Megnevezte debreceni polgármesterjelöltjét ma négy – együttműködő – politikai alakulat, az összefogásukban szerepet nem vállaló Demokratikus Koalíció pedig terjedelmes közleményben reagált erre a történésre. FRISSÍTÉS: A DK debreceni elnöke szerint hazudtak a Momentum képviselői és társaik.
„(Ál)civileknek” tartja az ellenzék összefogó pártjait a debreceni DK-s politikus
Mint arról a Debreciner beszámolt, szeptember 22-én, a jövő évi önkormányzati választás előtt nyolc és fél hónappal egy sajtótájékoztató keretében bejelentették, hogy Mándi László momentumos önkormányzati képviselő az LMP, a Momentum, az MSZP és a Nép Pártján közös polgármesterjelöltje Debrecenben. Eddig a napig egyetlen párt vagy más szervezet nem nevezte meg a polgármesterjelöltjét Debrecenben, még a Fidesz sem.
A bejelentő sajtótájékoztatón a Debreciner munkatársa megkérdezte, hogy igaz-e az az információnk, miszerint korábban a DK és a Civil Fórum nevű egyesület is részt vett az együttműködésről szóló tárgyalásokon, s mit lehet tudni a kiválásuk okairól. A kérdéseinkre válaszoló Mándi László nem cáfolta, hogy a Demokratikus Koalíció és a Gondola Zsolt Zoárd önkormányzati képviselő elnöklésével működő egyesület képviselői is jelen voltak a debreceni ellenzéki összefogást kialakítani szándékozó egyeztetéseiken, ám távozásuk okáról nem kívánt nyilatkozni, mint mondta, ezt tőlük kell megkérdezni. A Debreciner levelet írt mindkét szervezetnek, e cikkünk megjelenéséig a DK-tól kaptunk egy közleményt Varga Zoltán országgyűlési képviselő aláírásával (ezt alább szó szerint is közöljük), a CF nem válaszolt.
Varga a közleményük legelején arra hívja fel a figyelmet, hogy „a Momentum, az MSZP, LMP, és Nép Pártján pártok a közös indulást, az együttműködést egy még be sem jegyzett civil egyesület köpönyege mögé bújva tudják csak elképzelni”. Mint írja, a DK debreceni politikusai nem kívánnak egy „(ál)civil szervezetet álcaként használva úgy tenni, mintha önmaguk is civilek lennének”.Az ellenzéki együttműködésből való kimaradásuk indoklásaként az olvasható a DK közleményében: nem akarják becsapni a debrecenieket azzal, hogy „valami meghatározhatatlan, arctalan, identitás nélküli szürke masszából, álcivil egyesületből győzködjük majd a már sokszor csalódott, bár változást akaró tömegeket arról, hogy hirtelen civilek lettünk”.
„Mi vállaltan és nyíltan (párt)politikusok vagyunk, és azok is maradunk” – folytatódik a DK érvelése. Majd abbéli bizakodásuknak adnak hangot, hogy „a debreceni ellenzék most magukat civilnek maszkírozni kívánó Momentum, MSZP, LMP, Nép Pártján pártjai is rövidesen rádöbbennek arra, hogy Debrecenben a Fidesz leváltásához nem (ál)civil egyesületek gründolásán, a választók félrevezetésén, sokkal inkább az őszinte, bátor példamutatáson, és állhatatos ellenzéki politizáláson keresztül vezet az út”.
A Debrecinernek arra a kérdésére, hogy DK mikor tervezi debreceni polgármesterjelöltjének és egyéni választókerületi képviselőjelöltjeinek a bemutatását, a párt közleménye nem ad választ.
Közlemény
Válasz Mándi László (Momentum) sajtótájékoztatójára
Mándi László a Momentum most bejelentett polgármesterjelöltjének sajtótájékoztatóján nem hangzott el, hogy a Momentum, az MSZP, LMP, és Nép Pártján pártok a közös indulást, az együttműködést egy még be sem jegyzett civil egyesület köpönyege mögé bújva tudják csak elképzelni.
A DK debreceni politikusai viszont nem kívánnak, jelen tudás szerint még nem is létező, (ál)civil szervezetet álcaként használva úgy tenni, mintha önmaguk is civilek lennének. A legkevésbé sem kívánjuk becsapni választóinkat, azokat, akik bíznak bennünk, akik bátor és rettenthetetlen vezetőket kívánnak látni, olyanokat, akik magasra emelik közösségük zászlaját.
