UGYANAKKOR

Nagyszabású tervekkel készültek a jó időre Debrecenben

Sörkertet és éjjeli bár építését tervezték. A fürdő és a kemping májusban nyitott. Az érdeklődökhöz Debreceni Útikalauz címmel megjelentetett brosúra vitte a híreket. – Hajdú-bihari Napló, 1965. március 26.

Néhány nappal korábban beköszöntött a tavasz – írták a Napló vezércikkében –, és bár az igazán jó idő váratott magára, már ekkor felkészültek azok a vállalatok, melyek tevékenysége során nagyobb hangsúlyt kapott a később beálló kánikula. A Napló azzal a kérdéssel fordult a helyi cégekhez, hogy milyen újdonságokra számíthatnak a látogatók.

Éjjeli bar Hajdúszoboszlón, sörkert Hajdúböszörményben 

„A Hajdú Megyei Vendéglátóipari Vállalat dolgozóinak a nyár mindig többletmunkát, nagyobb feladatot jelent. Hiszen a jó idő beálltával megkezdődik a fagylaltszezon, benépesülnek a nyári szórakozóhelyek. Az idén – az igényeknek megfelelően – új szórakozóhelyekkel gyarapszik a vállalat” – ecsetelték. A hajdúszoboszlói Délibáb presszó emeletén modern bárhelység megnyitása volt napirenden, a hajdúszoboszlói gyógyfürdőben vendéglátó pavilonsor kialakítását tervezték. Így a fürdőzők hat helyen vásárolhattak volna sört, üdítőitalt, fagylaltot, kávét, hideg és meleg ételeket.

nagyerdei csónakázótó 1973
Fortepan / Breuer Pál

Mint írták, a nyári idő érkeztével a hajdúböszörményiek régi vágya is beteljesült: a helyi mozi kerthelyiségében zenés söröző készült. A változások Debrecent is érintették, itt többek között a Hungária étterem bővítése, az Aranybika félemeleti teraszán létrehozandó presszó vitte a prímet.

Április 4-én nyitott a vidámpark

Arról is szót ejtettek, hogy a debreceni vidámparkban már javában folytak a nyitási előkészületek. ‘65-ben újdonságnak számított, hogy az előző évektől eltérően korábban nyitotta meg kapuit a gyerekek kedvelt szórakozóhelye. A park áprilisban csak vasárnaponként állt az érdeklődők rendelkezésére, de mint írták, csoportosan hétköznaponként is látogathatta a közönség. „A másik kedvenc szórakozási lehetőség, a csónakázó tó már április elsején megnyitja kapuit. Áprilisban hétköznap délelőtt 10 órától 18 óráig, vasárnap és ünnepnap 9 órától 20 óráig áll az érdeklődők rendelkezésére” – részletezték a nagyerdei lehetőségeket.

nagyerdei csónakázótó 1973
Fortepan / Urbán Tamás

A köztisztasági hivatal is a szezonra készült

Azt írták, a nyári felkészülés intézkedési tervének végrehajtása jó ütemben haladt a Debreceni Köztisztasági Hivatalnál. Többek között az utak tisztításának, mosásának, locsolásának jobb megszervezése érdekében úgynevezett „úttisztítójárást” alakítottak ki. A munkákat az segítette, hogy az elmúlt évben két seprőgépet kapott a hivatal. A gépeken kívül csaknem 100 fős úttisztító gárda vigyázott az utak állandó tisztántartására. A város területén a hivatal dolgozóinak 1,2 millió négyzetméternyi területet kellett tisztán tartani. Arról tájékoztatták az olvasókat, hogy az utak tavaszi mosása már a következő napokban megkezdődhet. Ezt elsősorban éjszaka végezték. „A későbbiekben – amennyiben az időjárás megkívánja – napközben többször végeznek »hűsítő« permetező locsolást” – írták.

Öt utcán helyeztek el kukákat a tisztaság megőrzése érdekében

Arról is beszámoltak, hogy a hivatal nemrégiben több mint 1200 kukaedényhez jutott.Tervbe vették, hogy az Új Élet parkon kívül öt utcát „kukásítanak”.  Ehhez kapcsolódott az is, hogy a jó idő közeledtével megkezdődött a város parkjainak rendezése. Ez nagyrészt a növényzet gondozását, cseréjét, a padok lefestését, székek kihelyezését foglalta magában, de mint kitértek rá, a nagyerei gyógyfürdőt is útburkolók, festők, parképítők vették birtokukba megkezdve az intézmény nyitása előfeltételeinek megteremtését. „A hullámfürdő melletti és mögötti játszóteret 20 centiméter vastagon folyami homokkal terítik le. Mintegy 50 ezer forint értékű játékot és tornaszert is vásárolnak” – részletezték.

nagyerdei strandfürdő 1963
Fortepan / UVATERV

A fürdő igazgatójának tájékoztatása nyomán külön kiemelték, hogy „a súlyfelesleggel rendelkező emberekre is gondolt a fürdővállalat vezetősége. Az idénynyitás után – előre megváltott jegyekkel, illetve bérletekkel – reggel hat órától fél nyolcig, azoknak, akik fogyni akarnak, rendelkezésükre áll a fürdő. Külön masszírozót állítanak be, aki szakmai tanáccsal is segíti a fogyni szándékozókat.”

Növekvő idegenforgalomra számítottak – a Hortobágy volt a külföldiek egyik kedvenc célpontja

Az egyre növekvő idegenforgalom azt is szükségessé tette, hogy a korábbi években bevett módszereknél hatékonyabb eszközökhöz nyúljanak az érdeklődők informálására. Arról írtak, hogy érdekességek várták a nyaralni vágyókat a városban és a megyében egyaránt – a külföldi vendégek elszállásolása érdekében még a debreceni turistaszállót is korszerűsítették. A hajdúszoboszlói kemping, amely május elsején nyitotta kapuit, több mint 500 vendég részére biztosított szállást. A Hortobágyon – amely külföldiek kedvenc kirándulóhelyeként volt ismert – több újdonság fogadta a látogatókat. A helyi csárda környékén a szezon beindításáig korszerűsítettek, portalanították az utakat, valamint megnyílt a tájmúzeum is. A megyébe érkező külföldieket 25 szakképzett idegenvezető és ízléses prospektusok is tájékoztatták a nevezetességekről. Arról írtak az újságban, hogy rövidesen megjelenik a Debreceni Útikalauz és egy ugyancsak írásos tájékoztató Hajdúszoboszlóról. 

egyetem – szökőkút 1965
Fortepan / Urbán Tamás

Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat szerkesztője Papp Dávid. Az UGYANAKKOR további cikkei itt olvashatók.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...