Barabás Richárd szóvivő a jelenleg zajló magyarországi folyamatokat a távol-keleti expanzió kiszolgálásának minősítette.
Az akkugyárak fizessék meg a víziközműrendszer felújítását – követeli a Párbeszéd-Zöldek
Egy videót – amit valamiért online sajtótájékoztatónak nevezett – töltött fel a Facebook-oldalára július 26-án Barabás Richárd, a Párbeszéd-Zöldek szóvivője, Újbuda alpolgármestere, amelyben arról beszélt, probléma, hogy csak 22 fillért kell fizetni Magyarországon egy liter vízért az egyéni felhasználóknak és a vállalatoknak. Kifejtette, a „rezsicsökkentés” (amit a politikus „rezsihazugságnak” nevezett) miatt nem tudták finanszírozni a víziközműrendszert, a hálózat négyötöde ezért szerinte katasztrofális állapotban van. Mint mondta, vannak az országban olyan települések, ahol a csövekből a vízmennyiség akár 40-80 százaléka is elszivárog a talajba.
A Párbeszéd-Zöldek álláspontja szerint a víziközműrendszer felújítását nem a magyar embereknek, hanem a környezetszennyező cégeknek, elsősorban az akkumulátorgyáraknak kellene megfizetniük. Mint mondta, ha minden, eddig bejelentett kelet-ázsiai tulajdonosú üzem megépül Magyarországon, akkor az 15-20 százalékkal emeli meg az ország vízfogyasztását. „Körülbelül 1,8 millió ember vízfelhasználásával egyenértékű vizet fognak elszipkázni előlünk” – magyarázta. A párt szerint ez nemcsak környezetpusztítás, hanem gazdaságilag is előnytelen, ezért azt szeretnék, ha a gyárak nem épülnének meg, s ha ez mégis megtörténik, akkor viszont ne zsákmányolják ki hazánk vízbázisát. Úgy látják, Orbán Viktor miniszterelnök feléli Magyarország jövőjét, ezért a felelősségre vonását követelik.
Magasabb hozzáadott értékű munkát szeretnének
A kormány gyakran azt hozza fel a vízfogyasztást illető ellenzéki kritikákkal szemben, hogy az oppozíciónak nincs problémája az olyan nagy vízigényű gyárakkal, amelyek jelenleg is működnek. Erre Debrecenben példaként többször felhozták már a gyógyszergyárakat és a konzervgyárakat is. Megkérdeztük ezért Barabás Richárdot, hogy mi a pártja álláspontja ezekről az üzemekről. A politikus erre úgy reagált, ha újabb gyárakat telepítenek, akkor még nagyobb lesz az összesített vízigény. Mint mondta, az akkumulátorgyárakkal a környezeti terhelésük mellett az is a problémájuk, hogy vendégmunkásokat alkalmazó külföldi cégek tesznek majd szert hatalmas nyereségre. A szóvivő a jelenleg zajló folyamatokat a távol-keleti expanzió kiszolgálásának minősítette.
Hozzátette, hatalmas különbség van az alapvető élelmiszereket termelő üzemek és az akkumulátorgyárak között. Habár a párt szerint is szükség van akkumulátorokra a zöld átálláshoz, erre nem Magyarországnak kellene ráállnia. Úgy látják, az országnak a magasabb hozzáadott értékű munkára kellene alapoznia.