Papp László szerint olyan szabályozásra van szükség, amely garantálja, hogy a vállalatok még elméletben sem élhetnek vissza a jogszabály adta lehetőséggel. A Miniszterelnökség államtitkára közben a parlamentben arra kérte a környezetvédelmi hatósági szerződésről szóló kormányrendelet ellen szólókat, hogy fejezzék be a hangulatkeltést és a hisztériát. Ez a debreceni fideszes polgármesterre is vonatkozhat?
Elfogadhatatlan, hogy a szennyező cégeket ne szankcionálják – A kormányrendelet visszavonását kéri Debrecen polgármestere
Az elmúlt hetekben számos alkalommal írtunk arról a szeptember 21-én kihirdetett kormányrendeletről, amely a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva lehetővé teszi a kormányhivatalok számára, hogy a környezetszennyező cégekkel szemben ne bírságot szabjanak ki, vagy állíttassák le az érintett üzemet, hanem környezetvédelmi hatósági szerződést kössenek velük, amelyben a szennyező vállalja, hogy egy bizonyos határidőn belül megszünteti a jogsértést.
A szavakat tetteknek kell követni! – üzente a kormánynak Debrecen polgármestere
Papp László (Fidesz), Debrecen polgármestere ma, október 9-én délután egy közleményt adott ki, amelyben a kormányt arra kéri, vonja vissza ezt a rendeletet. Mint írta, elfogadhatatlannak tartja, hogy olyan szabályozás legyen érvényben, amely lehetővé teszi a kormányhivataloknak, hogy ne szankcionálják a környezetszennyező cégeket.
Emlékeztetett, a kormány megígérte: a rendeletet úgy módosítják, hogy az csak a működő kohászati üzemekre vonatkozzon. „A szavakat tetteknek kell követni! Felkérem Magyarország Kormányát, hogy vonja vissza az érintett rendeletet!” – írta. A polgármester hozzátette, fontosnak tartja a Dunaferr megmentését, de ez nem járhat együtt azzal, hogy bárki kibúvót találjon a környezetvédelmi szabályok alól, az akkumulátorgyárakra pedig különösen nem vonatkozhat semmilyen könnyítés.
„Olyan szabályozásra van szükség, amely garanciát ad mindenki számára, hogy más vállalatok még elméletben sem élhetnek vissza a jogszabály adta lehetőséggel. Debrecen polgárainak biztonsága nem szerződés kérdése. Ez megkerülhetetlen kötelességünk” – zárul a politikus közleménye.
Fejezzék be a hangulatkeltést és a hisztériát – kéri az államtitkár
Ma parlamenti ülésnap is van, Keresztes László Lóránt, az LMP országgyűlési képviselője napirend előtti felszólalásában beszélt a vonatkozó kormányrendeletről. Emlékeztetett, hogy még Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója is annak felülvizsgálatára szólított fel. Mint Keresztes mondta, az LMP Alkotmánybírósághoz fordul az ügyben, de a kormánynak választ kell adnia arra, hajlandók-e visszavonni a rendeletet. Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a válaszában arról beszélt, hogy az ellenzéknek mindenről az akkumulátorgyárak jutnak az eszébe.
„Az önök számára semmi másról nem szól most a közélet, mint hogy erre építsenek, politikai hisztériát keltsenek és politikai haszonra tegyenek szert” – fogalmazott. Ezt követően hangsúlyozta, a kifogásolt rendelet a Dunaferr megmentéséről szól, amiről szerinte ugyan gondolhatnánk, hogy nemzeti konszenzus van, az ellenzék mégis támadja a kormány eljárását. Panyi felhívta a képviselő figyelmét, hogy a környezetvédelmi hatósági szerződés intézménye nem új a magyar jogrendszerben, azt a Gyurcsány-kormány idején vezették be. „Kérem önöket, hogy fejezzék be a hangulatkeltést, fejezzék be az önök által kreált hisztériát a kormány Dunaferr-mentő eljárása körül” – reagált az államtitkár.
A Mikepércsi Anyák éppen ma jelentették be a forró őszt
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az akkumulátorgyárak ellen küzdő Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (Miakö) szintén ma adott ki egy közleményt, amelyben a civilek arról írtak, elfogyott a türelmük, forró őszre készülnek.
Az akkumulátorgyárakról szakértőkkel – Nyitunk ismét, legyél a szerkesztőtársunk!
Nyitott szerkesztőségi ülést tart a Debreciner október 19-én, csütörtökön 18 órától. Hívunk, várunk! Az eseményen vendégül látjuk Fábián István vegyészprofesszort és Fucskó József közgazdászt, akikkel az akkugyárakról fogunk beszélgetni.