A klímatüntetés nem gyűlölködést, csak figyelemfelkeltést hozott Debrecen életébe. VIDEÓ és GALÉRIA.
Élni akarunk! – Debreceniek is részesei voltak III. Globális Klímasztrájknak
Gyerekek biciklivel, felnőttek gyalog, politikai szervezetek (a tudósító a Momentum, az LMP, a Jobbik, a Szolidaritás és a Párbeszéd embereit látta a sorokban) tagjai, hétköznapi hölgyek és urak, ifjak és kevésbé ifjak rendőri felvezetéssel, megafonos hangolással sétáltak a debreceni Régi Városházától a Békás-tóig szeptember 27-én délután. Változásokat sürgető követeléseiket hangoztatták a résztvevők, amelyeket a debreceni városvezetésnek és általában véve Magyarország vezetőinek is céloztak.
Az út során többen véleményt nyilvánítottak a menettel kapcsolatban. Autóból ki-be szólogató is volt, de többnyire a szimpátiáját fejezte ki minden odakiáltó: „csak így tovább!” s hasonlók. Az autósok általában türelemmel fogadták a vonulás okozta torlódást, ahogy a villamosok is óvatosan zörögtek el a klímatüntetés résztvevői mellett. Érdeklődők lesték, vajon mi történik.
Kiss Péter, a Fridays For Future mozgalom
aktivistája, aki a megafonnal való kommunikáció eredeti formáját mutatta be, vagyis hangosan előmondta a szlogeneket a vonulás folyamán, illetve beszédet intézett a résztvevőkhöz a városháza előtt és a Nagyerdőn is, a Debreciner kérdésére is válaszolt. Mégis miről szól ez a menet?
„A klímahéthez kapcsolódva vannak globális és adott helyre vonatkozó követeléseink. Erre hívjuk fel a figyelmet. Itt a debreceni önkormányzatot szeretnénk arra rávenni, hogy 2030-ig a karbonsemlegességet érje el ebben a városban.” „Ugyancsak nagyjából eddig az időpontig legyen feladat a modern, európai szintű hulladékgazdálkodás megteremtése Debrecenben, mint például Svájcban, Lausanne-ban, ahol 50 méterenként kuka van, a szelektív gyűjtés működőképes, és az úgynevezett circular economy, vagyis a körkörös, az újra hasznosításon alapuló gazdaság szintén működik. Magyarországon még egyelőre ennek a lineáris változata van meg többnyire. Általános követelésünk pedig, hogy Magyarország is csatlakozzon azokhoz az országokhoz, amelyek klíma veszélyhelyzetet hirdetnek ki.”
Kiss Péter hozzátette, hogy a szeptember 20-27-i klímahét részeként Budapesten mintegy 5 ezer ember tüntetett, az volt a legnagyobb demonstráció Magyarországon, világszerte több ezer városban 4 millió körüli létszámmal vonultak az utcára az emberek. „Nem vagyunk hivatalos szakértők, de van hozzáértésünk, én magam is ezen a területen végeztem tanulmányaimat. Azt tudjuk azonban, hogy a politika nem hallgat a tudományos megállapítások összességére, s ez az egész problémakört generálja ebben a témában.”
Egy neve elhallgatását kérő aktivista a Békás-tónál Greta Thunberg, a mostanára világszerte ismertté vált svéd kamaszlány szavait tolmácsolta. A természet eredeti körforgásáról volt szó, majd az emberi beavatkozás hatásairól. Magyarországon fontos lenne csapadéktározók építésére, a folyószennyezés büntetése. Globálisan pedig a sarki jégtakaró olvadása a tengeráramlatok megváltozásának következményei kerültek szóba. (Részletek a videónkban.) „Elindult egy változás a világban, a fiatalok megelégelték, hogy kiszolgálói legyenek egy káros rendszernek. Tanulnak egymástól, hangot adnak véleményüknek. Élni akarunk!”
A klímatüntetések nem fejeződtek be ezzel, jövőre mindenképp, de lehet, hogy már idén decemberben is újra lesz hasonló megmozdulás Debrecenben is.
Kapcsolódó anyag:
„Eljöttünk, hogy hallassuk a hangunkat, változásokat követeljünk”