Koronavírusos napjaink: Mit csináljak vasárnap délután, este?

Ha nincs nyitva semmi, ha nem ajánlatos másokkal találkozni, akkor mivel lehet múlatni az időt? A Debreciner munkatársai elmondják, ők mit tesznek, mit ajánlanak.

Amiket már régóta el akartam olvasni

Budai Péter: A legtöbb hétvégi estém az elmúlt években arról szólt, hogy barátokkal, ismerősökkel találkoztam és egy kicsit lazítottunk. Beszélgetünk, ki-ki ivott sört vagy bort. A mostani helyzetben ez egészen más lesz. Otthon fogok ülni, és a legvalószínűbb az, hogy végig az online térben leszek. Csetelni fogok ismerősökkel, több cikket el fogok olvasni a járvány témájában, és talán végre kezembe veszem azokat a könyveket, amiket már régóta el akartam olvasni. Most itt van négy közülők:

Krekó Péter: Az összeesküvés-elméletek és álhírek szociálpszichológiája
Vágvölgyi B. András: 1989
Eric Berne: Emberi játszmák
Philip K. Dick: Visszafelé világ
Vágvölgyi B. András: 1989 – Kötetbemutató Debrecenben

Koppányi Szabolcs

Játssz! Ne aggódj!

Koppányi Szabolcs: A kockapóker és a kanaszta gyerekkorom két nagy kedvence volt családi programjaink során, de nagy előny, hogy egyedül is elszórakoztat az előbbi. Elmét csiszoló, odafigyelős, de azért mégsem olyan bonyolult mókák ezek, én 10 évesen már műveltem őket. A póker kockával dobva izgalmas-vicces, többféle szabálya közül itt az egyik. A kanasztáé itt. Játssz! Ne aggódj!

koronavírus

„Jöjj el szabadság! Te szülj nekem rendet”

Nyikos Mónika: Képzeljünk el egy olyan világot, ahol mindent szabad és semmit sem kell. Egy disztópiát, amelyben nem létezik a magántulajdon fogalma semmilyen formában, ahol nem számít a termelés – az emberek szinte csak kedvtelésből dolgozgatnak. Egy posztkapitalista/posztszocialista világot mutat be nekünk Déry Tibor a G.A. úr X-ben című regényében. X. a mai ismert világ ellentétje, teljesen céltalan, ahogy az ott élő emberek is azok. Az X-beli világban nincs semmiféle rend, egyetlen egy dolog büntetendő, ha valaki valamit magáénak vél: ezalatt nem csak tárgyi dolgokat kell érteni, hanem a monogámiát is. Déry Tibor arra is felhívja a figyelmet, hogy van irigylendő dolog az X-beliek világában: senki sem stresszel, senki sem rohan, senki sem halmoz fel tárgyi javakat. Érdemes a mai helyzetben X. világát ilyen szempontból is szemlélni: mi történik akkor, ha nincs lehetőségünk anyagi javakat felhalmozni, talán kénytelenek leszünk egymásra jobban odafigyelni.

koronavírus

Egy életen át

Porcsin Zsolt: Nincs még tapasztalásom arról, mi jobb karantén idején: olyat olvasni-nézni-hallgatni, amire eddig nem volt időm, vagy olyat, amire már volt korábban, s a leporolása nem járhat csalódással. Én ez utóbbit választottam, mert oly sok volt már a mindenféle csalódásokból, hiú reményekből, hogy újabbakra nem pazarolnám az időt. Tehát jöjjön Gabriel García Márquez, de most nem a Száz év magány varázslata, hanem a Szerelem a kolera idején legyen! Előbb a könyv, aztán a belőle készült film. Aki még nem látta, esetleg szintén újra megnézné, itt megtalálja.

koronavírus

Ami eddig kimaradt az életünkből

Tóth Tamás: A magyarországi munkáltatók döntő része még nem rendelte el az otthoni munkavégzést, ezért gyanítom, hogy olvasóink többsége hétfő reggel dolgozni megy. Elsősorban tehát a testi és szellemi regenerálódást ajánlom mindenkinek. Én egy régi elmaradásomat törlesztem azzal, hogy elolvasom Salingertől a Rozsban a fogót. (Magyarországon ezt sokan így ismerik korábbról: Zabhegyező.) Hasonlót másoknak is tudok ajánlani, mert egészen biztos vagyok benne, hogy mindenki fel tud sorolni legalább 5 alapművet, ami eddig kimaradt az életéből. Nagyon úgy sem lehet ugrándozni a járvány idején, egy jó könyv most mindenkinek belefér.

koronavírus

Tanuljunk táncolni! Életkedvet adhat

Törő Vanda: Holnapra biztos izomlázam lesz – mondta egy barátom néhány napja, mikor arról számolt be: az izolációs időszakot arra is használja, hogy megtanuljon végre táncolni. YouTube-on néz videókat, és a szobájában lépked jobbra, balra, és amennyire tudja, tekergeti a csípőjét. Példáján felbuzdulva úgy döntöttem, az észak-kaukázusi táncokat lezginka gyűjtőnevén elhíresült lépésekből fogok elsajátítani néhányat, hiszen rajongásom amúgy is megkezdte második évtizedét. Szebbnél szebb videókat lehet találni YouTube-n, melyek színpadi táncosokat vagy utcai performanszokat mutatnak be. Mind a zene, mind a mozdulatok dinamikusak, ezért úgy gondolom, már a táncosok videóit nézve is visszaköltözhet bárkibe az életkedv a kötelező bezártság idején is.

Ha pedig valóban lépésről lépésre szeretnénk megtanulni ezt a táncot, akkor íme egy többrészes sorozat, mely külön mutatja a férfi és női lépéseket is.

koronavírus

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!