Mint ahogy nem akarjuk becsapni Debrecen egészét sem azzal, hogy valami meghatározhatatlan, arctalan, identitás nélküli szürke masszából, álcivil egyesületből győzködjük majd a már sokszor csalódott, bár változást akaró tömegeket arról, hogy hirtelen civilek lettünk.
Mi vállaltan és nyíltan (párt)politikusok vagyunk, és azok is maradunk. Olyanok, akik nem bújnak senki, és semmi, még (ál)civil egyesületek mögé sem, akik büszkék politikai közösségükre, arra az egyre sokasodó, ma már 1,2 milliós táborra, akiktől eddig is bizalmat kaptak, akiknek a képviseletét, vezetését eddig is, és ezek után is büszkén és bátran vállalták, vállalják.
Bízunk abban, hogy a debreceni ellenzék most magukat civilnek maszkírozni kívánó Momentum, MSZP, LMP, Nép Pártján pártjai is rövidesen rádöbbennek arra, hogy Debrecenben a Fidesz leváltásához nem (ál)civil egyesületek gründolásán, a választók félrevezetésén, sokkal inkább az őszinte, bátor példamutatáson, és állhatatos ellenzéki politizáláson keresztül vezet az út.
A Demokratikus Koalíció Debrecen városában is, elkötelezetten együttműködéspárti. Hisszük, hogy az ellenzék politikai szervezeteinek lehetőségük, erejük, és támogatottságuk arányában ki kell venni részüket a Fidesz rendszerének lebontásában.
Igen, erőnk, és támogatottságunk arányában, őszintén, nyílt sisakrostéllyal, bátran és állhatatosan, felvállalva identitásunkat, politikai közösségünket, pártunkat.
Amennyiben bárki ezt az utat választja, azok előtt mindig nyitva lesz az ellenzék legerősebb pártjának, Demokratikus Koalíció közösségének ajtaja!
Varga Zoltán
DK
FRISSÍTÉS: a DK debreceni elnöke szerint hazudtak a Momentum képviselői és társaik
A négypárti – LMP, Momentum, MSZP, Nép Pártján – ellenzéki együttműködést és Mándi László polgármesterjelöltségét bejelentő szeptember 22-ei sajtótájékoztató után levélben kérdeztük a Demokratikus Koalíció debreceni elnökét, Pákh Károlyt is.
A három kérdésünkre (1. Miért döntöttek úgy, hogy a továbbiakban nem vesznek részt ebben az együttműködésben? 2. Nyitottak-e arra, hogy bizonyos keretek között mégis együttműködjenek az összefogásukat most bejelentő Momentummal, MSZP-vel, LMP-vel és Nép Pártjánnal? Amennyiben igen, milyen feltételeknek kellene teljesülniük ehhez? Milyen formában tudják elképzelni az együttműködést? 3. A DK mikor tervezi polgármesterjelöltjének és egyéni választókerületi képviselőjelöltjeinek bemutatását?) a debreceni DK-s elnök csak részben válaszolt igen röviden, ám felvillantva a pártközi tárgyalások eddig nem ismert részleteit.
Pákh válasza szerint az az oka a DK távozásának a helyi együttműködési tárgyalásokból, hogy ők olyan közös szereplést szerettek volna a jövő évi önkormányzati választáson Debrecenben, ahol az összefogás jelöltjeinek neve mellett feltüntetik az őket támogató pártokat és logóikat, míg a többi párt ahhoz ragaszkodott, hogy egy újonnan alapított civil szervezet színeiben induljanak a közösen támogatott jelöltek. Pákh szerint a négypárti sajtótájékoztatón „a Momentum képviselői és a jelenlévő pártok hasonlói hazudtak”.
Az alábbiakban – az önálló értelmezés lehetőségét mindenkinek megadva – szó szerint közöljük Pákh Károlynak a Debreciner kérdéseire adott válaszát:
„Az elejétől részt vettem az ellenzéki együttműködés helyi tárgyalásain, jegyzőkönyvek és határozatok bizonyítják, hogy a Momentum és más pártok elzárkóztak attól, hogy a pártok neveit és logóit használják a közös indulás során. Ragaszkodtak hozzá, hogy egy civil szervezetet alapítsanak, amelyet megtettek. A DK ezt az indulási formát visszautasította, többször és folyamatosan hangoztattuk a közös indulás fontosságát felvállalva identitásunk minden elemét.
A mai bejelentés szerint a Momentum képviselői és a jelenlévő pártok hasonlói hazudtak.”