BEZÁR

Közösségi média

Szabadon szennyezhetnek az akkugyárak? – Alkotmánybírósághoz fordul az LMP a környezetvédelem leépítése miatt

Megjelent egy kormányhatározat, azonban szó sincs benne arról a pontosításról, amit a kormány ígért. Az LMP és a Párbeszéd is lemondásra szólította fel Lantos Csaba energetikai minisztert.

Sajtótájékoztatót tartott szeptember 28-án Debrecenben az LMP arról az előző héten megjelent, a környezetszennyező cégeknek erősen kedvező kormányrendeletről, amelyet a Debreciner elsők között ismertetett a sajtóban. A rendelet alapján az illetékes kormányhivatal dönthet úgy, hogy nem megbüntet egy környezetszennyező céget, hanem szerződést köt vele, amelyben a szennyező vállalja, hogy egy bizonyos időn belül megszünteti a törvénysértést.


LMP
Angyal Károly Tibor és Kanász-Nagy Máté
Polgár Tóth Tamás

Kanász-Nagy Máté, az LMP országgyűlési frakcióvezető-helyettese arról beszélt, a környezetvédelmi intézményrendszer eddig sem tudta akadályozni a kormány „akkumulátorgyarmatosító” tevékenységét, mostantól kezdve azonban a cégek büntetlenül szeghetik meg a jogszabályokat, károsíthatják a környezetet, nem kell betartaniuk a munkavédelmi szabályokat sem. A politikus emlékeztetett, az általuk lemondásra felszólított Lantos Csaba energetikai miniszter a napokban közölte, a kormányrendeletet úgy módosítják, hogy az csak a kohászati üzemekre vonatkozzon. Kanász-Nagy ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a sajtótájékoztató kezdete, azaz néhány perccel 12 óra előtt még az eredeti kormányrendelet volt hatályban. A képviselő szerint elképzelhető, hogy a kormány nem akarja hatályon kívül helyezni a múlt héten megjelent szabályozást.

Angyal Károly Tibor, az LMP országos elnökségének titkára elmondta, nem értik, miért szennyezhetnék a kohászati cégek következmények nélkül a környezetet, leszögezte, ők ezt sem tudnák elfogadni. A párt szerint a környezetvédelmi szabályozások eddig sem voltak szigorúak. Emlékeztetett, idén tavasszal Szigetszentmiklóson egy akkumulátor-újrahasznosító üzemben két ember halt meg, ami miatt mindössze 10 millió forintos büntetést kellett fizetnie a cégnek, de tovább üzemeltethetett. A politikus elmondta, aki azt szeretné, hogy ne létesüljön ilyen üzem a lakókörnyezetének közelében, az 2024-ben ne szavazzon a Fideszre. Mint mondta, a beruházásokat a kezdeti szakaszban még helyi szinten is meg lehet állítani.

Kanász-Nagy szerint nagyrészt helytálló megállapítás, hogy a saját zöld szövetségeseik a német gazdasági érdekeket tartják szem előtt

Mivel a magyar környezetvédelmi intézményrendszer leépítése kapcsán egyre többen vetik fel, hogy az európai színtéren lehetne tenni a környezet védelméért, megkérdeztük a politikusokat, milyen konkrét lépéseket tennének ezen a téren, amennyiben a pártnak 2024-ben sikerülne képviselőt juttatnia az Európai Parlamentbe. Kanász-Nagy Máté kifejtette, álláspontjuk szerint Magyarországon, magyar jogszabályok megváltoztatásával kell újjáépíteni a magyar környezetvédelmet, az „akkumulátorgyarmatosítási törekvésekkel” szemben azonban Európában is tudnak küzdeni. Mint mondta, a nyugat-európai szövetségeseik nem is igazán értik, mi a probléma Kelet-Közép-Európában, ahol lecsapódnak ennek a folyamatnak a hatásai. „Ezért is nagyon fontos, hogy Magyarországról zöld képviselők jussanak be az Európai Parlamentbe, ugyanis mi tudjuk elmagyarázni nekik, annak, hogy ők lecserélik elektromos autóra a jelenlegi gépjárműveiket, mi látjuk a kárát az autógyártáson és a hozzá kapcsolódó akkumulátorgyártáson keresztül” – fogalmazott.

