Milyen hatása lehet a törvénytervezetnek a pedagógusokra, amennyiben jelenlegi formájában lép majd hatályba? Tájékoztatást adtak arról, hogy melyek az aggályos, kifogásolható, valamint bizonyos esetekben alaptörvény-ellenes pontok.
Hogyan teszi „vonzóvá” a státusztörvény a tanári pályát? – tájékoztató fórumot tartott a TASZ Debrecenben
Ha fontosnak tartod, hogy a Debreciner folytathassa a munkáját, akkor támogasd! Rajtad múlik!
A május 24-ei debreceni fórumon Takács Ádám, a TASZ jogásza értelmezte a különböző pontokat. Az eseményen résztvevők között volt pedagógus, óvodapedagógus, szakszervezeti tag, az Egységes Diákfront egyik debreceni tagja, de volt olyan is, aki csak szolidaritásból érdeklődött a téma iránt.
Takács Ádám azzal kezdte, hogy a köznevelési törvényt hatályba lépése óta már hatvannyolcszor módosították, azonban egyiknek sem volt akkora visszhangja, mint a mostani törvénytervezetnek. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy a státusztörvény jelenleg még tervezeti stádiumban van, nincs semmi jogi kötőereje, csupán társadalmi egyeztetésre tette ki a kormány március 2-án egyhetes határidővel, azonban ennyi idő nem elegendő az alapos értelmezésre. A módosításra azért volt szükség, mert az Európai Bizottság és a magyar kormány kötött egy megállapodást, amelyben az Európai Unió vállalta, hogy ad 1,7 milliárd forintot a tanárbérek fejlesztésére, amennyiben a magyar állam vállalja, hogy javít a közoktatás helyzetén, vonzóbbá teszi a pályát. Ezzel szemben a törvénytervezet alapján inkább azt lehet látni, hogy a státusztörvény a legkevésbé sem tudja növelni a tanári pálya vonzerejét.
A TASZ elsősorban az uniós szabályozásokat és a magyar Alaptörvényt tekinti mércének, melyek szerint állampolgárként, munkavállalóként mindenkinek joga van: az emberi méltósághoz, a magánélet szabadságához, a foglalkozás szabad megválasztásához, tisztességes és igazságos munkafeltételekhez, véleményszabadsághoz, valamint nem részesülhet senki hátrányos megkülönböztetésben.
Köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyba kerülnek
Ezt követőn tért ki a TASZ jogásza a konkrétumokra. Mint mondta, a tervezet szerint aki eddig közalkalmazottként volt foglalkoztatott, az ezt követően úgynevezett köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyba kerül. A folyamat automatikus lesz, ami azt jelenti, hogy a hatálybalépés időpontjával az, aki oktató, nevelő munkát végez, automatikusan köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyba kerül – tehát nincs beleszólása. A jogviszony átalakulásáról 15 napon belül kell tájékoztatni a munkavállalót, akinek 5 munkanapja van, hogy nyilatkozzon arról, ha nem akar tovább dolgozni, amennyiben nem felel meg neki az új foglalkoztatási forma.
A másik aggályos pont, hogy a munkáltatónak nem kötelező pályázatot kiírnia az üres pedagógushelyekre, így azt nem feltétlenül fogjuk látni, hogy mekkora pedagógushiány van Magyarországon. Aggályosnak tartotta Takács Ádám azt is, hogy ha nincs pályázat, akkor honnan tudja a munkavállaló, hogy mire vállalkozott? Nehezebb lesz elszámoltatni a munkáltatót.
A tankerületen belül bárhová áthelyezhető lesz a pedagógus
Feladatellátás helye is változhat az új tervezet szerint, a munkavégzés helye eddig maga az iskola volt, az új szabályozás azonban lehetővé teszi, hogy tankerületen belül bárhová áthelyezhető legyen a pedagógus. „Az új tervezet alapján bármikor bárkit bárhová át lehet rakni” – magyarázta Takács. – „A pedagógusi munka folytonosságot követel meg, azt nem lehet megcsinálni, hogy az órákon mindig más tanárokkal találkoznak a diákok.” Ez a szabályozás így a diákok és a tanárok érdekeit is súlyosan sérti. Ezt követően beszélt az új helyettesítési szabályokról: megnövelnék a helyettesítési óraszámokat, ami szintén arra alkalmas, hogy tovább terheljék a tanárokat, és elfedjék a pedagógushiányt. Kitért a jubileumi jutalom kérdéskörére is, ami úgy változik, hogy nem a munkajogviszonyban eltöltött éveket veszik figyelembe, hanem a szakmai gyakorlatot. Ez a TASZ álláspontja szerint diszkriminatív a nőkre nézve, hiszen nagyrészt ők maradnak otthon gyereket nevelni, viszont ezek az évek kiesnének.
Megfélemlítő hatás
Ezek után mutatta be a TASZ jogásza az úngynevezett „szájkosár szabályt”, e szerint a pedagógus nem tanúsíthat olyan magatartást, ami az alaptörvény etikai normáiba ütközne, valamint nem nyilatkozhat úgy, hogy ez a magatartás a köznevelésbe vetett közbizalmat megrendítse. A legnagyobb probléma, hogy „nem tudjuk, mik az alaptörvény etikai normái. Jogi normákat ismerünk, az etikai normákat pedig mindenki úgy értelmezi, ahogy akarja. Ez a kritikánk alapja.” Takács szerint a szabályozás célja az, hogy megfélemlítő hatású legyen. Hasonló pont, hogy számítástechnikai, információtechnológiai eszközökkel is lehet a pedagógust ellenőrizni, azonban arra semmilyen garancia nincs, hogy a munkáltató ne éljen vissza ezekkel az információkkal.
Beszélt a munkahelyi jogviszony megszűnésének lehetőségeiről. Lemondás esetén – amikor a munkavállaló kezdeményezi jogviszony megszüntetését, – eddig két hónap felmondási idő volt, a státusztörvény alapján ezt kitolhatják a tanév végéig, azaz akár hat hónap is lehet. Amennyiben a munkáltató kezdeményezi a felmondást, 2 hónap lesz a felmondási idő. A munkajogi szabályozás logikája azonban az, hogy ha a munkavállaló mond fel, az rövidebb legyen, mint amikor elbocsájtják, itt azonban ennek a fordítottja igaz, így ez egy teljesen egyensúlytalan helyzet Takács Ádám szerint. A harmadik lehetőség a rendkívüli felmondás, amiről akkor beszélhetünk, ha a munkavállaló valamilyen súlyos hibát vét: például polgári engedetlenséget gyakorol.
Egyértelműen jogsértő
Takács azzal zárta a tájékoztatót, hogy a státusztörvény a tanulók és a tanárok jogait is egyértelműen sérti, ezért mindenképp szükséges ellene fellépni, akár úgy, hogy szakszervezetekbe lépnek be az érintettek, de a TASZ is segítséget nyújt az ilyen jellegű jogi kérdésekben. Kiemelte azt is, hogy fontosak az aláírásgyűjtések, tiltakozások is, de valamilyen formában lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy javuljon a közoktatás jelenlegi helyzete.
Az alábbi weboldalakon lehet tájékozódni arról, hogy milyen formában van lehetőség tiltakozni:
https://tasz.hu/tiltakozas-a-kozoktatasban
https://tasz.hu/tiltakozz
Konkrét kérdésekkel, ügyekkel fordulhatunk a TASZ-hoz a jogsegely_KUKAC_tasz_PONT_hu e-mail címen, vagy Jakkel Barbarához, a TASZ debreceni jogászához jakkel_PONT_barbara_KUKAC_tasz_PONT_hu címen.