A Magyar Újságírók Országos Szövetsége tiltakozik az ellen, hogy magyar külképviseletek magyar újságírók külföldi szakmai útjairól információkat gyűjtsenek, s arról jelentsenek a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak.
Rossz időkre emlékeztet az újságírók megfigyelése – MÚOSZ
„Magyarország 2004 óta az európai közösség tagja. A belépéssel elfogadta az Európai Unió értékrendjét és szabályait, amelyekben a sajtószabadság kiemelt szerepet kap. Érthetetlen, kiben nem bíznak: a független magyar újságírókban vagy az Európai Unió tagjaiban? Mindkét változat rossz.
A MÚOSZ szerint megengedhetetlen, hogy az Európai Unióval szemben egyre élesedő politikai játszmában a független újságírók látogatásairól, találkozásairól született ellenőrizhetetlen nagykövetségi jelentéseket ütőkártyának használják, egy foglalkozás képviselői ellen hangoljanak.
Követeljük, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium vonja vissza az erre vonatkozó utasítását, mert az rossz fényt vet az országra, s régi idők baljós emlékét idézi fel, amikor külföldi útjaik során titkosszolgálati eszközökkel is megfigyelték a sajtómunkásokat. Azóta túl vagyunk egy rendszerváltáson. Ne hozza vissza senki a régi, leváltott korszak elfogadhatatlan gyakorlatát!” – zárul a MÚOSZ állásfoglalása.
A magyar diplomaták a Debreciner munkatársainak külföldi szakmai útjairól is jelentést adtak a Külügyminisztériumnak. Például egy finnországiról is:
Itt vannak a táviratok, amelyeket Orbán diplomatái küldtek magyar újságírók utazásairólA finn szabadság – három nap Helsinkiben címmel 2019 decemberében jelent meg Törő Vanda kollégánk cikke, aki a budapesti finn nagykövetség egyik meghívottjaként utazott erre a rövid szakmai útra, amiről jelentést írtak a Helsinkiben dolgozó magyar diplomáciai alkalmazottak.