Megkérdeztük, nem arról van-e szó valójában, hogy az LMP nyugat-európai zöldpárti szövetségesei is tisztában vannak ezekkel a folyamatokkal, csak a német gazdasági érdekeknek megfelelően hozzák meg a döntéseiket. „Én azt gondolom, hogy ez a helyzetértékelés nagyrészt helytálló” – jelentette ki Kanász-Nagy, hozzátéve, hogy Magyarország érdeke a multinacionális profitérdekekkel való szembeszállás, ezt a politikát pedig az Európai Parlamentben is lehet képviselni.

Arra a kérdésünkre, hogy folytatnak-e jelenleg tárgyalásokat a Párbeszéddel vagy bármelyik másik párttal az EP-választáson való közös indulásról, illetve mikor hoznak végleges döntést ezzel kapcsolatban, Kanász-Nagy Máté azt felelte, önállóan készülnek a választásra, nem is folytatnak tárgyalásokat másokkal.

Megjelent egy kormányhatározat, de szó sincs benne arról, amit a kormány ígért

A sajtótájékoztatót követően megjelent a Magyar Közlönyben egy Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett kormányhatározat,
amely szerint a kormány egyetért azzal, hogy a kormányhivatalok a hatósági szerződések megkötéséről szóló tárgyalások megkezdése előtt a környezetvédelemért felelős miniszter (ez jelenleg Nagy István agrárminiszter) útján tájékoztassa a közigazgatás-szervezésért felelős minisztert (ez jelenleg Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter), egyetért azzal, hogy a hatósági szerződést a kormányhivatal utóbbi miniszter erre vonatkozó nyilatkozata esetén kötheti meg, valamint felhívja a Miniszterelnökséget vezető minisztert, hogy az agrárminiszter bevonásával gondoskodjon a kormányhatározatban foglaltak végrehajtásáról.

Arról tehát semmilyen formában nem szól a kormányhatározat, hogy az előző héten megjelent kormányrendelet csak a kohászati üzemekre vonatkozna, az akkumulátorgyárakra nem.

Az ügy kapcsán érdemes megjegyezni, hogy ugyancsak ma, szeptember 28-án tartott kormányinfót Gulyás Gergely. A Telex tudósítása szerint az eseményen arról beszélt a miniszter, hogy a kormányrendelettel a dunaújvárosi Dunaferrt akarják megmenteni, és itt is azt mondta: az akkumulátorgyárakra nem vonatkozik majd az új szabály.

Hazudott a kormány a Párbeszéd-Zöldek szerint, az Alkotmánybírósághoz fordul az LMP

Jávor Benedek, a Párbeszéd-Zöldek európai parlamenti listavezetője ma délután reagált a kormányhatározatra. A közösségi médiás bejegyzésében azt írta, a kormány hazudott, marad minden a régiben, az akkumulátorgyárakat mentesítik a büntetések alól. „Mégiscsak Lex Akkugyárról van szó, ahogy azt elsőre is írtam, és ahogy arra az iparági szereplők is számítottak” – fogalmazott, majd hozzátette, Lantos Csaba elveszítette a szavahihetőségét és a közjogi pozícióhoz szükséges minimális közbizalmat, ezért haladéktalanul távoznia kell.

Nem sokkal később az LMP is közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz, amelyben azt írták, a módosítás nem tisztázza azt, hogy az akkumulátoripari gyárakra ne vonatkozzon a szerződéskötési lehetőség, csak egy miniszteri „kézivezérlést” vezettek be. Közölték, az Alkotmánybírósághoz fordulnak a rendelet megsemmisítése érdekében, valamint ők is azonnali lemondásra szólították fel Lantos Csabát.

Ha fontosnak tartod, hogy a Debreciner folytathassa a munkáját, akkor támogasd! Rajtad múlik!

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...