Több mint egy hónapja terjed rühesség a két településen, az önkormányzatok azonban csak múlt hét végén reagáltak a fertőzésre. Derecske fedezné az érintett családok gyógyszerkiadásait, a tépei polgármester szerint nem tőlük indult a rühesség.
A terjedő rühességre Derecske és Tépe önkormányzata is közleményben reagált
Múlt héten számoltunk be arról, hogy több derecskei szülő is azzal kereste meg szerkesztőségünket: rühesség terjed a településen élő gyerekek közt. A betegség – elmondásuk szerint – ekkor már több mint egy hónapja jelen volt, de a hivatalos szervektől semmilyen prevenciós vagy tájékoztató jellegű anyagot nem kaptak. Erre szerintük azért is nagy szükség lett volna, mert a fertőzés felnőttekre is átterjedhet, és akinek nincs gyermeke, az egyáltalán nem értesül a rühesség kockázatáról.
Derecske önkormányzata végül április 17-én csütörtökön közleményben reagált a betegségre. Ebben azt írják, a városháza két hete követi figyelemmel az óvodában lévő rüh és egyéb fertőzés fejleményeit, ugyanakkor a kialakult helyzetre a közelgő választások ellenére nem politikai, hanem szakmai feladatként tekint, melynek megoldása elsősorban a köznevelési és az egészségügyi szakemberek feladata.

Itt valószínűleg a 2026-os országgyűlési választásokról beszélnek. Az is érdekes, hogy a megbetegedéseket csak két hete követték, miközben a Berettyóújfalui Tankerületi Központ megkeresésünkre azt írta: március 10-e óta tudnak a betegség terjedéséről.
Átvállalják a gyógyszerkiadásokat
A „családok védelmében és a kellemetlen megbetegedés felszámolása érdekében” az alábbi intézkedéseket hozták.
Az önkormányzat
– 2025. április 16-tól 2025. június 30-ig kétmillió forintos keretösszegből támogatni kívánja az arra igényt tartó, betegséggel érintett családokat úgy, hogy átvállalja gyógyszerkiadásaikat,
– a szociálisan rászoruló családok számára higiéniás csomagot biztosít,
– további szükséges támogatást is megad a köznevelési és egészségügyi szakemberek számára a fertőzés további terjedésének megelőzése, felszámolása érdekében.
Azzal folytatják, hogy Derecske 303 óvodásából április 16-ig negyvenháromnál állapítottak meg rühfertőzést, akik közül többen már gyógyultak, illetve húsz esetben cérnagiliszta fertőzést észleltek.
Leírták azt is, hogy az önkormányzathoz nem, de az intézményekhez érkezett jelzés a szülői aggodalmakkal kapcsolatban, ezért a múlt héten megbeszélést tartottak az illetékes köznevelési, egészségügyi és szociális szakemberek.
Van járványveszély? Nincs járványveszély?
A tanácskozáson arra jutottak, hogy tovább szigorítják az egészségügyi előírásokat. Az intézményvezető és a gyermekorvos tájékoztatja a szülőket a fertőzés mibenlétéről és a terjedés megakadályozásának lehetőségeiről. Itt az is szerepel, hogy a megyei kormányhivatal az óvoda bezárásával kapcsolatban nem tett javaslatot, sem járványt, sem járványveszélyt nem állapítottak meg.
Ez eltérő információ a tankerület álláspontjához képest, ők ugyanis a Debrecinernek küldött levelükben járványveszélyről írtak:
Az intézmény vezetősége folyamatosan egyeztet a település orvosával, akinek tájékoztatása szerint jelenleg csak járványveszélyről van szó, és nem járványról – fogalmazott április 11-én küldött levelében Majosi Pálma, a Berettyóújfalui Tankerületi Központ igazgatója.
A közlemény végén leírták, hogy az óvoda vezetője saját hatáskörben a tavaszi szünidő idejére a részleges bezárás mellett döntött, mely az alábbiakat jelenti:
– az óvoda egész területén kórház fertőtlenítésben alkalmazott egészségügyi gázmester fertőtlenít a szünidő idején,
– az eddig megtett intézkedések mellett az intézményben minden textíliát, beleértve a gyermekjátékokat is, újabb fertőtlenítő eljárásnak vetnek alá, cserélik a homokozók tartalmát,
– a részleges bezárás ideje alatt az óvoda nyitva tart kizárólag azon családok számára, akik előzetesen jelezték igényüket a szünidőben történő óvodai ellátásra,
– az óvoda a közösségi fórumokon keresztül folyamatosan tájékoztatja az érintetteket.
Az óvoda közösségi oldalán az első közlés ma – április 23. – délután jelent meg.
A tépeiek szerint nem Tépéről indult
A cikkünk nyomán az RTL Híradó riportot készített Derecskén, melyben azt mondták, a helyiek szerint hetekkel az első fertőzés előtt a közeli faluban, Tépén is rühesség ütötte fel a fejét. Az ugyan nem hangzott el, hogy innen terjedt volna át Derecskére, Balogh András (Fidesz), Tépe polgármestere azonban április 17-én szintén közleményben igyekezett tisztázni a helyzetet.
A polgármester azzal kezdte, hogy a községben 2025 márciusában jelent meg a rühesség, amely az általános iskolát érintette. A fertőzés több tanulónál megjelent, ami miatt az iskola vezetése, az iskolaorvos, az iskolavédőnő és a tépei önkormányzat azonnali lépéseket tett a helyzet kezelése érdekében.
A helyi hatóságok nyilvánosan tájékoztatták a lakosságot a fertőzésről, hangsúlyozva a megelőzés és a kezelés fontosságát. Az érintett tanulók és családtagjaik orvosi kezelést kaptak. Az iskola alapos fertőtlenítésen esett át, és a közösségi terek tisztaságára is fokozott figyelmet fordítanak.
Balogh András fontosnak tartotta kiemelni, hogy a rühesség nem a tépei gyerekek révén terjedt át Derecskére, tehát nem tőlük ered a fertőzés.
Szerinte a meghozott intézkedések hatékonyságát az is mutatja, hogy az iskolában fertőzött gyerek nincs.
Az RTL riportjából az is kiderült, hogy Derecskén összesen 64 gyermeknél állapítottak meg rühességet az elmúlt 5 hétben. Nekik is nyilatkozott a tankerület, akik szerint az intézménybezárások továbbra sem indokoltak.