai adat megadásával kezdődik, vélhetően azért, hogy valamennyire reprezentatív lehessen a felmérés. A 21 Kutatóközpont (21KK) kérdéssorával az elmúlt hetekben lehetett találkozni például Facebook-hirdetés formájában. A „Debreceni közélet” címmel ellátott kutatást a 21KK igazgatójának elmondása szerint október 21-én lezárták, de még mindig elérhető az interneten. A 21 Kutatóközpont szellemi műhelyként definiálja magát, „amely társadalomkutatással, közvélemény-kutatással, piackutatással, politikai elemzéssel és tanácsadással foglalkozik” – írják bemutatkozásukban.

21 Kutatóközpont

Facebook

A kitöltendő oldalakon többféle típusú kérdés szerepelt, néhol megadott lehetőségek közül lehetett választani, máshol 1-től 5-ig terjedő skálán kellett értékelni, de olyan is van, ahol önállóan fejthette ki véleményét a válaszadó.

Vannak olyan részei a kérdőívnek, amelyek kifejezetten országos politikát érintenek, például 1-től 5-ig lehetett értékelni, hogy mennyire értünk egyet olyan állításokkal, mint például: „Magyarországnak olyan kormányra van szüksége, amelyik az érdemeik alapján jutalmazza az embereket”.
Hasonló állításcsokor a kutatás végén is feltűnt, ám itt már inkább lokális témákban voltak kíváncsiak a válaszadók véleményére, például: „Az ellenzéki pártok nem értik Debrecent”.
Két „kifejtős” kérdés is helyet kapott, ahol a válaszadók szabadon fogalmazhatták meg, mi zavarja őket leginkább, és mire a legbüszkébbek Debrecenben.

Debrecenben megkerülhetetlen az akkugyárak építésének ügye

Ezután következtek az akkumulátorgyárakhoz kapcsolódó kérdések, arról érdeklődtek a kitöltőtől, hogy mennyire tájékozott a témában, támogatja-e az üzemek épülését, illetve szerintük ki vagy mi tesz azért a legtöbbet, hogy az akkumulátorgyárak felépüljenek vagy épp ne épüljenek fel – ezekben az esetekben választási lehetőségeket is adtak. Érdemes megjegyezni, hogy csak egy lehetőséget lehetett mindenhol kiválasztani, például arról, hogy az akkugyárak megépüléséért ki teszi a legtöbbet: a beruházó, az Orbán-kormány vagy a debreceni fideszes polgármester, esetleg az ellenzéki pártok. Az összes ilyen típusú kérdésnél hasonló a metódus, mindenütt csak egy választ lehetett bejelölni.

A debreceniek elégedettségét is több szempontból vizsgálják, a válaszadóknak 1-től 5-ig terjedő skálán kellett eldönteniük, mennyire elégedettek a levegőminőséggel, a zöld területek mértékével, a tömegközlekedéssel, a lakhatással, a parkokkal, a járdákkal, az utakkal, a köztisztasággal, a közbiztonsággal és az önkormányzati ügyintézéssel. Ezt követően külön kérdésben természetesen arról is lehetett nyilatkozni, hogy Papp László (Fidesz) polgármester munkásságával mennyire elégedettek.

Választás 2022 - Debrecen

Lia

Ezentúl olyan kérdésekkel is lehetett találkozni, amelyek azt igyekeztek felmérni, korábban kire ikszeltek a különféle választásokon (országgyűlési, önkormányzati), és most hogyan voksolnánk a válaszadók, azaz mennyiben változott a debreceniek preferenciája a legutóbbi választások óta. Azoknál a kérdéseknél, amelyek arra keresték a választ, hogy most kire adná a voksát a választó, Papp László mellett Mándi László (Momentum), Vaszkó Imre (DK) és a Mi Hazánk Mozgalom volt feltüntetve opcióként.

Kik együtt, kik külön-külön

Ahogy arról a Debreciner is írt, szeptember 22-én jelentette be az LMP, a Momentum, az MSZP és a Nép Pártján, hogy közös polgármesterjelöltként Mándi Lászlót indítják a 2024-es önkormányzati választásokon. A másik két opció azért jelenhetett meg, mert végül a DK nem csatlakozott ehhez az összefogáshoz (a Civil Fórum is távozott a tárgyalásokról), a Mi Hazánk Mozgalom meg egyáltalán nem is tárgyalt ezekkel a politikai alakulatokkal, így valószínűleg ők a saját jelöltjeiket mérettetik majd meg, bár erre vonatkozó hivatalos bejelentést még nem tettek ezek a pártok.

Választás 2022 - Debrecen

Lia

A politikához kapcsolódó utolsó kérdésekben arról nyilváníthattak véleményt a válaszadók, hogy a megadott országos és helyi közéleti szereplők mennyire szimpatikusak nekik, valamint az ellenzéki pártok összefogásáról is nyilatkozhatnak, itt arról érdeklődött a kutatás, hogy a kitöltő szerint minél szorosabb összefogásra van szükség vagy az összefogás mellett a pártoknak meg kell őrizniük az egyediségüket.

Mándi László nem tudott róla

A 21 Kutatóközponttal a Momentum készíttetett korábban debreceni tematikájú kutatást, illetve a kérdésekből úgy tűnhet, hogy Mándi László lakossági ismertségét, támogatottságát, vagyis 2024-es választási esélyeit igyekeztek felmérni. A Debreciner ezért megkereste Mándi Lászlót, a Momentum önkormányzati képviselőjét, aki kérdéseinkre válaszolva azt mondta, hogy a kérdéssor, a kutatás létezéséről sem tudott, s nem a helyi Momentum rendelte meg azt.

Felhívtuk a 21KK igazgatóját, Róna Dánielt, aki arról tájékoztatott bennünket, hogy a megrendelő hozzájárulása nélkül nem informálhat bennünket erről a konkrét kutatásról. Annyit elmondott, hogy október 21-én zárták le a válaszadás lehetőségét, és egyáltalán nem biztos, hogy publikálják a vizsgálat eredményét.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!