Paul Fox brit nagykövet érdeklődésünkre válaszolva elmondta, még nem keresték meg magyar politikusok Magyarország esetleges európai uniós kilépésével kapcsolatban. Debrecenben tett látogatásakor a városban egyre növekvő kínai befolyásról is kérdeztük.
Az egyre növekvő kínai befolyás kapcsán is kérdeztük az Egyesült Királyság nagykövetét Debrecenben
A Debreceni Egyetemen tartott előadást április 29-én Paul Fox, az Egyesült Királyság Budapesten akkreditált nagykövete. Előadásában főképp a brexitről, a három éve zajló ukrajnai orosz invázióról, a brit kultúraexportról, valamint a világgazdaság jelenlegi tendenciáiról beszélt. Az esemény ezen része nem volt sajtónyilvános, az előadás után viszont a Debreciner lehetőséget kapott egy rövid interjúra.
„Ki kell állnunk Ukrajna mellett!” Ez volt a címe annak az írásának, ami az Ukrajna elleni orosz invázió harmadik évfordulóján jelent meg a Válasz Online-ban. A mostani debreceni látogatásának van-e olyan találkozója, megbeszélése, ami Ukrajna helyzetéről, az Ukrajna melletti kiállásról is szól?
Jelenleg nem, mert csak a délelőttöt töltöttem az egyetemen, és eddig az oktatási kapcsolatokra koncentráltam. Még tehát nem folytattam semmilyen megbeszélést az ukrajnai helyzetről vagy a legutóbbi fejleményekről. Biztos vagyok benne, hogy erről is beszélek majd, amikor másokkal találkozom a nap folyamán, de a fő ok, amiért Debrecenbe jöttem, az az volt, hogy többet megtudjak Debrecenről. Nagyon könnyű egész nap Budapesten ülni, és azt gondolni, hogy ami Budapesten történik, az történik Magyarországon is. Szerettem volna többet megtudni az itteni problémákról, ez hozott tehát ide. Az ukrajnai helyzettel kapcsolatban a kérdésében említett cikk megmutatja a gondolataimat.

Az Egyesült Királyság öt évvel ezelőtt kilépett az Európai Unióból, ám az utóbbi időben egyre inkább az tapasztalható, hogy a brit kormány az EU-val való kapcsolat helyreállítására törekszik. Magyarországon is vannak olyan erők, amelyek a kilépésünket – a huxitot – szeretnék elérni. Szoktak öntől érdeklődni, hogy országa ötéves tapasztalatai alapján mit tanácsolna a magyaroknak ebben a kérdésben? Menni vagy maradni?
Az új kormányunk tavalyi megválasztása óta megváltozott a viszony hangvétele. Május 19-én csúcstalálkozót tartanak Londonban, ahol Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke az EU-tagállamok kormányfőit és államfőit, valamint az uniós intézmények vezetőit látja vendégül azzal a kifejezett szándékkal, hogy módokat találjanak a kapcsolatunk megerősítésére.
A kérdés másik részére válaszolva: nem tudok róla, hogy bármelyik miniszteremtől valaha is tanácsot kértek volna az EU-ból való kilépéssel kapcsolatban, és meglepődnék, ha így közelednének hozzánk. Tőlem személyesen sem kértek semmilyen tanácsot a britek EU-ból való kilépésével kapcsolatos tapasztalataimmal kapcsolatban.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök egyre inkább kelet felé fordul mind politikailag, mind a gazdaságunk tekintetében, jobban támaszkodunk Kínára, mint valaha. Sok munkavállaló érkezik Kínából és sok ázsiai országból, miközben a kormányunk határozottan migrációellenes. Mi a véleménye a növekvő kínai jelenlétről Magyarországon, veszélyt jelenthet-e a szuverenitásunkra?
Őszintén szólva ezt a kérdést egy magyar politikusnak kellene feltenni. De azt mondom, Kínával kapcsolatban a mi megközelítésünk az, hogy ahol tudunk, együtt akarunk működni velük, ahol kell, versenyezünk velük, és amikor szükséges, kihívás elé állítjuk őket. Nekünk, az Egyesült Királyságnak jelentős gazdasági kapcsolatunk Kínával. Ők a negyedik legnagyobb kereskedelmi partnerünk, és a világ második legnagyobb gazdasága.
De nagyon is tisztában vagyunk azzal, hogy mérsékelnünk kell a kockázatokat a Kínával való interakciók során, különösen az Egyesült Királyságba történő befektetések terén, hogy nemzetbiztonságunk ne legyen veszélyben. Ezt különféle ellenőrzési és egyensúlyi mechanizmusokkal próbáljuk biztosítani. Tehát nem az én dolgom megmondani a magyaroknak vagy a magyar kormánynak, hogy együttműködjenek-e Kínával, vagy sem.

Donald Trump USA-elnök a megválasztása óta is többször kijelentette, hogy szívesen beolvasztaná Kanadát az Egyesült Államokba, mint az USA 51. tagállamát. Kanada a Brit Nemzetközösség tagja. Az Egyesült Királyság hogyan látja az amerikai elnök ezen kijelentéseit, milyen hatással lehetnek Trump elnök eme szándékai a két ország kapcsolatára?
Igen, Kanada a Brit Nemzetközösség tagja, de szuverén állam. Április 29-én választásokat tartottak, amelyek véleményem szerint nagyon egyértelmű eredményeket hoztak.