Szegénységfogalmak az irodalomban és társművészetekben – ez a témája a KULTer.hu szerkesztősége által indított nyilvános és ingyenes olvasókör következő alkalmának, ami Tar Sándor A térkép szélén című novelláskötetéből indul ki október 24-én, kedden 19 órától az Alternatív Közösségek Egyesülete közösségi terében (Debrecen, Baross Gábor utca 16.).
NASS
„Kiszorulni a térképről” – a társadalom kitaszítottjai kapják ezúttal a főszerepet
Deczki Sarolta irodalomtörténész szerint a kötet címe az egész Tar-életműre vonatkoztatható, hiszen Tar Sándor szövegei gyakorta a társadalom perifériájára szorult emberek helyzetét mutatják be. A „térkép széle” kifejezés nagyon szépen előrevetíti, hogy egy egészen más világba nyerhetünk betekintést. „Kiszorulni a térkép szélére azt jelenti, hogy olyan vidéken járunk, mely meglepetéseket tartogat az utazó számára, és nem kecsegtet a biztonságos tájékozódás lehetőségével. Ami nincs a térképen, azt nem ismerjük, következésképpen veszélyes, a civilizáción túli terület” – írja Deczki. Olyan valóságot ismerhetünk meg, amelyről a legtöbben hallottunk már, azonban nem tapasztaltuk meg, nem érintkeztünk vele, vagy ha mégis, akkor inkább elfordítottuk a fejünket. Az első novellából az is kitűnik, hogy annyira távol esnek ez a helyek a megszokott dolgoktól, hogy az általunk elsajátított, ismert kulturális szabályok már nem érvényesek.
A fent idézett szövegben Deczki Sarolta arra is rámutat, hogy a szegénységirodalom helyszínei általában telepek „önmagukra záródott, a település többi részétől elváló terek, melyek lakói stigmát viselnek, gazdasági, adminisztratív vagy szimbolikus kényszer hatására költöztek ide, és elkülönülnek a többségi társadalomtól”. A társadalom kitaszította az itt élőket, ezért a szegénységirodalom tud értük szót emelni. Az itt élő alakok ugyanis olyannyira kívülállók, hogy az általuk használt nyelv is máshogyan szerveződik, például hivatalokban nem tudják megértetni magukat: „nyelvük sincs a nyilvánosság tereiben” – olvashatjuk a fenti tanulmányban.
A KULTolvasó Kör utolsó eseményén, október 24-én (kedden) 19 órától az Alternatív Közösségek Egyesületének közösségi terében ezekben a témákban segítenek eligazodni az érdeklődőknek. A Szegénységfogalom az irodalomban és a társművészetekben című kerekasztal-beszélgetés meghívott vendégei: Seres Lili Hanna költő, író, a Közélet Iskolája kommunikációs munkatársa, Szabó Henriett kulturális antropológus, a DE-BTK Néprajzi Tanszék egyetemi adjunktusa; moderál Juhász Tibor költő, író.
A Debreciner Podcastban beszélgettünk korábban Deczki Saroltával Tar Sándor életművéről.
NASS – a Debreciner ajánlórovata.